Internetové prehliadače

Blížiace sa kurzy

Podľa wikipédie, webový prehliadač alebo webový prezerač alebo web browser (z angl.) je aplikačný softvér umožňujúci používateľovi zobrazenie a interakciu s HTML dokumentmi hosťovanými na webových serveroch alebo na lokálnom súborovom systéme. Je to tá ikonka vo vašom PC, na ktorú prvú kliknete pri prezeraní internetu.

 

Na Slovensku sú podľa štatistík Gemiusu najpoužívanejšie tieto prehliadače:

 

  1. Chrome (38.94 %)
  2. Mozilla Firefox (25,43 %)
  3. Internet Explorer (12,02 %)
  4. Webkit Mobile (10,97 %)
  5. Opera (5,92 %)
Používanie internetových prehliadačov

Používanie internetových prehliadačov

Zdroj: rankings.sk

Ktorý prehliadač je najlepší?

 

Jednoznačne povedať, ktorý z prehliadačov je najlepší, je takmer nemožné. Každému používateľovi internetu vyhovuje niečo iné. Rozdiely medzi prehliadačmi možno badať najmä v používateľskom prostredí, rýchlosti a bezpečnosti prehliadania stránok.

 

Každý prehliadač sa vyznačuje kladnými a zápornými stránkami a závisí predovšetkým od používateľa, s ktorým prehliadačom sa mu najlepšie pracuje. Vyskúšajte ich niekoľko a rozhodnete sa na základe vlastnej skúsenosti.

 

Pokiaľ máte problémy pri prehliadaní určitých stránok, problém nemusí byť priamo v prehliadači, ale skôr v stránkach, ktoré prezeráte. Niektoré môžu obsahovať škodlivý softvér, alebo môžu byť vytvorené bez optimalizácie pre rôzne druhy prehliadačov a ich verzií.

 

Porovnanie internetových prehliadačov

 

Webkit mobile je jediný mobilný internetový prehliadač, ktorý sa umiestnil v päťke najpoužívanejších. Je to tiež najpoužívanejší mobilný browser na svete, ale o nich si povieme niekedy nabudúce.

Internet Explorer

Internet Explorer

 

Používatelia Windowsu majú vo svojom PC alebo notebooku predinštalovaný prehliadač Internet Explorer od Microsoftu. Prehliadač Internet Explorer je čistý a jednoduchý. Tlačidlo “Obľúbené” otvorí panel na pravej strane (možno ho ukotviť aj na ľavej strane). Zobrazuje tiež RSS feed a históriu prehliadania. Zobrazuje Smart Screen, ktorý upozorňuje na nebezpečné webstránky a nastavenia.

 

Problémom Internet Explorera je, že býva častým terčom pre rôzne panely nástrojov a rozšírenia získavané pri inštalácii freeware softwaru, pretože tieto Internet Explorer veľmi spomaľujú. Microsoft v posledných rokoch usilovne pracuje na vylepšení Explorera, najmä čo sa týka bezpečnosti, no stále nedosahuje úroveň svojich konkurentov a má čo doháňať.

Goole Chrome

Goole Chrome

 

Chrome je prehliadač od spoločnosti Google. Pri vstupe na trh bol najrýchlejším prehliadačom a toto prvenstvo si stále udržuje. Vyznačuje sa jednoduchým a prehľadným používateľským prostredím. Ponúka možnosť súkromného prehliadania stránok a široké možnosti prispôsobenia. Ak ste fanúšikom Googlu, Chrome je navrhnutý tak, aby vyťažil čo najviac z jeho služieb ako je Gmail, Kalendár, jeho online kancelársky balík a ďalšie. Napríklad automaticky synchronizuje údaje prehliadania medzi počítačom, tabletom a smartfónom.

 

Množstvo rozšírení je excelentné a konkuruje Firefoxu. Ľudia zostávali pri Firefoxe kvôli množstvu rozšírení, no tie sú v súčasnosti dostupné už aj pre Chrome. Ponúka webové aplikácie a Chrome obchod, ktoré sú skvelým miestom kde nájdete hry, kancelárske aplikácie a nástroje. Je to skvelý prehliadač, ak máte radi Google a využívate jeho služby, aby ste z toho čo najviac získali.