6 zaujímavostí o atramente a atramentovej tlačiarni

Možno aj vy máte doma atramentovú tlačiareň a zdá sa vám, že ide o tú najnudnejšiu vec na svete. Nie tak celkom. Aj atrament ako taký môže byť pomerne zaujímavou témou. Presvedčte sa o tom aj vy.

 

Prekvapivo drahý tlačiarenský atrament

 

Atrament ako taký je pomerne lacnou záležitosťou, rovnako ako guľôčkové perá (pritom jedno jediné pero by malo byť schopné napísať linku dlhú asi 3km). Ale tlačiarenský atrament, to je už iná káva. Jeho cena sa pohybuje na úrovni niekoľko tisíc eur za liter. Obchodný model je v tomto prípade jasný: spoločnosti, vyrábajúce tlačiarne, nebohatnú ani tak na ich predaji, ako práve na predaji náplní. Dokonca aj tí, ktorí zriedkavo používajú svoje tlačiarne, sú nútení pravidelne nakupovať nové kazety s náplňou, pretože tie staré majú istú dobu expirácie.

 

Čo má spoločné Manchester City a jedna z najstarších japonských firiem?

 

Tlačiarne alebo atramentové cartridge Brother možno poznáte. Vedeli ste ale, že značka Brother je jednou z najdlhšie fungujúcich firiem vôbec? Jej vznik sa datuje do roku 1908, kedy ešte pod názvom Yasui začala produkovať a predávať šijacie stroje. V 50tych a 60tych rokoch minulého storočia sa firma etablovala na európskom trhu a istú dobu dokonca sponzorovala dnes tak slávny futbalový Machester City. Jednalo sa o 12 ročné obchodné partnerstvo, jedno z najdlhších v histórii anglického futbalu.

 

Canon živí kancelárska technika

 

Canon je jedným z najväčších výrobcov fotoaparátov na svete, ale nie je to tento druh techniky, ktorý firmy momentálne prináša najväčší zisk. Ten tvoria predovšetkým špičkové kancelárske technológie, kopírky, tlačiarne, skenery a atramentové cartridge Canon, z ktorých pochádza viac ako 60% príjmu firmy. Fotoaparáty predstavujú „len“ niečo viac ako 20%. Je tiež zaujímavé, že Canon od roku 1985 spolupracoval s ďalším technologickým gigantom, firmou Hewlett-Packard, ktorej dodával laserovú technológiu pre tlačiarne HP.

 

Načo je chobotniciam atrament

 

Takmer všetky chobotnice a sépie využívajú ako únikový mechanizmus akýsi výbuch atramentu. Keď sa k nim priblíži dravec, uvoľnia tmavý oblak pigmentu, ktorý útočníka zmätie dostatočne dlho na to, aby hlavonožec odplával. Látka sa skladá z melanínu a hlienu a po stáročia sa používala ako atrament. Niektoré reštaurácie dokonca ponúkajú tento výlučok ako druh omáčky k cestovinám (jeho chuť bola opísaná ako „mierne slaný jód“). Moderná doba však priniesla zistenia, ktoré naznačujú, že tento atrament by mohol byť nápomocný pri liečbe rakoviny.

0
Super článok
0
1
1
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť