Ako na profesionálnu fotografiu so smartfónom?

Blížiace sa kurzy

Na čo skôr kliknete vo vašom Facebook NewsFeede? Status, kde je čistý text alebo skôr na ten s obrázkom? Doba sociálnych médií praje obrázkom. Všetci poznáme hádam jednu z najpopulárnejších zábavných stránok 9gag. Nie je o ničom inom, iba o obrázkoch, ktoré sú vtipne doplnené textom. Nové obrázkové aplikácie a weby rastú ako huby po daždi, a tak je dobré niektoré z nich poznať. Predstavíme si tie najvýznamnejšie – Instagram, EyeEm, Hipstamatic, Flickr a VCSOcam.

Instagram

 

Ruku hore, kto nepozná túto sieť! Myslel som si – žiadna ruka. Instagram vznikol v roku 2010 pod vedením Kevina Systroma a Michaela „Mike“ Kriegera. Išlo o aplikáciu na tvorbu, úpravu a zdieľanie fotografií (a dnes už aj videa). Fotografie môžete priamo nafotiť alebo natiahnuť z pamäte telefónu. Na základe pridaných filtrov ich môžete upraviť a vyzerať takmer ako fotoprofesionál.


Významnou súčasťou Instagramu sú „hashtagy“, ktoré pomáhajú v orientácii a hľadaní zaujímavých tém. Do samotnej fotografie sa nedá umiestniť link, no napriek tomu je Instagram významným marketingovým hráčom svetových značiek. Ako hovorí Gary Vaynerchuk 

fotka na Instagrame má takú hodnotu ako obyčajný plagát alebo fotografia v printovom médiu.

Treba upozorniť, že Instagram je skôr mobilná aplikácia. Na stolovom počítači si môžete síce prezerať fotografie iných a upravovať profil, no fotografie nenatiahnete. Teda, jedine, že si vezmete na pomoc nejaký prídavný softvér. Aplikácia je samozrejme zadarmo. Ak máte záujem, môžeme sa  na Instagrame stretnúť – nájdete ma ako @mishotomek.

 

Na obrázkovej sieti Instagram nájdete aj @iamcoolsk. Viac o našich aktivitách na Instagrame sa dočítate v článku IAMCOOL.SK NA OBRÁZKOVEJ SIETI INSTAGRAM.

@mishotomek - instagram

Zdroj obrázku: instagram.com, @mishotomek - instagram

 

EyeEm

 

EyeEm vznikla, keď raz Florian Meissner (spoluzakladateľ) stratil svoj fotoaparát v New Yorku. Bol nútený fotiť na iPhone. Zistil, že existujú veľké komunity ľudí, ktorí radi zdieľajú svoje každodenné zábery s druhými.

 

Ako aplikácia funguje? Spravíte fotografiu, pridáte jeden zo 17 filtrov a jeden z 12 rámov. Potom si označíte miesto, hashtagy a ľudí. Na základe hashtagov sa fotografie zaradia do určitého prúdu fotografií s rovnakým označením.

 

Rozdiel oproti Instagramu? EyeEm je skôr zameraný na vaše záujmy ako na priateľstvo (followovanie). To znamená, že vo feede skôr vidíte fotky toho, čo vás zaujíma. Po tom, ako vypustíte fotografiu, EyeEm vám ponúkne zobrazenie fotografií s danou tematikou. Okrem toho na EyeEm nemusíte mať fotky iba vo formáte štvorca.

EyeEm

Zdroj obrázku: eyeem.com

Hipstamatic

 

Už samotná úvodná veta na stránke hovorí, čo od aplikácie možno očakávať.

</