Eshop - technické riešenie

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Otázka technického riešenia sa netýka len podnikateľov, ktorí s e-shopom začínajú, ale aj tých, ktorým staré riešenie nestačí. Je jedno medzi ktorých patríte, vždy platí, že zlý výber vás do budúcna bude stáť kopu peňazí. A keďže veľakrát je cena práve tým rozhodujúcim faktorom, začneme od najlacnejšieho.

 

OpenSource riešenie

 

Systém, ktorý si môžete zdarma stiahnuť z internetu a ľubovolne upravovať. Jeho obstarávacie náklady sú 0. Áno nula. N - U - L - A. Až do chvíle kým nepotrebujete niečo zložitejšie upraviť, vytvoriť grafiku, doprogramovať. Ak ste šikovný a všetko to viete, stojí vás to iba čas. Pravdepodobne šikovný ste, ale neviete to, prípadne na to nemáte čas, tak to dáte niekomu spraviť. A ten niekto vám to za pekný úsmev nespraví. Takže sa z nuly dostávame na podstatne vyššie náklady. Asi by som OpenSource mal dať na iné miesto, ale vzhľadom na žiadne obstarávacie náklady ho nechám tu.

 

Druhým najlacnejším riešením je 

Prenájom e-shopu

 

Vhodné riešenie na začiatok ak ste technický antitalent, alebo nemáte čas riešiť "blbosti". Na pár klikov máte k dispozícii funkčný eshop, ktorý stačí naplniť produktami a môžete predávať. Tí, ktorí eshop máte viete, že to také jednoduché nie je. Ceny môžu byť aj na úrovni 10€/mes. Pokiaľ nepotrebuje nič nastaviť na mieru a nevadí vám vzhľad aký má ďalších 200 e-shopov, cena sa veľmi zvyšovať nebude. Ak predávate niekoľko tisíc produktov, preverte si, či nie ste limitovaný ich počtom.

Keďže sa jedná o prenájom, po pár rokoch sa cena vyrovná a začnete "prerábať". Takže znova neviem, či je pre toto riešenie vhodné druhé miesto.

A dostávame sa k najdrahšiemu riešeniu e-shopu, aké si môžete vybrať. 

 

E-shop na mieru

 

Časovo, finančne a na vedomosti najnáročnejšie riešenie. Ak chcete robiť novú alzu, alebo martinus, nech sa páči. Ak máte toľko veľa "špecialít", že úprava nejakého vytvoreného systému by bola náročnejšia ako vývoj nového, nech sa páči. Ak chcete mať vlastný zdrojový kód, všetko pod kontrolou a nenechať sa obmedzovať alebo zdržovať firmou, nech sa páči. Ak to vo vlastnej réžii neviete zvládnuť, môžete si najať firmu. Ale ak nemáte 4000 € a viac, asi nepochodíte. A to nerátam náklady na udržiavanie. Predpokladám, že viete 4000 € využiť aj lepšie. 

 

Ale nie je to len o týchto troch možnostiach. Na trhu nájdete firmy s rôznymi kombináciami spomenutých možností. Niekto vyvíja vlastný systém, ktorý prenajíma. Niekto vám predá e-shop "na mieru" postavený na niektorom OpenSource systéme. Prípadne vám ho dajú do prenájmu. Niekto vám predá licenciu na používanie jeho systému. Čo si vyberiete je len na vás. 

 

Tip na záver: výber vhodného riešenia je dôležitý. Ale rovnako dôležitý je aj výber dodávateľa e-shopu. O tom v ďalšom článku.

 

PS: toto je tu môj prvý článok. Prosím vás, hlasujte pod článkom, či sa vám páčil, alebo nie. Uvítam aj komentáre :) 

7
Super článok
7
1
1
Nič moc
O autorovi
Matej Gellen Matej Gellen
Otvárate eshop? Máte eshop, ale nevyhovuje vám systém? Máte eshop a neviete čo ďalej? O tomto sa s vami rád porozprávam :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť