iPad na cestách

Blížiace sa kurzy

Viete ako vám môže pomôcť iPad na cestách?

 

Dlhší čas som s kamarátom plánoval cestu do Južnej Ameriky (Uruguay, Argentína). Vedel som, že sa pri tejto návšteve v cudzine budeme neustále presúvať a veľa toho nachodíme pešo, takže som zostal pred dôležitým rozhodnutím, že aký prístroj na spojenie s okolitým svetom si pribalím so sebou. Stolový počítač by sa mi do batožiny asi ani nezmestil :-), notebook skoro vyhral, ale taktiež som nakoniec usúdil, že je trochu ťažký na nosenie, ale čo je podstatné, tak jeho batéria málo vydrží v teréne, teda mám na mysli bez pripojenia do elektriky. Takže už z nadpisu viete čo vyhralo.


S iPad-om som bol prvýkrát na takomto dlhšom tripe a môžem vám povedať, že je to vynikajúci spoločník na cesty. Zo začiatku som mal trochu starosť o to, či zvládnem s týmto zariadením všetko čo bežne robím na svojom notebooku. Môžem vás bezpečne uistiť, že s iPadom si vystačíte vo všetkom, čo bežný smrteľník potrebuje. Tak poďme si podrobnejšie povedať, na čo všetko mi iPad poslúžil.

iPad na cestách

Mailová komunikácia


Mailovú komunikáciu s iPadom zvládnete bez problémov so vstavanou aplikáciou MAIL priamo od výrobcu, teda už po prvom zapnutí ju máte nainštalovanú. Samozrejme, musíte sa trochu pohrať s nastavením vašich e-mailových kont, teda ak ich máte viac ako ja. Keď máte všetko dobre ponastavované, myslím server odchádzajúcej pošty smtp, server prichádzajúcej pošty pop3 a heslá, tak všetko ostatné funguje bez najmenších problémov.

 

Chatovanie s rodinou a kamarátmi


Pokiaľ máte založené konto na FACEBOOK-u tak určite vám nesmie chýbať vo vašom iPade aplikácia s rovnakým názvom. Takže máte prehľad o svojich kamarátoch a dokonca aj vidíte či je niekto z nich online, čo môžete využiť na okamžitú komunikáciu. To, že cez túto aplikáciu si viete s rodinou či známymi dopisovať súkromné správy asi nemusím vysvetľovať.

 

Telefonovanie s rodinou


Na telefonovanie s mojou manželkou som použil už otrieskanú a celosvetovo známu aplikáciu SKYPE. Taktiež ju veľa z vás pozná a ja môžem iba potvrdiť, že poslúžila perfektne. Svoju manželku som cez túto aplikáciu nielen počul, ale po kliknutí na malú ikonku kamerky aj videl. Fantastická vec, keď ste z domu cca 11.000 km a na to, aby ste naživo videli a počuli svoju rodinu stačí iba WIFI pripojenie.

Fotky a videá

Prehliadač web stránok

 

Taktiež jedna z aplikácií, ktorú už budete mať nainštalovanú vo svojom IPade pod názvom SAFARI. Opäť jednoduché a intuitívne ovládanie.

 

Orientácia a plánovanie ciest

 

Na toto vám krásne poslúži aplikácia GOOGLE MAPS, ktorá je na stiahnutie v apple store zadarmo. Google maps viete využiť aj cez webový prehliadač safari, ale mne viac vyhovovala aplikácia. Tu si viete podrobne pozrieť akékoľvek ulice, či cesty na celom svete. Dokonca vám aplikácia ukáže aj najbližšie zastávky hromadnej dopravy. Podotýkam, že aplikácia funguje iba pri pripojení na internet. Ale to vôbec nevadí, pretože dôležité časti, ktoré budete v teréne potrebovať, si viete uložiť cez printscreen, teda odfotením obrazovky (podržanie tlačítka na vypnutie iPadu a ťuknutím na hlavné okrúhle stredové tlačítko). Printscreen sa vám uloží medzi klasické fotky.

 

Tým, že som bol v španielsky hovoriacej krajine a ja neviem po španielsky ani zaťať, tak som napríklad v taxíku vytiahol iPad, rozklikol som printscreen fotku mapy, ukázal taxikárovi palcom kam chcem ísť a bolo to vybavené. Super nie?

 

Fotky a videá

 

iPad robí veľmi kvalitné fotografie a videa, takže pokiaľ nie ste úplný profík na fotky a nepotrebujete k foteniu zrkadlovku, tak vstavaná fabrická aplikácia KAMERA vám dokonale poslúži na zdokumentovanie akéhokoľvek zážitku. A to nehovorím o tom, že fotky a videá viete okamžite zdieľať napríklad cez facebook.

Produktivita

Tlmočenie

 

Bol som v krajine kde som absolútne neovládal ich jazyk a angličtina mi tu bola na dve veci, pretože ju takmer nikto neovládal. A vypýtajte si napríklad ich národné jedlo, spýtajte sa kde je WC, povedzte že zaplatíte, zistíte si niečo v akejkoľvek predajni...

 

S aplikáciou GOOGLE TRANSLATE viete hovoriť hneď niekoľkými jazykmi súčasne. Základné frázy si viete preložiť rýchlo a hravo. Podotýkam, že je tiež nutné byť pripojený k WIFI. Ale wifi dnes máte na každom kroku, v každej kaviarni a reštaurácii. S kamošom sme si tu dokonca takouto form