Predstavenie 5 najznámejších svetových fotobank

Blížiace sa kurzy

Potrebujete fotografie či ilustrácie k článkom, na plagáty, letáky či potlače tričiek? Nemáte k dispozícii žiadne, ktoré by sa vám hodili? Viete, že sťahovanie bez povolenia je zakázané a neoplatí sa riskovať pokutu? Fotenie na objednávku je pomerne drahé? Prípadne ste začínajúci fotograf a hľadáte ďalší zdroj príjmov? Tak presne na to sú vhodné fotobanky.

 

Čo je to fotobanka? Jednoducho povedané je to online priestor, kde sa nachádza veľké množstvo fotografií či ilustrácie. V dnešnej dobe tam nájdete už aj videá a hudbu, ktoré čakajú na kúpu a predaj. Samozrejme tam nájdete i veľa voľne dostupných obrázkov, ktoré sú pripravené k stiahnutiu okamžite a bezplatne.

 

Na internete nájdete množstvo rôznych fotobank. Veľkých aj malých. Známych či neznámych. Pričom každá má pridanú hodnotu v niečom inom. Objavíte tam rôzny obsah, kvalitu a kategórie. Nižšie vám ponúkame zoznam 5 veľkých, známych, zahraničných a uznávaných fotobank.

fotobanka Shutterstock

fotobanka Shutterstock 

Shutterstock hovoria, že je to najlepšia fotobanka. Z dôvodu veľmi dobrého a rýchleho zárobku, ale na druhej strane je náročné sa tam ako prispievateľ obrázkov dostať. Potrebné je vložiť 10 vstupných fotografií, z ktorých vám aspoň 7 musia schváliť. Ak sa tak neudeje, tak to môžete skúsiť opäť až o mesiac. Kritériá sú tam prísne, preto nepodceňte výber tých správnych a kvalitných fotografií.

 

Prídu si tam na svoje aj predávajúci aj kupujúci. Systém funguje na základe predplatného. Kupujúci si môže v priebehu dňa zakúpiť 25 fotografií, pričom nezáleží na veľkosti ani formáte. Keď nerozumiete dobre po anglicky, je dostupná už aj česká verzia stránky.

fotobanka Fotolia

fotobanka Fotolia

Oproti Shutterstock na Fotolii netreba zvládnuť žiadny vstupný test či prechádzať náročným schvaľovacím procesom fotografií. Tým pádom sa tam nachádzajú obrázky v rôznej kvalite. Odmeny sú vyplácané na základe vašej úspešnosti t.j. rank-u, ktorý je možné sledovať po prihlásení sa medzi štatistikami. Fotobanka zvykne meniť podmienky odmien alebo rank-ov, aj bez upozornenia užívateľov.

 

Fotolia ponúka možnosť exkluzivity, ktorá môže byť čiastočná alebo úplná. Tieto fotografie či ilustrácie, teda nemôžete nikde inde predávať. Predtým ako označíte niečo ako exkluzívne otestujte aj iné možnosti na iných fotobankách. Rozmyslite si čo sa vám oplatí viac. 

fotobanka Dreamstime

fotobanka Dreamstime

Fotobanka Dreamstime sa trochu podobá na Fotoliu. Z hľadiska toho, že nevyžaduje žiadne zložité procesy registrácie. Je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, avšak na prvé odmeny si počkáte trochu dlhšie. Dlhšie trvá aj schvaľovanie fotografií či ilustrácií, ktoré prechádzajú istým výberom. Zaujímavosťou je možnosť nahrať dodatočný formát (RAW, EPC, AI). Nevýhodou je ich komplikovaný proces. Ak ste však nenahrali dodatočný formát a niekto by ho chcel, tak vám príde emailové upozornenie a môžete tak učiniť. Tiež ponúkajú možnosť exkluzivity.

 

Predajné ceny sa líšia podľa veľkosti rozlíšenia, ale taktiež záleží aj od ich predajnosti. Čím je fotka či ilustrácia kvalitnejšia a žiadanejšia, je aj jej cena vyššia a tým pádom si aj vy viac zarobíte. Cena sa mení aj pri rôznych licenciách či dodatočných formátoch.

fotobanka iStock

fotobanka iStock

K prvým fotobankám na svete patrí iStockphoto, ktorá si aj dnes drží svoje miesto na trhu. Ponúka veľmi kvalitný obsah a je to zrejme aj preto, že exkluzivita na tejto fotobanke sa oplatí asi najviac. Vyskúšať a prehodnotiť si to musí avšak každý sám.

 

Proces registrácie je tu pomerne náročný. Potrebné je zvládnuť vstupný test a následne vám musia schváliť 3 fotografie. Ak vám niektorá neprejde treba poslať náhradu, ale môžete tak uskutočniť až po istom časovom intervale, ktorý sa zvyšuje po každom neúspešnom pokuse. Táto fotobanka nie je určená pre začiatočníkov. Na svoje si prídu tí prispievatelia, ktorí tvoria kvalitný obsah a neodradí ich zložitejší proces. Okrem fotografií, ilustrácií, môžete pridávať a kupovať aj videá, rôzne animácie, efekty i hudbu. 

fotobanka 123RF

fotobanka 123RF

Fotobanku 123RF máte k dispozícii aj v českom jazyku. Ponúkajú aj možnosti bezplatného sťahovania fotografií, ale treba rátať s obmedzených výberom. Môžete pridávať alebo kupovať fotky, ilustrácie, videá či hudbu. Neprechádzate žiadnym schvaľovacím procesom. Fotobanka sa vyznačuje ľahkým nahrávaním obrázkov a príjmu vám skoro všetky príspevky. Teda tu nájdete rozmanitú kvalitu.

 

Samozrejme nájdete aj iné fotobanky dostupné v slovenskom či v českom jazyku. Patrí sem napr: fotobanka Bigstock, ktorú odkúpil Shutterstock. Výhodou je, že úspešným užívateľom Shutterstocku sa automaticky budú nahrávať diela aj na Bigstock. Ďalšou výhodou je, že tu nie je schvaľovací proces, po registrácii hneď pridávate fotografie, väčšinu vám prijmú, ale opäť tu nie sú veľké zisky.

 

Menšou fotobankou je Pixmac, ktorá ponúka pomerne širokú škáru bezplatných obrázkov. Ich sťahovanie je možné aj bez registrácie, stačí len zadať email. Ceny sa veľmi líšia, pretože Pixmac predáva fotografie aj iných fotobaniek.

 

Veľmi užitočná web stránka zaoberajúca sa fotobankami je www.fotobanky.cz. Nájdete tam návody na registrácie, podrobné recenzie, porovnávania alebo fórum.

 

Predávajúci aj kupujúci majú rôzne požiadavky na fotobanky, podľa toho čo hľadajú alebo vyžadujú. Preto si vyskúšajte vyššie spomenuté možnosti a nájdite tie, ktoré vám najviac vyhovujú. Skúste vyhľadávanie na základe kľúčových slov či hľadanie v kategóriách. Skontrolujte prehľadnosť a jednoduchosť stránok.

17
Super článok
17
0
0
Nič moc
O autorovi
Martina Trepáková Martina Trepáková
Som bývalá AIESEC-árka, ktorá podľahla čaru písania. Pôsobím ako redaktor a junior copywriter. Rada čítam a  potom následne o knihe aj napíšem recenziu. Okrem toho ma baví organizovanie a zúčastňovanie sa rôznych podujatí. Nechýba mi ani umelecké cítenie. Milujem cestovanie, syr, víno a sushi.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť