Zbieranie modelov autíčok naštartovali MATCHBOX a Hot Wheels

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Angličák MATCHBOX

Zberatelia tzv. angličákov určite poznajú značky MATCHBOX a Hot Wheels a nie sú pre nich žiadnou neznámou. Aj tak však cheme venovať tento článok práve týmto 2 svetoznámym značkám. Práve vďaka značke Matchbox patrí zbieranie modelov autíčok k najrozšírenejším na svete.

 

Obe značky sú v súčasnosti už v správe firmy Mattel, ktorá je jedným z najväčších výrobcov hračiek na svete.

 

MATCHBOX

 

Značka MATCHBOX je v podstate priekopníkom medzi výrobcami modelov áut. Vznikla v roku 1953. Svoj rozvoj a najväčší rozmach zažila v čase, keď patrila anglickej firme Lesney Products Company. Práve sídlo tejto firmy je príčinou toho, že kovové modely áut sa u nás často označujú „angličáky“.

 

Firma Lesney Products Company sa pôvodne zaoberala priemyselnou kovovýrobou. Avšak práve hračky a modely áut sa nakoniec stali ťahačom predaja a viedli k rozvoju firmy a expanzii na medzinárodný trh.

 

Úplne prvá séria modelov áut značky MATCHBOX (označená ako 1-75) bola vlastne detskou zberateľskou edíciou. Celá séria bola zabalená v papierových krabičkách, ktoré boli inšpirované zápalkovými krabičkami Norvic československého podniku Sólo, ktorý ich expedoval do Anglicka. Angličáky značky Matchbox však boli v socialistickom Československu nedostatkovým tovarom a toto spôsobilo zberateľský ošiaľ v našich končinách. Tzv. angličáky, v anglicky hovoriacich krajinách a celosvetovo nazývané die-cast, boli kovové modely áut – pôvodne zo zliatiny hliníku, horčíku a medi.

 

Modely zo začiatku nemali jednotnú mierku. Rozsah jednotlivých mierok kolísal v intervale od cca 1:55 až po 1:198, nakoľko autíčka boli limitované práve jednotnou veľkosťou krabičiek.

 

Značka MATCHBOX vydala niekoľko veľmi žiadaných zberateľských sérií.:

 

  • 1-75 – prvá detská zberateľská edícia mal až 2 produkčné obdobia – Regular wheels a Superfast wheels – rozdiel bol vo veľkosti a uchytení kolies
  • Yeasteryears – modely historických veteránov
  • Major Pack – miniatúry ťahačov a traktorov s rôznymi návesmi, pracovných a stavebných strojov
  • King Size – hlavne nákladné autá
  • Two Packs series – podvojné balenia modelov zo série „1-75“ v zostave vozidlo + príves
  • Convoy a mnoho ďalších

 

Postupne vznikali ďalšie značky, ktoré sa tiež zamerali na výrobu a distribúciu kovových modelov áut – Dinky, Hot wheels, Auto WorldJohnny Lightning ….

Detailné kovové modely áut značky Auto World a Johnny Lightning | modelkit.eu

Detailné kovové modely áut značky Auto World a Johnny Lightning | modelkit.eu

Angličák Hot wheels

Hot Wheels

 

Najväčším konkurentom značky MATCHBOX bola práve značka Hot Wheels a to až do roku 1997, kedy značku odkúpila už spomínaná firma Mattel.

 

Kovové modely áut značky Hot Wheels boli prvýkrát zaradené do výroby v roku 1968. Rovnako ako séria 1-75 značky MATCHBOX boli pôvodne tieto modely áut určené pre deti a boli zaradené do predaja spolu s rôznymi pretekárskymi dráhami.

 

Absolútne prvou kolekciou bola v roku 1968 séria The Original Sweet 16, ktorá bola zároveň prvou za série Red Line – kolieska majú na svojich bokoch červené pruhy. Celá séria mala neskutočný úspech a donútila ostatných výrobcov, aby prehodnotili svoje výrobné koncepty. Nasledovala rovnako úspešná séria Show & Go a mnoho ďalších. Modely áut sa postupne vylepšovali s dôrazom na kolieska a práve tieto sú poznávacími znakmi niektorých sérií.</