Rozhovor so zakladateľmi projektu iamcool

Blížiace sa kurzy
Peter Rakvica

1) Ako a kedy sa Lukáš Mikuláško a Peter Rakvica rozhodli, že idú do spoločného podnikania?

 

Peter: S Lukášom spolupracujem už takmer rok a nakoľko obe strany boli so spoluprácou spokojné, tak mi napadlo osloviť Lukáša aj ako človeka, ktorý by bol vhodný ako partner pre projekt iamcool.sk. Lukáša som pred rokom oslovil za účelom dodávania obsahu a propagácie dodaného obsahu pre niekoľko webov, ktoré prevádzkujú spoločnosti, ktoré zastupujem.

 

Lukáš: Spolupracujeme už nejaký ten piatok a obom táto spolupráca veľmi vyhovovala. Tento rok som dostal ponuku podieľať sa na projekte iamcool.sk. Hneď ma myšlienka tohto projektu oslovila a videl som v nej zmysel. Jednoducho, prišla seriózna ponuka od seriózneho človeka, s ktorým som už mal skúsenosti. To sa ťažko odmieta :-).

Lukáš Mikulaško

2) Ako by ste sa stručne charakterizovali?

 

Peter: Som človek, ktorý keď má nápad, tak ho realizuje aj za cenu toho, že to niekedy nemusí vyjsť, ale keď to nevyjde, tak nakoniec vie prečo. Nemusím tak potom riešiť dilemu, že som mal nápad, ktorý som nezrealizoval. Niekedy to aj pekne finančne zabolí, ale aspoň mám istotu, že to nebol až taký dobrý nápad, ako sa na prvý pohľad zdalo. Väčšinou ale jeden až dva nápady z desiatich vyjdú. Na základe prehier a neúspešných projektov som nabral nemalé skúsenosti v podnikaní, v oblasti poisťovníctva a bankovníctva, v obchodovaní s drahými kovmi a briliantmi, prevádzkou internetových portálov a e-shopov a mnoho iných.

 

Lukáš: Snažím sa robiť to, čo ma baví a neustále sa v tom zlepšovať. A rád si za to nechám aj zaplatiť. Snažím sa neustále posúvať ďalej a neustále sa učím. Robím veľa chýb, no viem si ich priznať a poučiť sa z nich. Neuznávam autority :-) a ťažko prijímam kritiku. Som veľkým fanúšikom malého (mikro) podnikania, sociálnych sietí a online marketingu.

3) Bola Vaša doterajšia práca podobná alebo je takýto typ portálu novinkou aj pre Vás?

 

Peter: Tak, ako som spomenul v odpovedi na predchádzajúcu otázku, s rozbiehaním zopár portálov už skúsenosti mám. V ďalekej minulosti som založil a rozbehol portál s ponukou nehnuteľností, ktorý sa mi podarilo predať, tiež technologicko informačný portál, ktorý dodnes prevádzkuje jedna spoločnosť, ktorú zastupujem a ktorá je prevádzkovateľom aj blogu zameraného na investovanie, kde sa snažím tiež prispievať svojimi článkami.

 

Lukáš: V niečom určite podobná. Portál iamcool.sk je podstatne komplexnejší ako všetko doterajšie, na čom som pracoval. Tento projekt má veľký potenciál ísť za naše hranice, o čom som pri svojich doterajších projektoch neuvažoval. 

 

4) Ako vznikol projekt iamcool.sk?

 

Peter: Projekt sa v mojej hlave zrodil v septembri 2013 po tom, ako som si preštudoval nespočetné množstvo slovenských a českých blogov, stránok, pozrel xy videí na YouTube a absolvoval zopár školení a workshopov. Škoda len, že z dôvodu mojej vyťaženosti sa projekt iamcool.sk začal realizovať až v januári 2014 a samotné grafické a programátorské práce na projekte sa začali až začiatkom marca 2014. V podstate mi od samého začiatku išlo o vytvorenie projektu, kde bude môcť každý človek na jednom mieste nájsť informácie (hlavne informácie týkajúce sa internetu a internetových služieb), ktoré ho zaujímajú. 

 

Lukáš: Mne osobne už bola predstavená hlavná myšlienka a tá sa mi veľmi páčila.

5) Ako vznikol a čo symbolizuje názov – iamcool?

 

Peter: Názov iamcool vznikol v podstate ako z núdze cnosť. Pôvodne som chcel, aby sa projekt volal be cool, prípadne stay cool. Názov je v anglickom jazyku, nakoľko plánujeme spustiť projekt aj v tomto jazyku a tiež aj v iných jazykoch. Bohužiaľ sme narazili na problém, že domény becool a staycool už boli obsadené. Keďže sme potrebovali domény aj s medzinárodnými koncovkami, tak sme hľadali niečo podobné tak, aby kľúčové domény neboli obsadené a jediná voľná doména vystihujúca podstatu projektu bolo iamcool.sk. Nakoniec sme radi, že obchodníci s doménami nám nechali aspoň iamcool :-).

 

6) Koho to bol vlastne nápad?

 

Peter: Nápad to bol môj, ale Lukášovi sa podla mňa hneď od prvého momentu páčil, inak by do toho nešiel ;-). A keby som s tým za ním neprišiel, tak by mu niečo podobné dozaista v krátkom čase napadlo samému. Lukáš môj nápad obohatil o veľa vecí, o ktoré sa projekt rozrástol.

 

7) Čo Vás motivovalo pustiť sa do takejto práce?

 

Peter: V prvom rade to, že si obaja myslíme, že projekt bude hlavne veľkým prínosom pre jeho užívateľov, ktorí si budú v podstate projekt sami manažovať a vytvárať jeho obsah, ktorý ich zaujíma a ku ktorému sa potrebujú dostať. Tiež, že iamcool vytvorí množstvo príležitostí na trhu, ako sa živiť tým, čo radi robíte a v tom, v čom ste dobrý.
Motivoval nás aj strach z toho, aby niekto neprišiel s podobným nápadom a nepredbehol nás :o))).

 

Lukáš: Ako som už spomínal. Hneď ako mi bol projekt iamcool.sk predstavený, videl som v ňom potenciál.