Čo je Google Drive?

Blížiace sa kurzy

Google Drive je vaša osobná online kancelária. Prečo práve toto pomenovanie? Je to virtuálny cloud, teda priestor, kde môžete uploadovať, editovať a súčasne zdieľať súbory. Služba umožňuje pracovať s viac než 30 typmi formátov a 15 GB voľného priestoru v základnej verzii. Zdieľajte svoje súbory s kýmkoľvek a v momente vidíte zmenu, ktorú práve vykonal napríklad váš kolega.
Svoje pomenovanie získal z názvu Hard drive, teda hardvér, na ktorom sú uložené dáta. A to je zároveň jeho najväčšou výhodou, ale pekne po poriadku.

 

Je vašou osobnou kanceláriou

 

Ako registrovaný užívateľ máte možnosť využívať jeho utility, ktoré sú v podstate mierne oklieštenou variantou Office od Microsoftu. Na Google Drive môžete vytvárať tabuľkové procesory, textové dotazníky, súbory alebo prezentácie či dokonca vlastné kresby. Svoj účet synchronizujete s telefónom, laptopom či tabletom a zabudnite tak na USB-čka a ľahko zdieľajte čokoľvek s kýmkoľvek. K možnostiam prístupu sa dostaneme o pár odstavcov nižšie. 

 

Začíname!

 

Keď službu Drive otvoríte, čaká vás príjemne pôsobiace užívateľské prostredie, ktoré pôsobí prehľadne. Vytvorte alebo uploadujte vlastný súbor a jednoducho pracujte. Budete fungovať primárne s tromi panelmi. Ľavá časť je zameraná na váš účet a prácu s ním, pravá lišta zobrazuje priebeh aktivít s označeným súborom alebo poslednú prácu. Rozoberme si ale podrobnejšie vašu pracovnú plochu - strednú časť. Nájdete v nej všetky súbory, ktoré máte k dispozícii, zahŕňajúc vaše súkromné, aj s vami alebo vami zdieľané súbory. Každý typ súboru má samozrejme svoje unikátne označenie, ktorého farbu môžete jednoducho meniť. Zostáva zvoliť súbor a pracovať.

Google Drive - pracovná plocha

Google Drive - pracovná plocha

Práca je jednoduchá

 

Dômyselný softvér ponúka jednoduchú editáciu. Pri každom súbore, s ktorým sa rozhodnete pracovať, máte možnosť prehliadať všetky zmeny, ktoré ste vykonali. Ak so súčasným stavom svojej práce nie ste spokojný, je to v poriadku. Môžete sa vrátiť k akejkoľvek zmene z jej predošlých stavov.

 

Zdieľajte s kýmkoľvek!

 

Pri práci samozrejme nemusíte byť sami a Google sa o to prekrásne postaral. Stačí zdieľať pomocou prostého zadania e-mailu dotyčnej osoby alebo si prípadne vytvorte vlastnú pracovnú skupinu. Výhodou je, že pracujete v reálnom čase, teda všetky zmeny, ktoré niekto v dokumente spraví, momentálne vidíte. Je teda omnoho ľahšie pracovať na spoločnom projekte. Do dokumentu akéhokoľvek typu môžete pridávať malé poznámky pre spolupracujúcich. Spoločná práca snáď nikdy nebola jednoduchšia. Samozrejmosťou je prepojenie s Gmailom. Nemusíte sa teda obávať, že vami priložený súbor presiahne kapacitu. Jednoducho použijete Drive, ktorého limit je 5 GB a každý problém je vyriešený.

Google Drive - zdieľanie

Google Drive - zdieľanie

Google Drive - textový editor

Google Drive - textový editor

Majte svoje dáta vždy pri sebe

 

Smartfónytablety, notebooky a mnoho ďalších. Svoje dáta teraz máte pri sebe všade kde chcete, dokonca aj keď nemáte prístup k internetu. Na všetkých médiách, kde sa prihlásite pomocou google drive, sa vám budú automaticky aktualizovať zmeny v obsahu. Jednoduché a pôsobivé. No a čo viac, offline verziu si bez problémov stiahnete do svojho PC a pracujte aj v móde bez internetu. Po pripojení na sieť sa vaše dáta samozrejme synchronizujú.

 

O všetkom ste informovaní

 

Ako sme už povedali, súbory, ktoré zdieľate, môže editovať a využívať každý, kto dostane od vás povolenie. No o každej zmene budete informovaní. Mailová notifikácia funguje rýchlo a spoľahlivo. Následne môžete súbor stiahnuť znova vo všetkých povolených formátoch.

 

Šikovná inovácia je čím ďalej tým úspešnejšia

 

Dnes Google Drive využíva viac, než 120 miliónov užívateľov, čo je za necelé dva roky používania fantastický progres. Hlavným cieľom spoločnosti preniesť hranice posielania príloh akéhokoľvek typu do nepoznaných sfér. Neustále sa vyvíja a za svoju krátku pôsobnosť prešiel viac než 150 zmenami. Pre porovnanie s inými cloudovými systémami, v júli minulého roka mal Dropbox registrovaných 75 miliónov užívateľov, zatiaľ čo sa čísla v iCloude pohybovali okolo 320 miliónov a SkyDrive mal približne ¼ miliardy užívateľov.

13
Super článok
13
3
3
Nič moc
O autorovi
Alexandra Štellmachová Alexandra Štellmachová
Ojedinelá forma existencie fungujúca na hlade po vedomostiach (a kofeíne), zberateľka množstva irelevantných faktov, vášnivá čitateľka a bádateľka so slabosťou pre zvuk huslí a piána a milovníčka života.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť