Virtuálna vs. elektronická registračná pokladnica. Ktorá vášmu podnikaniu vyhovuje viac?

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Od 1. apríla to budú presne dva roky, čo finančná správa sprístupnila pre podnikateľov virtuálnu registračnú pokladnicu, prostredníctvom ktorej si môžu taktiež splniť zákonnú povinnosť evidencie tržieb v hotovosti. Odvtedy uplynulo dosť času na to, aby sa zistilo, ako dobre funguje. Je táto pokladňa do podniku lepšia, ako jej klasická verzia?

 

Zmena zákona v roku 2015 zasiahla elektronické registračné pokladnice a rozšírila zoznam služieb, na ktoré sa vzťahovala povinnosť evidovať svoje tržby v pokladnici. Podnikatelia si mohli vybrať medzi klasickou elektronickou registračnou pokladnicou a jej virtuálnou podobou.

 

Definovanie pokladníc

 

Virtuálna registračná pokladnica je prostredie vytvorené finančným riaditeľstvom na jeho webovom sídle, ktoré komunikuje prostredníctvom koncového zariadenia. Funguje na všetkých elektronických zariadeniach, ktoré sa dokážu pripojiť na internet. Dá sa teda využiť na každom desktope, notebooku, smartfóne alebo tablete. Tieto zariadenia musia byť pripojené k tlačiarni, ktorá umožňuje tlačenie dokladov a uzávierok.

 

Elektronická registračná pokladnica je zase:

 

počítač s vlastným registračným programom spolu so samostatnou fiškálnou tlačiarňou,

elektronické registračné zariadenie vybavené (a tvoriace jeden funkčný celok):

 

  • prevádzkovou pamäťou,
  • vstavaným registračným programom,
  • fiškálnou pamäťou,
  • zobrazovacím zariadením pre zákazníka,
  • hodinami,
  • klávesnicou,
  • tlačiarňou.

 

Rozhodujúce faktory o výbere

 

Podnikatelia by sa pri rozhodovaní mali riadiť nasledovnými faktormi.

 

Náklady na obstaranie pokladnice a údržbu

 

Virtuálna registračná pokladnica je zadarmo, vyžaduje si však pripojenie k internetu, čo predstavuje určitý náklad. Elektronická registračná pokladnica stojí niekoľko stoviek eur.

 

Počet pokladničných dokladov

 

Virtuálna registračná pokladnica je určená pre podnikateľov, ktorý za mesiac nevyhotovia viac ako 1000 pokladničných dokladov. V prípade, ak toto číslo prekročia, majú povinnosť využívať elektronickú registračnú pokladnicu.

 

Údaje o evidencii prijatých tržieb

 

Všetky údaje z virtuálnej registračnej pokladnice sú zaznamenané v informačnom systéme finančnej správy, čo umožňuje rýchly a jednoduchý prehľad pre kontrolné orgány. To isté platí aj pre uchovávanie dát, ktoré sú taktiež uložené na serveri finančnej správy.

 

Pri elektronickej registračnej pokladnici si podnikateľ musí doklady evidovať samostatne.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť