Kniha MAJSTROVSTVO od Roberta Greena

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško
kniha Majstrovstvo

Robert Greene tvrdí, že v každom z nás drieme potenciál, vďaka ktorému sa môžeme stať majstrom vo svojom povolaní. Podotýka, že úrovní majstrovstiev je veľa. Dalo by sa s ním polemizovať, lenže on zozbieral sakramentsky veľa pádnych argumentov, prečo si za svojím tvrdením stojí.

 

Výnimočnosť Mozarta alebo Leonarda da Vinciho sa obyčajne vysvetľuje ako prirodzený talent a genialita. Ako inak by sme si mohli vysvetliť ich neuveriteľné úspechy, ak nie tým, že sa už takí narodili?

 

Lenže výnimočné schopnosti a talent v určitej oblasti sa prejavujú pri tisícoch a tisícoch detí, no relatívne málo z nich niečo dosiahne, pričom tí, ktorí boli v mladosti menej výnimoční, často dosiahnu oveľa viac.

AK SA VŠETCI RODÍME S VEĽMI PODOBNÝM MOZGOM, VIAC-MENEJ ROVNAKÝM NASTAVENÍM A POTENCIÁLOM DOSIAHNUŤ MAJSTROVSTVO, PREČO SA ZDÁ, ŽE V NAŠEJ HISTÓRII SKUTOČNE VYNIKÁ A REALIZUJE SVOJU POTENCIÁLNU MOC TAK MÁLO ĽUDÍ? Z PRAKTICKÉHO POHĽADU JE TO URČITE TÁ NAJDÔLEŽITEJŠIA OTÁZKA, KTORÚ SI MUSÍME ZODPOVEDAŤ.

Autorom tejto úvahy je Robert Greene a na zodpovedanie tej dôležitej otázky rovno napísal knihu Majstrovstvo. Našla som v nej veľa odpovedí na to, čo často zamestnáva aj mňa. Vo svojej koučovacej praxi stretávam ľudí, u ktorých potenciál pre majstrovstvo vnímam, ale pre nich je z rôznych dôvodov nedostupný.

 

Prirodzený talent alebo vysoké IQ nemôžu vysvetliť budúce úspechy. Úspešného amerického autora sebarozvojových kníh to priviedlo k skúmaniu, ako to teda s úspechom v skutočnosti je a rozhodol sa odhaliť tajnú cestu k nemu.

 

Úprimne priznávam, že než som sa začítala, bola som skeptická, lebo trh je nadmieru zahltený rýchlymi návodmi, ako sa stať úspešným zo dňa na deň. Greene na to trefne v úvode svojej knihy reaguje:

ZATIAĽ ČO MNOHÍ ĽUDIA STRÁCAJÚ SEBA SAMÝCH V TÝCHTO NEKONEČNÝCH FANTÁZIÁCH, IGNORUJÚ JEDINÚ SKUTOČNÚ MOC, KTORÚ MAJÚ. A NA ROZDIEL OD MAGICKÝCH ALEBO ZJEDNODUŠUJÚCICH RECEPTOV MÔŽEME VIDIEŤ HMATATEĽNÉ DÔSLEDKY TEJTO SILY V HISTÓRII – ÚŽASNÉ OBJAVY A VYNÁLEZY, VÝNIMOČNÉ BUDOVY A UMELECKÉ DIELA, TECHNOLOGICKÉ SCHOPNOSTI, KTORÉ MÁME. TO SÚ PRAVÉ DIELA MAJSTROVSKEJ MYSLE. TÁTO MOC PRINÁŠA ĽUĎOM, KTORÍ ŇOU DISPONUJÚ, URČITÉ SPOJENIE SO SKUTOČNOSŤOU A SCHOPNOSŤ PREMIEŇAŤ SVET – MOC, O AKEJ SA MYSTIKOM A MÁGOM V MINULOSTI MOHLO LEN SNÍVAŤ.

Robert Greene

Robert Greene tvrdí, že v každom z nás drieme potenciál, vďaka ktorému sa môžeme stať majstrom vo svojom povolaní. Podotýka, že úrovní majstrovstiev je veľa. Dalo by sa s ním polemizovať, lenže on zozbieral sakramentsky veľa pádnych argumentov, prečo si za svojím tvrdením stojí.

 

Podrobne preskúmal život najvýznamnejších osobností svetových dejín (napríklad Forda, Leonarda da Vinciho, Benjamina Franklina, Darwina, Mozarta, Keatsa, Faradaya, Prousta, ale aj mnohých súčasných).

 

Všetci títo velikáni dodnes svojou prácou a dielami fascinujú milióny ľudí, hoci ich začiatky boli často poznačené chudobou či viacerými, takmer fatálnymi, nezdarmi. A práve pohľad na ich život z perspektívy toho, ako svetový úspech dosiahli, Greene pútavo čitateľom približuje.

 

Autor postupne na rôznych stratégiách ilustrovaných životopisnými príbehmi veľkých osobností odhaľuje, v čom tkvie skutočné majstrovstvo. Opisuje ho ako

DOJEM, ŽE MÁME LEPŠIU KONTROLU NAD SKUTOČNOSŤOU, INÝMI ĽUĎMI A NAD SEBOU SAMÝMI. AJ KEĎ TO MÔŽE BYŤ NIEČO, ČO ZAŽÍVAME LEN KRÁTKY ČAS, PRE INÝCH – MAJSTROV VO SVOJOM ODBORE – SA TO STÁVA SPÔSOBOM ŽIVOTA, ICH VLASTNÝM NÁHĽADOM NA SVET. K TEJTO MOCI SA PRITOM VIEME DOSTAŤ PROSTREDNÍCTVOM JEDNODUCHÉHO PROCESU, KTORÝ VEDIE K MAJSTROVSTVU – A TEN JE PRÍSTUPNÝ NÁM VŠETKÝM.

Poznaniu tohto procesu zasvätil Greene 349 strán. Urobil to bravúrne – dozvieme sa veľa skutočností, faktov, poznatkov, zaujímavostí, výsledkov výskumov a nápadov. Ten „čarovný proces“ majstrovstva má tri fázy, ktoré sú podrobne a pútavo v knižke opísané – prvou je učňovstvo, druhou kreativita-aktivita a treťou majstrovstvo.

 

V prvej fáze stojíme mimo svoj odbor a učíme sa o základných elementoch a pravidlách toľko, koľko len môžeme. Máme len čiastočný prehľad o svojom odbore, a tak je naša moc obmedzená.

 

V druhej fáze, vďaka vytrvalému praktizovaniu a zahĺbeniu sa do tejto oblasti, začneme vnímať vnútrajšok aparátu, teda to, ako medzi sebou veci súvisia, a tak získame väčší prehľad v danej oblasti. S týmto prehľadom prichádza aj nová sila — schopnosť experimentovať a kreatívne sa pohrávať s prvkami tejto aktivity.

 

V tretej fáze sú naše vedomosti, skúsenosti a zameranie také hlboké, že vnímame celú oblasť absolútne zreteľne. Máme prístup k srdcu života – k ľudskej povahe a prirodzeným fenoménom. Práve preto sa umelecké diela Majstrov dotýkajú nášho jadra osobnosti – títo umelci totiž zachytili niečo z podstaty skutočnosti.

 

Preto vie brilantný vedec odhaliť nový fyzikálny zákon a vynálezca alebo podnikateľ môže naraziť na niečo, čo nikomu inému zatiaľ ani nenapadlo. Túto silu môžeme nazývať intuícia, lenže intuícia nie je nič iné ako náhle a okamžité pochopenie niečoho, čo je reálne, bez potreby slov alebo vzorcov.

O knihe Majstrovstvo

O knihe Majstrovstvo

Nech si majstrovstvo predstavujete akokoľvek, pohľad Greena hovorí, že sa nemusíte géniom narodiť, môžete sa ním stať. V jeho knižke nájdete mnoho zásadných odpovedí podložených udalosťami, ktoré majú moc dostať vás do pohybu a uveriť – v seba aj v zákonitosti úspechu. V závere to autor zhrnul tak všehovoriaco, že nemám k tomu čo dodať:

KEĎ BUDETE NASLEDOVAŤ SVOJE SKLONY A SNAŽIŤ SA ZÍSKAŤ MAJSTROVSTVO, STANETE SA OBROVSKÝM PRÍNOSOM PRE SPOLOČNOSŤ, OBOHATÍTE JU O OBJAVY A NÁPADY A VYUŽIJETE RÔZNORODOSŤ V PRÍRODE A ĽUDSKEJ SPOLOČNOSTI NAJLEPŠÍM MOŽNÝM SPÔSOBOM. V SKUTOČNOSTI JE VRCHOLOM SEBECKOSTI JEDNODUCHO KONZUMOVAŤ TO, ČO VYTVORIA OSTATNÍ A STIAHNUŤ SA DO ŠKRUPINY OBMEDZENÝCH CIEĽOV A BEZPROSTREDNÝCH POTEŠENÍ. KEĎ SA VZDIALITE SVOJIM PRIRODZENÝM SKLONOM, Z DLHODOBEJ PERSPEKTÍVY TO MÔŽE VIESŤ LEN K BOLESTI, SKLAMANIU A POCITU, ŽE STE PREMRHALI NIEČO JEDINEČNÉ. TÁTO BOLESŤ SA PREJAVÍ V ZATRPKNUTOSTI A ZÁVISTI A NEBUDETE SCHOPNÍ UVEDOMIŤ SI SKUTOČNÝ ZDROJ SVOJEJ DEPRESIE. VAŠE PRAVÉ JA NEHOVORÍ PROSTREDNÍCTVOM SLOV ALEBO BANÁLNYCH FRÁZ. JEHO HLAS VYCHÁDZA Z VAŠEJ HĹBKY, ZO SPODNEJ VRSTVY VAŠEJ DUŠE, NIEČOHO, ČO JE VO VÁS FYZICKY VRYTÉ. VYŽARUJE Z VAŠEJ JEDINEČNOSTI A KOMUNIKUJE PROSTREDNÍCTVOM VNEMOV A SILNÝCH TÚŽOB, KTORÉ AKOBY VÁS PRESAHOVALI. NEVIETE CELKOM POCHOPIŤ, PREČO VÁS TO ŤAHÁ K URČITÝM AKTIVITÁM ALEBO FORMÁM VEDOMOSTÍ. NEDÁ SA TO JASNE VYJADRIŤ SLOVAMI ALEBO VYSVETLIŤ. JEDNODUCHO JE TO FAKT PRÍRODY. AK BUDETE NASLEDOVAŤ TENTO HLAS, PREJAVÍTE SVOJ VLASTNÝ POTENCIÁL A USPOKOJÍTE SVOJE NAJHLBŠIE TÚŽBY VYTVÁRAŤ A PREJAVOVAŤ SVOJU UNIKÁTNOSŤ. JEJ EXISTENCIA MÁ ZMYSEL A JE VAŠOU ŽIVOTNOU ÚLOHOU NAPLNIŤ JU.

Aká je vaša obľúbená kniha o úspechu?

  • O úspěchu - Ivo Toman( 29% )
  • Pravidlá úspechu - Jack Canfield( 29% )
  • Mysli a zbohatni - Napoleon Hill( 29% )
  • Iná kniha (napíšte nám do komentára názov knihy)( 14% )

Počet hlasovaní: 7

8
Super článok
8
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Miroslav Priecel
Miroslav Priecel, 05.05.2019 o 16:41
Mojou najväčšou inšpiráciou v mojom živote je učenie Ježiša Krista vo Svätom písme, ktoré mi pomohlo robiť správne rozhodnutia, a je zdrojom inšpirácie pre môj život.
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť