Predstavenie 5 najznámejších svetových fotobank

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Potrebujete fotografie či ilustrácie k článkom, na plagáty, letáky či potlače tričiek? Nemáte k dispozícii žiadne, ktoré by sa vám hodili? Viete, že sťahovanie bez povolenia je zakázané a neoplatí sa riskovať pokutu? Fotenie na objednávku je pomerne drahé? Prípadne ste začínajúci fotograf a hľadáte ďalší zdroj príjmov? Tak presne na to sú vhodné fotobanky.

 

Čo je to fotobanka? Jednoducho povedané je to online priestor, kde sa nachádza veľké množstvo fotografií či ilustrácie. V dnešnej dobe tam nájdete už aj videá a hudbu, ktoré čakajú na kúpu a predaj. Samozrejme tam nájdete i veľa voľne dostupných obrázkov, ktoré sú pripravené k stiahnutiu okamžite a bezplatne.

 

Na internete nájdete množstvo rôznych fotobank. Veľkých aj malých. Známych či neznámych. Pričom každá má pridanú hodnotu v niečom inom. Objavíte tam rôzny obsah, kvalitu a kategórie. Nižšie vám ponúkame zoznam 5 veľkých, známych, zahraničných a uznávaných fotobank.

fotobanka Shutterstock

fotobanka Shutterstock 

Shutterstock hovoria, že je to najlepšia fotobanka. Z dôvodu veľmi dobrého a rýchleho zárobku, ale na druhej strane je náročné sa tam ako prispievateľ obrázkov dostať. Potrebné je vložiť 10 vstupných fotografií, z ktorých vám aspoň 7 musia schváliť. Ak sa tak neudeje, tak to môžete skúsiť opäť až o mesiac. Kritériá sú tam prísne, preto nepodceňte výber tých správnych a kvalitných fotografií.

 

Prídu si tam na svoje aj predávajúci aj kupujúci. Systém funguje na základe predplatného. Kupujúci si môže v priebehu dňa zakúpiť 25 fotografií, pričom nezáleží na veľkosti ani formáte. Keď nerozumiete dobre po anglicky, je dostupná už aj česká verzia stránky.

fotobanka Fotolia

fotobanka Fotolia

Oproti Shutterstock na Fotolii netreba zvládnuť žiadny vstupný test či prechádzať náročným schvaľovacím procesom fotografií. Tým pádom sa tam nachádzajú obrázky v rôznej kvalite. Odmeny sú vyplácané na základe vašej úspešnosti t.j. rank-u, ktorý je možné sledovať po prihlásení sa medzi štatistikami. Fotobanka zvykne meniť podmienky odmien alebo rank-ov, aj bez upozornenia užívateľov.

 

Fotolia ponúka možnosť exkluzivity, ktorá môže byť čiastočná alebo úplná. Tieto fotografie či ilustrácie, teda nemôžete nikde inde predávať. Predtým ako označíte niečo ako exkluzívne otestujte aj iné možnosti na iných fotobankách. Rozmyslite si čo sa vám oplatí viac. 

fotobanka Dreamstime

fotobanka Dreamstime

Fotobanka Dreamstime sa trochu podobá na Fotoliu. Z hľadiska toho, že nevyžaduje žiadne zložité procesy registrácie. Je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, avšak na prvé odmeny si počkáte trochu dlhšie. Dlhšie trvá aj schvaľovanie fotografií či ilustrácií, ktoré prechádzajú istým výberom. Zaujímavosťou je možnosť nahrať dodatočný formát (RAW, EPC, AI). Nevýhodou je ich komplikovaný proces. Ak ste však nenahrali dodatočný formát a niekto by ho chcel, tak vám príde emailové upozornenie a môžete tak učiniť. Tiež ponúkajú možnosť exkluzivity.

 

Predajné ceny sa líšia podľa veľkosti rozlíšenia, ale taktiež záleží aj od ich predajnosti. Čím je fotka či ilustrácia kvalitnejšia a žiadanejšia, je aj jej cena vyššia a tým pádom si aj vy viac zarobíte. Cena sa mení aj pri rôznych licenciách či dodatočných formátoch.