Instagram, 5 krokov k poznaniu

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Instagram - profil

Kedysi bol Instagram len pre “vyvolených“, teda pre majiteľov iPhonov. Dnes si ho môžu užívať i vlastníci smartfónov s operačným systémom Android a Windows Phone. Okrem toho je ho možné nainštalovať aj na tablety. Túto dnes veľmi populárnu a obľúbenú sociálnu sieť používa okolo 200 miliónov aktívnych užívateľov každý mesiac.

Jednoduchá a voľne dostupná aplikácia Instagram je určená pre všetkých milovníkov fotografií. Slúži na úpravu a šírenie fotiek medzi nadšenými užívateľmi. Instagram umožňuje zdieľať fotografie aj na ostatných sociálnych sieťach ako je Facebook, Twitter, Flickr, prípadne na publikačných službách Tumblr.

 

Ovládanie aplikácie je veľmi jednoduché a intuitívne. Na výber máte 5 hlavných možností.

 

Prvý krok: ako na to?

 

Aby ste mohli používať Instagram je najskôr nutné vytvoriť si účet, ktorý je zadarmo. Následne si ho môžete prepojiť s inou sociálnou sieťou. Keďže ide o aplikáciu zameranú na fotografie, tak by vám nemala chýbať profilová fotografia :o). Okrem toho si môžete pridať o sebe i ďalšie informácie ako je vaša web stránka či bio. Profil si upravíte v nastaveniach vášho profilu, ktorý nájdete v hlavnom menu ak kliknete na poslednú ikonku osoby.
Na Instagrame nemáte priateľov, ale “followerov“. Ľudí, ktorí vás sledujú, lebo sa im páčia vaše fotky. Aj vy vyhľadávate iných ľudí vlastniacich zaujímavú fotografickú tvorbu. Okrem toho sa tu nachádza možnosť nastavenia súkromia. Príde vám žiadosť od ľudí, ktorí vás chcú sledovať. V tejto časti si teda viete upravovať profil, vyhľadávať followerov, hashtagy (pomocou lupy vpravo hore), pozrieť si vaše zverejnené fotografie, ako aj fotografie, na ktorých vás označili.

Druhý krok: novinky o aktivite


Štvrtá ikonka (srdiečko v bubline) predstavuje aktivity vašich “followerov“ vo vzťahu k vám ako aj ľudí, ktorých sledujete vy. Nájdete tam informáciu o tom, kto vás začal sledovať, komu sa páči vaša fotografia, ktorý váš priateľ z FB či Twitteru sa zaregistroval na Instagram. V prípade ak máte prepojené účty. Nájdete tam aj akú fotku si obľúbil človek/komunita, ktorú sledujete. Akú fotografiu komentovali, koho začali sledovať. Toto je ďalšia možnosť ako sa dostanete k fotografiám alebo k ľuďom, ktorí by vás mohli zaujímať.

 

Tretí krok: najpopulárnejšie fotografie

 

Pod ikonkou označenou hviezdičkou nájdete najpopulárnejšie fotografie od užívateľov z celého sveta. Fotka je ohodnotená komentármi a lajkami. Ak chcete označiť, že sa vám páči nejaká fotografia, stačí na ňu dvakrát kliknúť. Na Instagrame nájdete fotky rôznej kvality ako aj rozličných úprav. V dnešnej dobe mnoho používateľov už pridáva fotografie, ktoré neboli zhotovené mobilným telefónom ale digitálnym fotoaparátom. Nájdete tu najrôznejšie druhy fotiek od “selfie štýlu“, cez umelecké snímky, zvieratá, krajiny, veci, jedlá.
Jednoducho tu nájdete všetko. Stačí ak kliknete na lupu. Vyhľadávať môžete užívateľov ako aj oblasti, ktoré vás zaujímajú. Zadajte hľadané slovo, “tag“. Funguje to na podobnom princípe ako na Twitteri. 
Aby bolo možné vyhľadať aj vaše fotky, tiež používajte “hashtagy“ (# a slovo) najlepšie v anglickom jazyku. Teda ak máte záujem, aby vás našli užívatelia aj mimo Slovenska :o).

 

Štvrtý krok: lajkuj a komentuj


Hlavná stránka domov je typicky označená ikonkou domčeka. Nájdete tu chronologicky zoradené fotografie všetkých ľudí, ktorých sledujete. Vidíte ako sú fotky hodnotené, koľko lajkov majú a aké obsahujú komentáre. Každú fotografiu, každého užívateľa môžete aj vy lajkovať a komentovať. Taktiež aj vaše fotografie môžu byť hodnotené.

Piaty krok: vlož, uprav a zdieľaj


Konečne sa dostávate k najdôležitejšej časti. Ako pridať, upraviť a zdieľať fotografie. Veď Instagram je hlavne o tom. Na prácu s vašimi fotkami je určená stredná ikona fotoaparátu.
Snímku môžete priamo nafotiť alebo ju vybrať z galérie. Dôležité je vedieť, že aplikácia funguje na základe štvorcového výseku z fotky, ktorý si volíte na jej následnú úpravu. 
Pri úprave fotiek máte na výber 20 filtrov. Niektoré filtre obsahujú aj verziu s rámikom. Nedávno pribudla možnosť otáčania fotky v rôznych stupňoch.

 

Vzhľadom k tomu, že Instagram umožňuje len základné možnosti úpravy, môžete využiť iné voľne dostupné aplikácie so širším zameraním. Kde je možné okrem výberu rôznych filtrov, rámčekov, pohrať sa aj s jasom, ostrosťou, teplotou atď. Môžete doplniť text, samolepky, či tam niečo dokresliť.

 

Po úprave fotografie ostáva už len posledný krok a to je zdieľanie. Vylepšenú snímku môžete zdieľať iba na Instagrame alebo aj na inej sociálnej sieti. Okrem toho od konca minulého roka umožňuje aplikácia posielať aj “direct“ správy. Jedná sa o priame posielanie fotografie iným užívateľom, teda ich nezdieľate verejne. Správu môžete naraz poslať maximálne 15 príjemcom.

Viete o tom, že Instagram už nie je iba o fotografiách, ale začínajú sa zdieľať a posielať už aj videá?
Na Instagrame nájdete rôzne komunity, skupiny ľudí, s rôznym zameraním. Ak zdieľate podobnú myšlienku, ktorú predstavuje táto komunita, stačí ak priradíte príslušný hashtag vašej fotografii.

 

Nedávno vznikla na slovenskej Instragram scéne nová komunita @iamcoolsk, ktorá sa snaží o skvalitnenie fotografií pridávaných na Instagram. Ak ste fanúšikom mobilnej fotografie zbystrite pozornosť. Ukážte, že máte cit pre umeleckú fotografiu. Stačí ak priradíte vašej fotke i hashtag #iamcoolsk a tak dáte o sebe vedieť. Okrem toho budete zaradení aj do súťaže o zaujímavé ceny. Bližšie informácie o pravidlách a cenách pre výhercov nájdete na web stránke iamcool.sk v článku "Pravidlá pre Instagram COOL FOTKU TÝŽDŇA a COOL FOTKU MESIACA".

15
Super článok
15
4
4
Nič moc
O autorovi
Martina Trepáková Martina Trepáková
Som bývalá AIESEC-árka, ktorá podľahla čaru písania. Pôsobím ako redaktor a junior copywriter. Rada čítam a  potom následne o knihe aj napíšem recenziu. Okrem toho ma baví organizovanie a zúčastňovanie sa rôznych podujatí. Nechýba mi ani umelecké cítenie. Milujem cestovanie, syr, víno a sushi.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť