Ako vyzerá váš leadership mix?

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Do kompletného mixu výnimočného lídra nám ešte zopár ingrediencií chýba. Nemôžeme predsa poprieť skutočnosť, že mnoho ľudí naozaj má veľké vízie, no nevie s nimi úspešne naložiť. Firma môže mať úžasnú víziu, ktorá má potenciál zlepšiť svet okolo nás. No napriek tomu, táto vízia môže navždy zostať len v hlave kreatívnych podnikateľov.

 

Ako je to možné? Čo odlišuje lídrov, ktorí svoje vízie zhmotňujú od tých, ktorí majú len veľké reči?

 

Ako príklad si zoberme podnikateľa menom Barney Pell. Po tom, ako získal PhD. začal pracovať vo výskume pre NASA. Tam objavil svoj zmysel pre víziu a tzv. big picture, ktorý ho odlišoval od ostatných kolegov. Jeho výskum v oblasti umelej inteligencie ho urobil známym a uznávaným odborníkom a možno aj preto dospel k nápadu založiť vlastnú firmu.

 

Vízia bez ambície

 

Barneyho víziou bolo vytvorenie internetového vyhľadávača, ktorý bude pracovať s prirodzeným jazykom. Inými slovami, namiesto zadávania kľúčových výrazov sa budete môcť bežnou rečou porozprávať s googlom, ktorý vám bude rozumieť. Keď sa nad tým zamyslíte, táto vízia je obrovská. Systém, ktorý bol zatiaľ možný len v sci-fi filmoch by dokázal doslova zmeniť svet tak, ako ho poznáme.

 

Barney namiesto toho ale myslel na obavy: „Čo ak ma predbehne Google?“ Sám a bez sebavedomia začal zháňať investorov, no márne. Nemal investora, malé skúsenosti s vedením vlastnej firmy a minimum peňazí.

 

Rozhodol sa postaviť sa svojmu strachu čelom. Začal hľadať odpoveď na otázku, čo by sa stalo ak by ho predbehol Google? „Podarilo sa mi pohnúť gigantom ako je Google! A svet je vďaka tomu lepšie miesto, na čom mi záleží najviac,“ bola jeho odpoveď. V tom momente si uvedomil, že nemá čo stratiť a rozhodol sa urobiť pre svoj projekt čokoľvek.

 

Barney dokázal transformovať svoj strach na presvedčenie, že on je ten správny človek pre tento projekt. Jeho ambície narástli a on uveril, že to dokáže.

 

Jeho ambícia bola tak jasná, že keď zistil, že vo výskumnom ústave Xerox PARC pracujú na rovnakom projekte už 30 rokov, ihneď prišiel požiadať o licenciu. Na otázku prečo by sme mali dať tento projekt práve vám, odpovedal: „Pretože by ste museli byť mnou aby ste vedeli túto vec dotiahnuť!“

 

A tak sa aj stalo. Po troch rokoch, ktoré samozrejme neboli bez problémov a v ktorých Barney prežil množstvo prekvapení predal Powerset Microsoftu za 100 miliónov dolárov. Napriek tomu, že sa Powersetu nepodarilo splniť svoju pôvodnú víziu nového typu vyhľadávača, dosiahol tento projekt výnimočné zisky a z Barneyho sa stal veľmi bohatý človek.

OXYTREE PROGRAM - Produkuje pre Teba kyslík a peniaze!

ČO TÝM CHCEL BÁSNIK POVEDAŤ?

 

Vízia je len jednou stranou rovnice úspechu. Môžete mať úžasnú víziu, no ak nemáte aj dostatočne veľkú ambíciu, zostanete len pri nesplnených snoch. Chcete svojou víziou zlepšovať svet a umožňovať ľuďom nové veci? Výborne! Ale len to, nestačí.

 

Ak chcete meniť svet okolo seba, je to len jedna miska váh. Tou druhou je vaša ambícia. Ambícia, ktorá vypovedá o tom, čo chcete získať sám pre seba. 

 

Čím väčšia vízia, tým väčšia ambícia. Celkom jednoduché, čo poviete? Máte ambíciu zarobiť do konca roka 10 miliónov? V tom prípade dúfam, že máte v hlave aj poriadne veľkú víziu. Pretože firma, ktorá je založená len na dosahovaní ziskov a bez vízie, je ako človek bez duše.  

 

O tom, ako zladiť svoju víziu a ambíciu budem písať v ďalších článkoch, takže stlačte tlačte tlačidlo follow, alebo navštívte www.nlpleadership.sk

 

Ostatné články zo série NLP leadership:

 

NEUVERÍTE, ČO MÔŽE ZLEPŠIŤ VAŠE LÍDERSKÉ SCHOPNOSTI

 

ČO MÁ SPOLOČNÉ BEH, LEADERSHIP A INNER GAME?

 

Poznatky o živote Barneyho Pella boli čerpané z: Next Generation Enterpreneurs - Robert B. Dilts

2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Martin Lajprík Martin Lajprík
Kvalifikovaný hypnoterapeut so špecializáciou na Ericksonovskú hypnoterapiu. Svoje vzdelanie získal v Londýnskej škole British Hypnosis Research and Training School pod vedením svetoznámeho trénera a hypnoterapeuta Stephena Brooksa.

Vďaka jeho práci klienti objavujú silu svojho podvedomia a dokážu dosahovať pozitívne zmeny rýchlo a jednoducho. Pomáha ľuďom prestať fajčiť, schudnúť a dosahovať svoje maximum. Nielen svojou prácou, ale aj knihou Hypnóza: Mýtus búra nepravdivé mýty o hypnóze a približuje verejnosti obrovský potenciál modernej hypnoterapie.

Viac informácií nájdete na http://tranzformacia.sk/
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť