PayPal: Ako platiť online jednoduchšie

Blížiace sa kurzy

Koľkokrát ste si chceli niečo na internete kúpiť? Takmer každý deň, však? Všetko ale platiť bankovým prevodom je dosť nepohodlné – musíte ísť na stránku banky, zadať heslo, spraviť platbu a vrátiť sa. A nie všetky karty vždy fungujú. Našťastie sa však pár múdrych hláv dalo dokopy a vznikol PayPal. Áno, to je tá malá modrá ikonka pri možnostiach platby.

 

PayPal je internetový platobný systém, ktorý zjednodušuje online život. Ešte v roku 1999 s ním prišla štvorica zakladateľov - Max Levchin, Peter Thiel, Luke Nosek a Ken Howery. Niekoľko mesiacov po spustení došlo k akvizícii s X.com Elona Muska. Odvtedy sa uvádza aj on ako spoluzakladateľ. Obrovským míľnikom pre PayPal bolo v roku 2002 odkúpenie spoločnosťou eBay. Od svojho založenia si vydobyla miesto pod slnkom a pôsobí v 190 krajinách sveta s použitím 24 rôznych mien a spravuje viac ako 100 miliónov aktívnych účtov.

 

Čo je na PayPal také zaujímavé?

 

PayPal vám uľahčuje spôsob platenia na internete. Nemusíte prácne zadávať všetky detaily na karte. Stačí váš email a heslo k PayPal účtu. Informácie o vašej karte sú uložené na vašom účte, a tak po overení zhody adresy s heslom vám PayPal stiahne daný obnos a pripíše ho na účet obchodníka. Je takto skvelou alternatívou platenia napríklad cez smartfón, pri ktorom by ste aj zošaleli, kým by ste zadali už len číslo karty.

 

Skvelé na službe je to, že je zadarmo. Teda, zadarmo pre tých, ktorí kupujú. Predajcovia platia spoločnosti variabilný poplatok v rozmedzí 1,9 až 3,4 % a 0,35 centov navyše. Všetko v závislosti od výšky sumy. Čím vyššia, tým nižší poplatok.

PayPal prihlásenie

PayPal prihlásenie

Zdroj: paypal.com

PayPal poplatky

PayPal poplatky

Zdroj: paypal.com

Najväčšou výzvou internetu súčasnosti je bezpečnosť. Inak to nie je ani pri internetbankingu alebo akýchkoľvek iných online platbách a platobných systémoch. PayPal by nemohol fungovať, ak by si za prioritu číslo jedna neurčil práve bezpečnosť transferu peňazí. Platby nonstop  monitorujú odborníci na ochranu pred finančnými podvodmi a krádežou identity. Takýchto odborníkov má PayPal v tíme viac ako 2000.

 

Všetky platby prechádzajú procesom overenia najmodernejšími technológiami v oblasti bezpečnosti. K obchodníkovi, u ktorého nakupujete, by sa vaše bankové alebo osobné informácie nemali dostať. Každá jedna komunikácia medzi vašim počítačom a servermi PayPal je kódovaná, o tom hádam ani hovoriť netreba. Na stránke Paypalu nájdete aj detailnejšie informácie o kódovaní, ktoré sem ale radšej uvádzať nebudem (keďže nie som odborník). Okrem toho, spoločnosť je na trhu viac ako desať rokov, a to je dostatok času naučiť sa niečo o bezpečnosti platieb. Podrobné informácie – napríklad aj o tom, ako otvoriť „dišputu“ s predajcom - nájdete práve na ich stránkach.

 

PayPal účet si vytvoríte veľmi jednoducho

 

Len kliknete na „Sign Up“ a vyberiete si, či sa chcete prihlásiť ako zákazník alebo predajca. Okrem toho si zvolíte krajinu a jazyk. Vyplníte základné údaje (email, adresa, telefón, ...). Po prihlásení sa samozrejme nevyhnete aktivačnému emailu. Ďalším krokom je pridanie informácií o vašej karte. Aby ste však nezostali prekvapení – na overenie bankového účtu PayPal stiahne dočasne jedno euro. To vám vydavateľ vašej karty po istom čase vráti (skúsenosť hovorí, že najdlhšie to zatiaľ bolo päť dní). Nakoniec sa už len treba „prehrabať“ vo svojom profile a zistiť, čo všetko sa dá robiť.

 

Budúcnosť nakupovania je online. Takmer v celom západnom svete je to už vlastne prítomnosť. Aby ste stíhali držať krok s dobou aj pri platení nákupov, PayPal je určite jednou z ciest.

 

P.S.: Áno, počas písania tohto článku bol vytvorený jeden nový PayPal účet. 

25
Super článok
25
1
1
Nič moc
O autorovi
Michal Tomek Michal Tomek
Častý sŕkač kávy milujúci kreativitu. Tvorí na startitup.sk a prispieva na blog.upbook.sk. Otrok kníh započúvaný do Hiromi a Pink Floyd. Zelenáč v copywritingu a PR.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť