Internetové prehliadače

Blížiace sa kurzy

Podľa wikipédie, webový prehliadač alebo webový prezerač alebo web browser (z angl.) je aplikačný softvér umožňujúci používateľovi zobrazenie a interakciu s HTML dokumentmi hosťovanými na webových serveroch alebo na lokálnom súborovom systéme. Je to tá ikonka vo vašom PC, na ktorú prvú kliknete pri prezeraní internetu.

 

Na Slovensku sú podľa štatistík Gemiusu najpoužívanejšie tieto prehliadače:

 

  1. Chrome (38.94 %)
  2. Mozilla Firefox (25,43 %)
  3. Internet Explorer (12,02 %)
  4. Webkit Mobile (10,97 %)
  5. Opera (5,92 %)
Používanie internetových prehliadačov

Používanie internetových prehliadačov

Zdroj: rankings.sk

Ktorý prehliadač je najlepší?

 

Jednoznačne povedať, ktorý z prehliadačov je najlepší, je takmer nemožné. Každému používateľovi internetu vyhovuje niečo iné. Rozdiely medzi prehliadačmi možno badať najmä v používateľskom prostredí, rýchlosti a bezpečnosti prehliadania stránok.

 

Každý prehliadač sa vyznačuje kladnými a zápornými stránkami a závisí predovšetkým od používateľa, s ktorým prehliadačom sa mu najlepšie pracuje. Vyskúšajte ich niekoľko a rozhodnete sa na základe vlastnej skúsenosti.

 

Pokiaľ máte problémy pri prehliadaní určitých stránok, problém nemusí byť priamo v prehliadači, ale skôr v stránkach, ktoré prezeráte. Niektoré môžu obsahovať škodlivý softvér, alebo môžu byť vytvorené bez optimalizácie pre rôzne druhy prehliadačov a ich verzií.

 

Porovnanie internetových prehliadačov

 

Webkit mobile je jediný mobilný internetový prehliadač, ktorý sa umiestnil v päťke najpoužívanejších. Je to tiež najpoužívanejší mobilný browser na svete, ale o nich si povieme niekedy nabudúce.

Internet Explorer

Internet Explorer

 

Používatelia Windowsu majú vo svojom PC alebo notebooku predinštalovaný prehliadač Internet Explorer od Microsoftu. Prehliadač Internet Explorer je čistý a jednoduchý. Tlačidlo “Obľúbené” otvorí panel na pravej strane (možno ho ukotviť aj na ľavej strane). Zobrazuje tiež RSS feed a históriu prehliadania. Zobrazuje Smart Screen, ktorý upozorňuje na nebezpečné webstránky a nastavenia.

 

Problémom Internet Explorera je, že býva častým terčom pre rôzne panely nástrojov a rozšírenia získavané pri inštalácii freeware softwaru, pretože tieto Internet Explorer veľmi spomaľujú. Microsoft v posledných rokoch usilovne pracuje na vylepšení Explorera, najmä čo sa týka bezpečnosti, no stále nedosahuje úroveň svojich konkurentov a má čo doháňať.

Goole Chrome

Goole Chrome

 

Chrome je prehliadač od spoločnosti Google. Pri vstupe na trh bol najrýchlejším prehliadačom a toto prvenstvo si stále udržuje. Vyznačuje sa jednoduchým a prehľadným používateľským prostredím. Ponúka možnosť súkromného prehliadania stránok a široké možnosti prispôsobenia. Ak ste fanúšikom Googlu, Chrome je navrhnutý tak, aby vyťažil čo najviac z jeho služieb ako je Gmail, Kalendár, jeho online kancelársky balík a ďalšie. Napríklad automaticky synchronizuje údaje prehliadania medzi počítačom, tabletom a smartfónom.

 

Množstvo rozšírení je excelentné a konkuruje Firefoxu. Ľudia zostávali pri Firefoxe kvôli množstvu rozšírení, no tie sú v súčasnosti dostupné už aj pre Chrome. Ponúka webové aplikácie a Chrome obchod, ktoré sú skvelým miestom kde nájdete hry, kancelárske aplikácie a nástroje. Je to skvelý prehliadač, ak máte radi Google a využívate jeho služby, aby ste z toho čo najviac získali.

Opera

Opera

 

Opera je založená na otvorenom kóde Chromium, čo vysvetľuje jej veľkú podobnosť s prehliadačom Chrome. Rozdiely sú naozaj veľmi malé. Pre Operu existujú stovky rozšírení a ich kvalita je výborná. Ponúka podobné vlastnosti ako ostatné prehliadače. Zaujímavý je tiež režim Off-Road, ktorý komprimuje internetovú prevádzku pre zrýchlenie prehliadania pri pomalom internetovom pripojení.

 

Na pravej strane adresného riadku je symbol “srdiečko”, kliknutím na ktoré pridáte aktuálnu webovú stránku do úschovy (Stash). To je miesto, kam môžete uložiť prehliadané stránky a prečítať si ich neskôr. Speed Dial zobrazuje obľúbené webstránky rýchlo a s rýchlym prístupom. Je ideálna pre ľudí, ktorý chcú výkon Chromu, ale nepoužívajú Google účet.

Mozila Firefox

Mozila Firefox

 

Keď sa vývoj Internet Firefoxu zastavil, skoré verzie Firefoxu ponúkali alternatívu, ktorá bola stabilná, rýchla a ponúkala funkcie, ktoré neboli v IE, napríklad širokú škálu doplnkov. Mozilla Firefox je obľúbený prehliadač najmä pre vývojárov webových stránok. Obsahuje mnohé rozšírenia, ktoré môžu vývojári použiť pre testovanie funkčnosti stránok. Skúsení ľudia môžu vyladiť nastavenia Firefoxu a zmeniť tak spôsob, akým prehliadač pracuje alebo ho zlepšiť. 

 

Firefox bol vždy pomalší ako Chrome, ale rýchlejší ako Internet Explorer, v testoch sa umiestňuje niekde uprostred. Je to solídny prehliadač, ale Chrome ho v mnohých štatistických ukazovateľoch predbehol. Spočiatku bolo hlavnou výhodou veľké množstvo rozšírení, čo už Chrome vyrovnal. Firefox obsadzuje pomerne veľký kus pamäte, na druhú stranu sa vyznačuje veľmi dobrou rýchlosťou, spoľahlivosťou a bezpečnosťou.

20
Super článok
20
16
16
Nič moc
O autorovi
Miroslava Čechová Miroslava Čechová
šťastná maminka...hlavou idealistka, srdcom romantička...knihomoľ, web fanatička, dobrého jedla a krásnych vecí milovníčka :)
vo voľnom čase sa hrám so sociálnymi médiami, SEO, online marketingom, copywritingom...
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť