Instagram, 5 krokov k poznaniu

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Instagram - profil

Kedysi bol Instagram len pre “vyvolených“, teda pre majiteľov iPhonov. Dnes si ho môžu užívať i vlastníci smartfónov s operačným systémom Android a Windows Phone. Okrem toho je ho možné nainštalovať aj na tablety. Túto dnes veľmi populárnu a obľúbenú sociálnu sieť používa okolo 200 miliónov aktívnych užívateľov každý mesiac.

Jednoduchá a voľne dostupná aplikácia Instagram je určená pre všetkých milovníkov fotografií. Slúži na úpravu a šírenie fotiek medzi nadšenými užívateľmi. Instagram umožňuje zdieľať fotografie aj na ostatných sociálnych sieťach ako je Facebook, Twitter, Flickr, prípadne na publikačných službách Tumblr.

 

Ovládanie aplikácie je veľmi jednoduché a intuitívne. Na výber máte 5 hlavných možností.

 

Prvý krok: ako na to?

 

Aby ste mohli používať Instagram je najskôr nutné vytvoriť si účet, ktorý je zadarmo. Následne si ho môžete prepojiť s inou sociálnou sieťou. Keďže ide o aplikáciu zameranú na fotografie, tak by vám nemala chýbať profilová fotografia :o). Okrem toho si môžete pridať o sebe i ďalšie informácie ako je vaša web stránka či bio. Profil si upravíte v nastaveniach vášho profilu, ktorý nájdete v hlavnom menu ak kliknete na poslednú ikonku osoby.
Na Instagrame nemáte priateľov, ale “followerov“. Ľudí, ktorí vás sledujú, lebo sa im páčia vaše fotky. Aj vy vyhľadávate iných ľudí vlastniacich zaujímavú fotografickú tvorbu. Okrem toho sa tu nachádza možnosť nastavenia súkromia. Príde vám žiadosť od ľudí, ktorí vás chcú sledovať. V tejto časti si teda viete upravovať profil, vyhľadávať followerov, hashtagy (pomocou lupy vpravo hore), pozrieť si vaše zverejnené fotografie, ako aj fotografie, na ktorých vás označili.

Druhý krok: novinky o aktivite


Štvrtá ikonka (srdiečko v bubline) predstavuje aktivity vašich “followerov“ vo vzťahu k vám ako aj ľudí, ktorých sledujete vy. Nájdete tam informáciu o tom, kto vás začal sledovať, komu sa páči vaša fotografia, ktorý váš priateľ z FB či Twitteru sa zaregistroval na Instagram. V prípade ak máte prepojené účty. Nájdete tam aj akú fotku si obľúbil človek/komunita, ktorú sledujete. Akú fotografiu komentovali, koho začali sledovať. Toto je ďalšia možnosť ako sa dostanete k fotografiám alebo k ľuďom, ktorí by vás mohli zaujímať.

 

Tretí krok: najpopulárnejšie fotografie

 

Pod ikonkou označenou hviezdičkou nájdete najpopulárnejšie fotografie od užívateľov z celého sveta. Fotka je ohodnotená komentármi a lajkami. Ak chcete označiť, že sa vám páči nejaká fotografia, stačí na ňu dvakrát kliknúť. Na Instagrame nájdete fotky rôznej kvality ako aj rozličných úprav. V dnešnej dobe mnoho používateľov už pridáva fotografie, ktoré neboli zhotovené mobilným telefónom ale digitálnym fotoaparátom. Nájdete tu najrôznejšie druhy fotiek od “selfie štýlu“, cez umelecké snímky, zvieratá, krajiny, veci, jedlá.
Jednoducho tu nájdete všetko. Stačí ak kliknete na lupu. Vyhľadávať môžete užívateľov ako aj oblasti, ktoré vás zaujímajú. Zadajte hľadané slovo, “tag“. Funguje to na podobnom princípe ako na Twitteri. 
Aby bolo možné vyhľadať aj vaše fotky, tiež používajte “hashtagy“ (# a slovo) najlepšie v anglickom jazyku. Teda ak máte záujem, aby vás našli užívatelia aj mimo Slovenska :o).

 

Štvrtý krok: lajkuj a komentuj


Hlavná stránka domov je typicky označená ikonkou domčeka. Nájdete tu chronologicky zoradené fotografie všetkých ľudí, ktorých sledujete. Vidíte ako sú fotky hodnotené, koľko lajkov majú a aké obsahujú komentáre. Každú fotografiu, každého užívateľa môžete aj vy lajkovať a komentovať. Taktiež aj vaše fotografie môžu byť hodnotené.