Ako vyjednávať s agresívnymi ľuďmi

Jednáte s ľuďmi s agresívnym a zastrašujúcim správaním v práci alebo osobnom živote? Takéto stretnutie je veľmi nepríjemné a únavné, ale so správnym prístupom a premyslenou komunikáciou ich môžete skrotiť a premeniť agresiu na spoluprácu a rešpekt.

 

Dnes vám prinesieme pár tipov, ako vyjednávať s takýmto typom ľudí:

 

1. Stretnite sa súkromne

 

Ak je to možné a najmä bezpečné, vyjednávajte s agresívnymi ľuďmi v súkromí, kde budú flexibilnejší. Vyhnite sa nezhodám pred ostatnými, kde dajú teatrálny priechod svojím emóciám, nebudú pod kontrolou a budú sa snažiť za každú cenu presadiť svoje, aby si udržali svoju pozíciu. Výnimkou sú prípady, kedy je dotyčný ťažko ovládateľný a násilný. V tom prípade potrebujete svedkov pre prípadný konflikt.

 

2. Neutralizujte výhodu domáceho prostredia

 

Vždy keď sa dá, stretnite sa s nimi na neutrálnom mieste (napríklad konferenčná miestnosť namiesto ich kancelárie, obchod namiesto domu, kaviareň namiesto obývačky). Pomôže to zredukovať ich cit pre dominanciu, ktorý by cítili na domácej pôde.

 

3. Buďte asertívny

 

Komunikácia musí byť profesionálna. Nedovoľte svojim pocitom, aby sa prejavili. Mnoho ľudí rešpektuje silných jedincov a počúvajú skôr tých, ktorí komunikujú asertívne.

 

4. Priveďte riešenia

 

Ukážte, že ste úplne pod kontrolou. Ak máte nejaký problém, nevyťahujte ho na prediskutovanie. Zamerajte sa iba na riešenie. Zachovajte si svoju pozíciu silnej osoby. Agresívni ľudia budú radšej komunikovať a spolupracovať s ľuďmi, ktorí prevezmú iniciatívu a ukážu, že si dokážu sami pomôcť.

 

5. Sústreďte sa na následok

 

Schopnosť identifikovať a predostrieť následky je jednou z najdôležitejších schopností, ktorú môžete použiť, aby ste upokojili agresiu. Efektívne prednesené následky zariadia, aby sa dotyčný racionálne zamyslel a vyhol sa deštruktívnemu chovaniu. Udržte sa za každú cenu v pokoji. Tiež môžete použiť nevinný humor.

 

6. Nedovoľte vzniknúť hádke

 

Príjemné, ale nie prehnane precitlivené chovanie agresívneho jedinca upokojí. Aj keď poviete niečo, čo ho rozčúli, nepodporujte ho v jeho agresii. Prejdite späť na prejednávanú tému a snažte sa ho znova zaujať.

 

7. Súhlaste – čiastočne

 

Ľudia sú radi, keď majú pravdu. Zároveň ich teší, ak niekto prinajmenšom vezme do úvahy ich myšlienky. Preto, ak má jedinec logický príhovor, tak ho nechajte dopovedať. Ak s ním nesúhlasíte, môžete povedať niečo na spôsob: „Je možné, že to čo hovoríš, je pravda...“ alebo: „Pravdepodobne máš pravdu.“ Tieto vety nevyjadrujú žiadnu hrozbu a nepôsobia ako provokácia.

 

8. Neútočte

 

Neútočte na pozíciu agresívnej osoby. Len ich rozhneváte a budú útočiť späť. Neobhajujte za každú cenu vaše stanovisko a potreby. Pokračujte v diskusii bez emocionálneho podtónu.

14
Super článok
14
0
0
Nič moc
O autorovi
Barbora Simaskova Barbora Simaskova
Studentka, ktorá sa zaobera vsetkym a stále. Bloggerka na www.intravitam.eu
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť