Sociálne siete. Používanie sociálnych sietí na Slovensku

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

V roku 2012 bola vypracovaná štúdia o sociálnych sieťach na Slovensku. Inštitút pre verejné otázky zrealizoval svoj výskum na reprezentatívnej vzorke 1 135 respondentov starších ako 14 rokov. Z jeho výsledkov vyplynulo, že “Viac ako polovica opýtaných sociálne siete pozná a ich aj využíva. Na druhej strane, sociálne siete nevyužíva celkovo 46 % obyvateľstva. 25% populácie tvoria tí, ktorí sociálne siete síce poznajú, ale ich nevyužívajú a ďalšiu pätinu, tí ktorí ich vôbec nepoznajú, resp. nevedia čo to je.” Od tejto doby však používanie sociálnych sietí značne vzrástlo.

 

Dôkazom významu sociálnych sietí v živote ľudí je aj frekvencia ich používania - podľa vyššie spomenutej štúdie, drvivá väčšina používateľov sociálnych sietí ich využíva každodenne či aspoň niekoľkokrát do týždňa.

 

Medzi sociálnymi sieťami na Slovensku dominuje Facebook, ktorý využíva takmer polovica populácie. Dvojkou je slovenský Pokec, ktorý používa viac ako tretina respondentov štúdie. Ďalšie sociálne siete už výrazne zaostávajú.

Rozdiely sú aj v správaní používateľov. Mladí ľudia používajú súčasne niekoľko sociálnych sietí, zatiaľ čo starší používatelia sú spravidla verní len jednej. Čo sa týka frekvencie používania, špecificky zamerané siete (napr. LinkedIn) zaznamenali vyššiu frekvenciu návštev ako všeobecné siete (napr. Facebook). Aj pri všeobecne zameraných sieťach prevyšuje takmer každodenné navštevovanie nad občasným, no už nie v takej miere.

Trend mobility schvátil aj sociálne siete. Čoraz viac používateľov sa pripája prostredníctvom notebookov, smartfónov a tabletov. Samozrejme, že pomer je u každej siete iný a závisí najmä od typu siete. Obsahovo zamerané siete ako napr. Instagram sú navštevované a využívané prevažne z mobilných zariadení.

Sociálne siete sú všeobecne využívané predovšetkým na súkromnú komunikáciu. Niet sa čomu diviť, keďže k tomuto účelu aj vznikli. Obľúbené sú tiež ako nástroj pre sledovanie noviniek, informácií o produktoch a službách. V menšej miere sú využívané na pracovnú komunikáciu, marketing, štúdijné účely a iné občianske aktivity.

5
Super článok
5
0
0
Nič moc
O autorovi
Miroslava Čechová Miroslava Čechová
šťastná maminka...hlavou idealistka, srdcom romantička...knihomoľ, web fanatička, dobrého jedla a krásnych vecí milovníčka :)
vo voľnom čase sa hrám so sociálnymi médiami, SEO, online marketingom, copywritingom...
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť