Ako zarábať na YouTube + niektorí úspešní SK/CZ YouTuberi

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

YouTube.com je dobre známy väčšine z vás. Nielenže ho poznáte, ale aj často používate. Sledujete hudobné a zábavné videá, no možno málokto vie, že na YouTube sa dá aj pekne zarobiť. Nehovorím ľahko, ale pekne. Samozrejme, nie každému sa to podarí.

 

Ako sa zapojiť?

 

Do programu YouTube partnerstva sa môže zapojiť každý užívateľ. Základom je nahrať nejaké videá. Pardón, nie nejaké. Musíte vlastniť celosvetové práva na komerčné využitie celého obsahu videa a video musí spĺňať Zmluvné podmienky a Pokyny pre komunitu. Jednoducho to znamená, že všetko vo videu ste vytvorili sami a nikomu ďalšiemu ste nepredali práva na komerčné použitie. V prípade, že video obsahuje materiál, ktorý vytvoril niekto iný, je potrebné mať jeho písomný súhlas na používanie daného obsahu a zarábanie na ňom.

 

Ďalším krokom je povolenie speňaženia videí v nastaveniach svojho YouTube kanála. Povolenie speňaženia znamená, že súhlasíte s tým, aby sa priamo vo vašich videách zobrazovali reklamy AdSense. Reklamy sa môžu zobrazovať na začiatku videí, kedykoľvek v ich priebehu, vedľa videí alebo vo výsledkoch vyhľadávania. Zarábate teda vlastne na tom, že ľudia tieto reklamy vidia, alebo na ne klikajú.

 

YouTube musí vašu žiadosť o speňaženie videí schváliť. Po schválení je to už jednoduché. Musíte si priradiť účet AdSense k vášmu YouTube účtu, pretože platby sú spravované pomocou účtu Google AdSense. Potom už potrebujete len široké publikum a veľa, veľa zhliadnutí vašich videí.

 

Tak koľko teda?

 

Pôvodne som si pre vás chcela pripraviť kompletný prehľad o tom, koľko sa dá na reklamách zarobiť, no ku konkrétnym číslam sa dopracovať nedá. Vyplýva to aj z internej politiky YouTube, ktorý konkrétne ceny nezverejňuje, pretože sa môžu od užívateľa k užívateľovi líšiť. Závisí najmä od toho, ako sú jednotlivé reklamy cielené. Niektoré sa zobrazujú napríklad len v USA alebo len ženám, či inému vybranému okruhu užívateľov.

 

Odhady cien pre YouTube partnerstvo sa líšia, no pohybujú sa v intervaloch približne 3000 10 000 dolárov za 1 milión pozretí, resp. 3 až 10 dolárov za tisíc pozretí vášho videa.

 

Ako zarábať fakt veľa?

 

K videám, ktoré boli v službe YouTube úspešné, patria každodenné vlogy a domáce videá, návody pre šikovné ruky, originálne hudobné videá a krátke filmy.

 

Nahrávajte videá často a pravidelne. Vytvorte si vlastnú značku. Vybudujte si širokú základňu svojich fanúšikov a odberateľov. Buďte originálni, buďte vtipní. Pokiaľ budú vaše videá virálne (ľudia ich budú často a radi zdieľať), dosiahnete množstvo videní.

 

Tvorte videá s dobrým obsahom a vysokou kvalitou, venujte čas a úsilie editácii videa. V názve a popise videa použite kľúčové slová tak, aby ľudia vaše video ľahko našli. Propagujte svoje videá aj sami na ostatných sociálnych sieťach. Vytvárajte videá podľa toho, čo je populárne na internete.

 

Platí jednoduchá rovnica: čím viac zhliadnutí videí = tým viac peňazí za reklamy. Napríklad, najpozeranejšie video na YouTube - Gangnam Style zarobilo už PSY viac ako desať miliónov dolárov. Aj na samotnom YouTube nájdete množstvo tipov, ako zarábať viac.

 

Najznámejší SK/CZ Youtuberi

 

V slovenských vodách donedávna zarábalo len niekoľko úspešných autorov ako Rytmus, či Majk Spirit. Odkedy bolo umožnené komukoľvek požiadať o speňaženie videí, počet zárobkuchtivých a zarábajúcich neustále rastie.

 

Tu je niekoľko úspešných českých a slovenských youtuberov:

  • GoGoManTV - 731 321 odberateľov, 101 026 652 zobrazení - SK
  • ViralBrothers - 969 577 odberateľov, 123 926 565 zobrazení - CZ
  • DONFANTASTICKYPESS (Rytmus) - 337 649 odberateľov, 194 174 780 zobrazení - SK
  • Majk Spirit - 123 822 odberateľov, 39 596 495 zobrazení - SK
  • mentoss97 - 384 587 odberateľov, 54 045 102 zobrazení - CZ
  • GEJMR - 367 269 odberateľov, 41 244 634 zobrazení - CZ

 

pozn. počty odberateľov a zobrazení boli aktuálne v čase vzniku článku

 

zdroj: youtube.com, wesolyaniolek.com, style.hnonline.sk, wikihow.com

 

109
Super článok
109
25
25
Nič moc
O autorovi
Miroslava Čechová Miroslava Čechová
šťastná maminka...hlavou idealistka, srdcom romantička...knihomoľ, web fanatička, dobrého jedla a krásnych vecí milovníčka :)
vo voľnom čase sa hrám so sociálnymi médiami, SEO, online marketingom, copywritingom...
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Cinester
Cinester, 03.09.2014 o 22:13
Je to zvlastne vidiet tento clanok s hrubkou v nadpise rovno mezdi dvoma clankami o gramatike...
Miroslava Čechová
Miroslava Čechová, 04.09.2014 o 07:04
Zdravím, ďakujem za komentár. Žiadosť na opravu už bola poslaná adminovi a v najbližších dňoch bude chyba odstránená. Dúfam, že kvalita obsahu touto chybou neutrpela :)
Stano Griguš
Stano Griguš, 05.03.2015 o 17:17
Ako admin a tvorca viacerých YouTube kanálov upresňujem, že musí to byť milión videní bez AdBlocku, resp. také pozretia, keď človek nedá krížik na reklamu alebo Skip. A množstvo eur za milión pozretí sa líši aj kvalitou nahrávaného obsahu. Googlom overené veľké videoštúdio má viac ako bežný človek. Prezradím, že ja so svojími skromnými cca 40 tisíc pozretiami mesačne zarobím za reklamy okolo 6 eur :D
František
František, 25.08.2016 o 11:31
Miroslava výborný článok. :) Najviac sa mi páči, že píšeš že zarobiť sa dá, ALE... Nehovorím ľahko, ale pekne. :) Veľká pravda, pretože veľmi veľa ľudí vníma speňaženie svojich videí, ako veľmi výnosný spôsob zarábania na YouTube, no nevidia tie ďalšie veci za tým.A to že veľké čísla však prichádzajú, ako píšeš ruka v ruke vďaka vysokým pozretiam. Tiež sa mi páči, ako vyzdvihuješ hodnotu ktorú video má prinášať. Toto je tiež veľmi dôležité a tiež aj na toto veľa tvorcov zabúda, takže oceňujem každý článok, alebo video, ktoré hodnotu dáva do popredia. Super :) Čo sa týka zarábania na YouTube, tak na túto tému som vytvoril video v ktorom ukazujem priamo v praxi a na konkrétnom príklade, aké čísla môžu ľudia pri speňažení svojich videí očakávať. Zároveň vo videu ukazujem jednu stránku vďaka ktorej si vaši čitatelia môžu rýchlo a jednoducho pozrieť, koľko peňazí im dokáže generovať ich YouTube kanál vďaka reklame. Video si môžete pozrieť tu. Verím, že bude užitočné: https://www.youtube.com/watch?v=ke-6zhpA8j0
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť