Ako a kde si nechať vyrobiť logo za 5 dolárov?

Blížiace sa kurzy

Pri podnikaní na Amazone, o ktorom píšem aj vo svojom eBooku ZDARMA, je potrebné si vytvoriť vlastnú značku. Celý tento biznis model je totiž založený na predaji pod svojou značkou. Ako to však urobiť?

 

Vytvorenie značky je iba jeden krok z viacerých v tomto procese, čiže netreba sa ním zaoberať príliš dlho. Áno, značku treba mať peknú, ale pokiaľ práve vytvárame svoj prvý produkt, ktorý ešte nie je etablovaný na trhu, zatiaľ nevieme ako sa bude predávať. V tejto fáze je preto pre nás podstatné vytvoriť produkt čo najskôr a „posadiť“ ho na Amazon. Samozrejme mám na mysli produkt s pekným dizajnom, ktorý však budeme môcť vylepšovať hocikedy neskôr, keď budeme vidieť, že je o náš produkt záujem a chceme pri ňom zostať. Značka, o ktorej sa teraz zmieňujem je v tomto prípade názov produktu alebo jeho logo, ktoré bude umiestnené na samotnom produkte, obale alebo webstránke.

 

Pokiaľ nie som dizajnér, musím osloviť v tejto veci niekoho iného. To je aj môj prípad. Vytváranie dizajnu či už pre logo, etiketu, facebookovskú stránku alebo web stránku sú aktivity, na ktoré využívam outsourcing. Nevravím, že by ma nebavilo sa hrať s grafikou vo Photoshope alebo Ilustratore, ale nie je to jednoducho moja oblasť, nevedel by som to pekne spraviť a hlavne by mi to dlho trvalo. Preto si myslím, že by to mal robiť niekto, kto sa touto činnosťou zaoberá.

 

Ako si nájdem dizajnéra?

 

Pri hľadaní dizajnéra mám 2 možnosti:

 

  • Oslovím niekoho vo svojom okolí
  • Nájdem nikoho na globálnom trhu

 

Ja preferujem druhú možnosť, pretože vďaka globálnemu trhu mi vie takúto aktivitu urobiť človek v hociktorej časti našej Zeme. A hlavne vie to urobiť lacnejšie, pretože cena práce u nás je vyššia než v mnohých iných krajinách. Pri podnikaní na Amazone tak ako ho prezentujem vo svojom Návode na zarábanie cez Amazon odporúčam vybrať si druhú možnosť, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou lacnejšia.

 

Kde nájdem dizajnéra?

 

Existujú viaceré mikropracovné portály, na ktorých sa prezentujú mnohí šikovní ľudia pripravení splniť rôzne úlohy, v ktorých sú dobrí. Ja napríklad najčastejšie využívam na drobné práce Fiverr.com.

 

Čo je to Fiverr.com?

 

Na tomto mikropracovnom portáli ponúkajú svoje služby ľudia z celého sveta väčšinou za $5. Predáva sa tu formou tzv. „gigu“, ktorý stojí spomínaných $5. Väčšina úloh sa tu dá naozaj objednať za tak nízku cenu, prípadne za ďalšie požiadavky alebo doplňujúce úkony sa niečo dopláca (ďalšie „gigs“). Svoju presnú ponuku má však každý predajca zverejnenú vo svojom profile. Je to úplne transparentné a viete samozrejme už od začiatku, čo si presne objednávate.

 

Funguje to tak, že je v záujme samotného portálu, aby prezentoval takých predajcov, s ktorými budú ich zákazníci spokojní.

 

Napríklad, keď sa ja ako zákazník rozhodnem, že si nechám vytvoriť logo, tak si vyberiem predajcu, ktorého som si vybral z množstva iných na základe jeho doterajších prác a referencií. Zaplatím vopred $5 (resp. dohodnutú sumu), ktoré však drží Fiverr.com u seba a predajcovi ich uvoľní až vo chvíli, keď kupujúci potvrdí, že bol s prácou naozaj spokojný. Pokiaľ by kupujúci bol nespokojný s predajcovou prácou, tak dostane peniaze naspať. Samozrejme z každej transakcie si portál necháva nejake drobné.

 

Ako postupovať na Fiverr.com?

 

Ak by som sa rozhodol nechať vytvoriť si logo na fiverr.com, môžem postupovať takto:

 

  • Vyhľadám si najlepšie hodnotených dizajnérov a vyberiem toho, koho doterajšie práce sa mi najviac pozdávajú.
  • Zadám svoju požiadavku na portál a dizajnéri sa mi budú ozývať sami.

 

Tu platia tie isté pravidlá pre kupujúceho ako pre hocijaký iný online nákup. Najväčší dôraz kladieme na referencie. Pokiaľ by som sa rozhodol vybrať dizajnéra bez referencií predchádzajúcich zákazníkov, riskujem, že to bude napr. nejaký pastier z Indie túžiaci preraziť prvýkrat v grafickom dizajne.

Vyhľadanie dizajnérov ponúkajúcich vytvorenie loga

Ak by som chcel vytvoriť logo alebo podobnú drobnú grafiku, tak by som postupoval tak, že si nechám vyhľadať dizajnérov ponúkajúcich vytvorenie loga.