Sociálne siete

Blížiace sa kurzy

Čo sú sociálne siete?

 

Sociálne siete sú internetové stránky určené na nadväzovanie a udržiavanie kontaktov medzi ľuďmi. Existujú viaceré typy sociálnych sietí. Môžu byť súkromné alebo pracovné, informačné, vzdelávacie alebo zamerané na hobby a podobne. Základom je, že každý používateľ si vytvorí vlastný profil. V profile napíše informácie o sebe, na základe ktorých je možné nadväzovať vzťahy medzi používateľmi. Vzájomnými prepojeniami používateľov vzniká sieť vzťahov. 

Vyplnený profil však môže byť pri určitých druhoch sietí len podružnou informáciou, pri týchto sieťach nie je dôležité spájanie sa na základe informácií v profile, ale na základe obsahu, ktorý daný používateľ zverejňuje - obrázky, videá a podobne.

 

Najznámejšie sociálne siete

Facebook

Facebook

Zdroj obrázku: facebook.com

Facebook vznikol v roku 2004 pôvodne ako školský server a neskôr sa rozvinul na jednu z najpoužívanejších sociálnych sietí na celom svete. Dominuje aj na Slovensku. Celosvetovo má viac ako 950 miliónov aktívnych používateľov, z toho viac ako 2 milióny používateľov na Slovensku.

 

Je to profilovo zameraná sociálna sieť. V profile je možné vyplniť informácie o sebe, pridávať fotografie, vyplniť informácie o svojich záujmoch. Na základe spoločných záujmov sa používatelia môžu pridávať do skupín alebo sa stávať fanúšikmi stránok. Umožňuje spájanie sa s priateľmi, ktorých je možné vyhľadať priamo vo vyhľadávači podľa mena alebo prostredníctvom spoločných záujmov, spoločne navštevovanej školy, zamestnania, či spoločného bydliska. Podmienkou pre správne vyhľadávanie je vyplnenie pravdivých údajov v profile.

 

Okrem klasických nástrojov komunikácie ako písanie súkromných správ a chatu umožňuje písanie verejných správ na nástenku, ktoré môžu ostatní používatelia komentovať, označovať “páči sa mi” a zdieľať. Voľný čas na Facebooku vám vyplnia rôzne aplikácie a hry.

Pokec

Pokec

Zdroj obrázku: pokec.sk

Pokec bol založený spoločnosťou Azet.sk v roku 1999. Je to najväčší komunitný portál na Slovensku. Momentálne je na Pokec.sk zaregistrovaných cca 1,5 milióna aktívnych používateľov.

 

Základom Pokecu je chat - verejný rozhovor s inými používateľmi. Okrem toho je možné písanie súkromných správ a takzvaných RP (rýchla pošta). Profil na Pokeci obsahuje fotografiu používateľa a informácie o ňom. Podporuje pridávanie fotografií a videí do albumov, spájanie sa s priateľmi, chatovanie v rôznych “miestnostiach”, účasť v kluboch spájajúcich ľudí so spoločnými záujmami a iné.

Twitter

Twitter

Zdroj obrázku: twitter.com

Twitter bol založený v roku 2006. V celosvetovom meradle má viac ako 241 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Momentálne sa na Slovensku odhaduje niečo cez 4 tisíc používateľov, z toho 249 firiem. V zahraničí je veľmi obľúbený najmä medzi mladšími používateľmi, v niektorých krajinách dokonca predbehol aj Facebook. Na Slovensku však ešte nebol jeho potenciál úplne odhalený.

 

Twitter je najväčší mikroblogovací systém na svete. Umožňuje posielanie krátkych správ (do 140 znakov). Jednotlivé správy sa nazývajú tweety, okrem textu je možné pridávať aj obrázky. Základné funkcie sú “retweet” – preposlanie tweetu iného užívateľa svojim followerom, “obľúbené” – označiť tweet ako obľúbený, “odpovedať” – umožňuje komunikovať s tvorcom tweetu prostredníctvom odpovede na konkrétny tweet. Služba poskytuje aj systém priamych správ (direct messages) taktiež obmedzených na 140 znakov.

 

Tweety odoberajú vaši priatelia resp. odberatelia – v angličtine followers. Sú to ľudia, ktorí chcú byť informovaní o vašich správach. Vy môžete odoberať správy iných používateľov – v angličtine following. Táto služba je tiež vhodná pre firmy, ktoré môžu jednoducho a rýchlo informovať o svojich produktoch, novinkách či akciách. Twitter je rýchly komunikačný kanál, ktorým môžete informovať o novinkách a dianí. Základom je jednoduchosť a neustály kontakt so svojim okolím.