Poznáte Dropbox?

Blížiace sa kurzy

Dropbox je jediné miesto, kde máte všetky vaše veci z digitálneho sveta pokope. Môžete si do neho uložiť fotky, dokumenty, videá, či akékoľvek súbory. To, čo si do Dropboxu uložíte, sa automaticky stane dostupným na všetkých vašich zariadeniach. Stačí, že na vašich počítačoch, telefónoch a tabletoch máte nainštalovanú aplikáciu.

Vďaka dropboxu máte všetko potrebné vždy so sebou. Samozrejme umožňuje aj maximálne jednoduché zdieľanie súborov s ostatnými. Ľudia, s ktorými zdieľate súbory, dokonca ani nemusia mať tento program nainštalovaný.

Vďaka Dropboxu sa nemusíte ničoho báť. Či už si oblejete laptop kávou alebo vám vyhorí zdroj, nič sa nestane. Vaše údaje sú vždy v bezpečí. 

 

Ako vznikol Dropbox?

 

Na počiatku všetkého bol hnev a dobrý nápad. Chlap menom Drew Houston si povedal: A dosť! Hnevalo ho, že vždy, keď niečo začal robiť v práci a potreboval to dokončiť doma, tak si to musel posielať mailom.

V hlave mu skrsol nápad:

Čo tak vytvoriť program, ktorý by umožnil zdieľať súbory medzi všetkými mojimi zariadeniami?

Nebol si však celkom istý, či sa táto myšlienka uchytí. Rozhodol sa otestovať ju. Nakrútil video o tom, ako funguje Dropbox (v tom čase ešte zvaný getdropbox), hodil ho na web a čakal. O to väčšie bolo jeho prekvapenie. Za noc mal 5000 ľudí, ktorí si chceli jeho “produkt” objednať. V tom čase ešte nemal napísaný ani riadok kódu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7QmCUDHpNzE#t=111 Tu si môžete pozrieť hore spomínané demo video na službu getdropbox.

 

Steve Jobs sa mýlil

 

Houston sa stretol s veľkým a uznávaným Stevom Jobsom, zakladateľom Apple. Predstavil mu projekt. Jobs ním nebol nadšený. Povedal:

Dropbox je doplnok, nie produkt.

Trh jeho slová nepotvrdil. Do spustenia aplikácie vzrástol počet záujemcov o Dropbox z 5000 na 75 000. V tom čase už Steve Jobs oznamoval začiatok vývoja nového produktu zvaného iCloud, založeného na úplne rovnakom princípe.

Dnes je Dropbox, spolu s Google Drive, OneDrive a práve iCloud, jedným z najobľúbenejších cloudových riešení na ukladanie a zdieľanie súborov na svete.

 

Ako začať s Dropboxom?

 

Chcete si to vyskúšať? Tak si otvorte www.dropbox.com. Hneď na úvodnej stránke sa vám objavia dve možnosti. Môžete využívať webové rozhranie Dropboxu, alebo si stiahnuť inštalačný súbor do počítača. Ten má iba 311 kilobajtov.

Dropbox

Dropbox prihlásenie

Prostredníctvom tlačidla Sign up si vytvoríte nové konto. Ak už ste registrovaní, tak sa prihlásite cez Sign in. Na identifikáciu sa používa emailová adresa a heslo. 

Webové rozhranie vyzerá nasledovne. Naľavo vidíte zoznam priečinkov, súborov, fotiek, zdieľaných priečinkov a linkov zdieľaných súborov.

Dropbox

Dropbox webové rozhranie

Vpravo hore nájdete ikony, vďaka ktorým môžete nahrať na net súbory, vytvoriť nový priečinok, dať ho zazdieľať, a taktiež zobraziť alebo skryť vymazané údaje.

 

Súbory na internet nahráte veľmi jednoducho. Buď nájdete ich umiestnenie v počítači alebo ich presuniete systémom drag and drop. To znamená, že prejdete na ne myškou, držíte pravé tlačidlo a premiestnit