iPad na cestách

Blížiace sa kurzy

Viete ako vám môže pomôcť iPad na cestách?

 

Dlhší čas som s kamarátom plánoval cestu do Južnej Ameriky (Uruguay, Argentína). Vedel som, že sa pri tejto návšteve v cudzine budeme neustále presúvať a veľa toho nachodíme pešo, takže som zostal pred dôležitým rozhodnutím, že aký prístroj na spojenie s okolitým svetom si pribalím so sebou. Stolový počítač by sa mi do batožiny asi ani nezmestil :-), notebook skoro vyhral, ale taktiež som nakoniec usúdil, že je trochu ťažký na nosenie, ale čo je podstatné, tak jeho batéria málo vydrží v teréne, teda mám na mysli bez pripojenia do elektriky. Takže už z nadpisu viete čo vyhralo.


S iPad-om som bol prvýkrát na takomto dlhšom tripe a môžem vám povedať, že je to vynikajúci spoločník na cesty. Zo začiatku som mal trochu starosť o to, či zvládnem s týmto zariadením všetko čo bežne robím na svojom notebooku. Môžem vás bezpečne uistiť, že s iPadom si vystačíte vo všetkom, čo bežný smrteľník potrebuje. Tak poďme si podrobnejšie povedať, na čo všetko mi iPad poslúžil.

iPad na cestách

Mailová komunikácia


Mailovú komunikáciu s iPadom zvládnete bez problémov so vstavanou aplikáciou MAIL priamo od výrobcu, teda už po prvom zapnutí ju máte nainštalovanú. Samozrejme, musíte sa trochu pohrať s nastavením vašich e-mailových kont, teda ak ich máte viac ako ja. Keď máte všetko dobre ponastavované, myslím server odchádzajúcej pošty smtp, server prichádzajúcej pošty pop3 a heslá, tak všetko ostatné funguje bez najmenších problémov.

 

Chatovanie s rodinou a kamarátmi


Pokiaľ máte založené konto na FACEBOOK-u tak určite vám nesmie chýbať vo vašom iPade aplikácia s rovnakým názvom. Takže máte prehľad o svojich kamarátoch a dokonca aj vidíte či je niekto z nich online, čo môžete využiť na okamžitú komunikáciu. To, že cez túto aplikáciu si viete s rodinou či známymi dopisovať súkromné správy asi nemusím vysvetľovať.

 

Telefonovanie s rodinou


Na telefonovanie s mojou manželkou som použil už otrieskanú a celosvetovo známu aplikáciu SKYPE. Taktiež ju veľa z vás pozná a ja môžem iba potvrdiť, že poslúžila perfektne. Svoju manželku som cez túto aplikáciu nielen počul, ale po kliknutí na malú ikonku kamerky aj videl. Fantastická vec, keď ste z domu cca 11.000 km a na to, aby ste naživo videli a počuli svoju rodinu stačí iba WIFI pripojenie.

Fotky a videá

Prehliadač web stránok

 

Taktiež jedna z aplikácií, ktorú už budete mať nainštalovanú vo svojom IPade pod názvom SAFARI. Opäť jednoduché a intuitívne ovládanie.

 

Orientácia a plánovanie ciest

 

Na toto vám krásne poslúži aplikácia GOOGLE MAPS, ktorá je na stiahnutie v apple store zadarmo. Google maps viete využiť aj cez webový prehliadač safari, ale mne viac vyhovovala aplikácia. Tu si viete podrobne pozrieť akékoľvek ulice, či cesty na celom svete. Dokonca vám aplikácia ukáže aj najbližšie zastávky hromadnej dopravy. Podotýkam, že aplikácia funguje iba pri pripojení na internet. Ale to vôbec nevadí, pretože dôležité časti, ktoré budete v teréne potrebovať, si viete uložiť cez printscreen, teda odfotením obrazovky (podržanie tlačítka na vypnutie iPadu a ťuknutím na hlavné okrúhle stredové tlačítko). Printscreen sa vám uloží medzi klasické fotky.

 

Tým, že som bol v španielsky hovoriacej krajine a ja neviem po španielsky ani zaťať, tak som napríklad v taxíku vytiahol iPad, rozklikol som printscreen fotku mapy, ukázal taxikárovi palcom kam chcem ísť a bolo to vybavené. Super nie?

 

Fotky a videá

 

iPad robí veľmi kvalitné fotografie a videa, takže pokiaľ nie ste úplný profík na fotky a nepotrebujete k foteniu zrkadlovku, tak vstavaná fabrická aplikácia KAMERA vám dokonale poslúži na zdokumentovanie akéhokoľvek zážitku. A to nehovorím o tom, že fotky a videá viete okamžite zdieľať napríklad cez facebook.

Produktivita

Tlmočenie

 

Bol som v krajine kde som absolútne neovládal ich jazyk a angličtina mi tu bola na dve veci, pretože ju takmer nikto neovládal. A vypýtajte si napríklad ich národné jedlo, spýtajte sa kde je WC, povedzte že zaplatíte, zistíte si niečo v akejkoľvek predajni...

 

S aplikáciou GOOGLE TRANSLATE viete hovoriť hneď niekoľkými jazykmi súčasne. Základné frázy si viete preložiť rýchlo a hravo. Podotýkam, že je tiež nutné byť pripojený k WIFI. Ale wifi dnes máte na každom kroku, v každej kaviarni a reštaurácii. S kamošom sme si tu dokonca takouto formou tlmočili jedno stretnutie a verte mi, že sme sa dozvedeli všetko čo sme chceli.

 

Vzdialený prístup k svoju pracovnému PC doma

 

Ste vzdialení z domu na druhej strane zemegule a chcete ovládať svoj počítač tak ako keby ste práve doma pri ňom sedeli? Žiadny problém. Všetko vyrieši aplikácia TEAM VIEWER. Tu je ale dôležitý krok, ktorý musíte urobiť ešte doma. Musíte si do svojho počítača doma nainštalovať Team viewer pre windows, teda aspon ja používam tento operačný systém. Po nainštalovaní vám spomínaný program pridelí unikátne ID číslo tohto vášho počítača, ktoré potom na cestách zadáte do aplikácie a aplikácia potom vie na základe tohto čísla s akým počítačom sa má spojiť. Ak sa spojenie nadviaže, tak vy na druhej strane zeme uvidíte na svojom iPad-e svoju obrazovku počítača doma a na diaľku ho môžete ovládať tak ako keby ste pri ňom sedeli.

 

Samozrejme, v čase pripojenia musí byť váš počítač doma zapnutý, čo som ja vyriešil krátkou správou svojej kolegyni a za pár minút som už svoj počítač ovládal. Ja som konkrétne potreboval zo svojho počítača upraviť limity na svojej platobnej karte a pretože sa mi nedalo cez www prehliadač pripojiť k môjmu e-bankingu, zrejme kvôli nejakej ochrane, tak som to musel spraviť na diaľku cez môj pracovný počítač doma.

 

Chcete si v cudzine preložiť nejaký text ktorému nerozumiete?

 

Veľmi jednoduchá vec, ktorú spravíte cez aplikáciu SCAN & TRANSLATE. Máte pred sebou nejaký leták a chcete zhruba vedieť čo je na ňom napísané. Cez túto aplikáciu si jednoducho text odfotíte, označíte pole, ktoré chcete preložiť, aplikácia odfotený text prevedie na skutočne písaný text, vyberiete svoj rodný jazyk a ťuknutím na ikonu TRANSLATE sa vám naskenovaný text preloží. Fakt dobrý pomocník na cestách.

iPad na cestách

iPad na cestách

Chcete domov poslať pohľadnicu?

 

Nemusíte vôbec chodiť nikde na poštu a všetko spravíte z pohodlia vášho hotela s wifi pripojením. Takúto platenú službu poskytuje veľa aplikácií, ale ja som si vybral konkrétne aplikáciu POPCARTE. Jedná sa o veľmi intuitívnu aplikáciu a celé to v skratke funguje nasledovne. Najskôr som si dobil 10,- eurový kredit. Pohľadnicu spravíte tak, že si vyberiete štýl svojej pohľadnice, vyberiete si veľkosť pohľadnice, fotku z galérie, následne si viete ešte fotku v tejto aplikácii upraviť, zadáte text do samotnej fotky, na zadnú stranu pohľadnice napíšete svoj pozdrav, podpis, adresu a celú takúto pohľadnicu odošlete a ona za pár dni bude v schránke tam kde ste si to priali.

 

Týmto svojím príspevkom som chcel iba poukázať na to, že doba, keď sme so sebou vláčili ťažké notebooky, ktoré ani zďaleka nevydržia tak dlho v pohotovostnom režime ako napríklad iPad, je už naozaj za nami. Aj tento článok som písal práve v cudzine popri cestovaní. A asi najdôležitejšia rada na záver znie: "Ak si kúpite iPad a plánujete na ňom aj písať ako ja, tak určite si hneď dokúpte k nemu aj púzdro so vstavanou a podsvietenou klávesnicou, napríklad ZAGG."

 

P.S. Užite si svoje cesty naplno bez zbytočnej záťaže!

12
Super článok
12
0
0
Nič moc
O autorovi
Milan Šoška Milan Šoška
Od roku 2001 podnikám v oblasti podláh a interiérov, kde sú nosnými produktami mojej firmy MS Interier s.r.o. hlavne podlahy, interiérové dvere a zárubne, vstavané skrine a nábytok na mieru, obklady stien, terasy a kanadské krby a kachle.
Mam vyštudované stredoškolské a prvý stupeň vysokoškolského vzdelania ekonomického smeru.
Som zakladateľom blogu opodlahach.sk, ktorý sa venuje podlahárskej problematike kde zverejňujem svoje cenné poznatky z praxe vo forme článkov a niekedy zverejním aj nejaké to kratučké video.
Medzi moje koníčky patrí športovanie a to konkrétne hokej, tennis, snowboarding. Ďalšou mojou srdcovkou je cestovanie a spoznávanie nových krajín. Uruguaj je krajina, ktorá ma nadchla a preto som jej venoval môj ďalší blogerský projekt, ktorý je súčasťou domény uruguaj.eu.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť