Nakresli si príbeh

Chýba deťom predstavivosť? Nakreslite si s nimi príbeh.

 

Úprimne. Koľkí z vás ste si porovnávali vaše detstvo s detstvom vašich detí? Ako ste ho trávili vy a ako ho trávia dnes vaše deti? Pár desiatok rokov dozadu bolo vyhľadávanie informácií pracnejšie. Museli sme hľadať v knižniciach, prepisovať údaje ručne a ak sme chceli niečo zistiť telefonicky, platili sme za minútu hovoru asi 10x viac ako dnes. Poučné videá sme sledovali na VHS kazetách (poznámka pre čitateľa narodeného v 21.storočí: VHS = predchodca DVD a Bluray diskov). Postupom času ľudia prišli na rôzne zlepšováky pomocou ktorých si ušetrili čas a námahu.

Obsah knihy

Lenže... Lenže vďaka tomuto technologickému pokroku máme hneď všetko. Nevravím, že to je zlé a že sám nevyužívam nové metódy a technológie, vďaka ktorým sa viem dostať rýchlejšie k informáciám. Problémom Nevýhodou však je, že sa už nemusíme až tak snažiť ako kedysi. A tým lenivieme.

 

Kreslenie v škôlke

 

V škôlke sme nemali žiadne maľovanky. Keď sme sa chceli prejaviť, mali sme kancelárske papiere, na ktoré sme mohli kresliť na tému, ktorú nám pani vychovávateľky zadali.

 

Kresby boli síce veľakrát kostrbaté a ťažko identifikovateľné, ale boli z našej hlavy a hlavne boli zo srdca. V škôlke som sa naučil rozvíjať fantáziu a premietnuť ju z mojej hlavy na papier.

Hodina matematiky

Kreslenie na základnej škole

 

Neskôr, keď som na základnej škole nevedel pochopiť zadanie geometrickej úlohy, tak mi môj učiteľ povedal:

 

„No tak si to pekne nakresli... Poďme!“

 

A ja som kreslil.

 

Snažil som sa v určitej mierke nakresliť to, čo som mal zadané v príklade. Vďaka čomu som získal skvelý odhad, čo sa týka určovania vzdialeností.

3D

Kreslenie na strednej škole

 

Na strednej škole som na hodinách technického kreslenia výkresov používal výhradne výkresy a ceruzky. Žiadne kreslenie na počítači. Iba výkresy a ceruzky. No a mňa išlo vždy róóózdrapiť od jedu, keď sa mi niečo na výkrese nepodarilo a ja som musel danú súčiastku prekresliť, pretože čiary boli tak tenké a tak blízko pri sebe, že by sa to nedalo vygumovať.

 

Keď bola súčiastka hotová, mali sme ju nakresliť v reze a premietnuť ju do nárysu, bokorysu a pôdorysu. Vďaka čomu som získal predstavivosť. Vedel som si perfektne predstaviť ako vyzerajú predmety spredu, z boku a z vrchu bez toho, aby som mal ten predmet v ruke.

Teraz, keď v práci vysvetľujem nejakú problematiku, načrtnem skicu s kótami, na ktorej popíšem, kde je aký problém. Na základe predošlých skúseností využívam v práci získanú zručnosť.

Možno povolanie profesionálneho maliara pre vás nie je to pravé orechové. Možno mnohí z vás nebudete musieť pracovať v programoch, kde je potrebné niečo kresliť. A možno nikdy nebudete potrebovať vedieť ako ďaleko a ako vysoko je prekážka, ktorú budete musieť zdolať. Tak potom načo by vám bola taká zručnosť ako je kreslenie? 

 

Odpoveď je jednoduchá: Na vizualizáciu svojich snov. 

mapa

Mnoho ľudí má sny, ktoré si dennodenne radi predstavujú. Premietajú si ich pred očami ako na filmovom plátne. Niekedy si stačí tieto sny jednoducho vytlačiť ako obrázok z internetu, ale veľakrát to nejde. Pretože naše sny a naše predstavy sú také, aké ešte nikto nikdy nevidel.

 

Možno máte podnikateľský plán na perfektný biznis. Chcete vytvoriť produkt, ktorý ešte na trhu nie je alebo len vylepšiť ten, ktorý už na trhu je. Alebo ak máte v hlave premyslenú perfektnú službu pre ľudí, budete si potrebovať načrtnúť minimálne web stránku, jej rozloženie a schému čo má kto a kedy spraviť. Dá sa to aj bez toho. Ale ak už máte niečo pred sebou, ak už ste to dostali z hlavy na papier, vaša motivácia rastie a vy sa viete omnoho ľahšie zamerať