Zbieranie modelov autíčok naštartovali MATCHBOX a Hot Wheels

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško
Angličák MATCHBOX

Zberatelia tzv. angličákov určite poznajú značky MATCHBOX a Hot Wheels a nie sú pre nich žiadnou neznámou. Aj tak však cheme venovať tento článok práve týmto 2 svetoznámym značkám. Práve vďaka značke Matchbox patrí zbieranie modelov autíčok k najrozšírenejším na svete.

 

Obe značky sú v súčasnosti už v správe firmy Mattel, ktorá je jedným z najväčších výrobcov hračiek na svete.

 

MATCHBOX

 

Značka MATCHBOX je v podstate priekopníkom medzi výrobcami modelov áut. Vznikla v roku 1953. Svoj rozvoj a najväčší rozmach zažila v čase, keď patrila anglickej firme Lesney Products Company. Práve sídlo tejto firmy je príčinou toho, že kovové modely áut sa u nás často označujú „angličáky“.

 

Firma Lesney Products Company sa pôvodne zaoberala priemyselnou kovovýrobou. Avšak práve hračky a modely áut sa nakoniec stali ťahačom predaja a viedli k rozvoju firmy a expanzii na medzinárodný trh.

 

Úplne prvá séria modelov áut značky MATCHBOX (označená ako 1-75) bola vlastne detskou zberateľskou edíciou. Celá séria bola zabalená v papierových krabičkách, ktoré boli inšpirované zápalkovými krabičkami Norvic československého podniku Sólo, ktorý ich expedoval do Anglicka. Angličáky značky Matchbox však boli v socialistickom Československu nedostatkovým tovarom a toto spôsobilo zberateľský ošiaľ v našich končinách. Tzv. angličáky, v anglicky hovoriacich krajinách a celosvetovo nazývané die-cast, boli kovové modely áut – pôvodne zo zliatiny hliníku, horčíku a medi.

 

Modely zo začiatku nemali jednotnú mierku. Rozsah jednotlivých mierok kolísal v intervale od cca 1:55 až po 1:198, nakoľko autíčka boli limitované práve jednotnou veľkosťou krabičiek.

 

Značka MATCHBOX vydala niekoľko veľmi žiadaných zberateľských sérií.:

 

  • 1-75 – prvá detská zberateľská edícia mal až 2 produkčné obdobia – Regular wheels a Superfast wheels – rozdiel bol vo veľkosti a uchytení kolies
  • Yeasteryears – modely historických veteránov
  • Major Pack – miniatúry ťahačov a traktorov s rôznymi návesmi, pracovných a stavebných strojov
  • King Size – hlavne nákladné autá
  • Two Packs series – podvojné balenia modelov zo série „1-75“ v zostave vozidlo + príves
  • Convoy a mnoho ďalších

 

Postupne vznikali ďalšie značky, ktoré sa tiež zamerali na výrobu a distribúciu kovových modelov áut – Dinky, Hot wheels, Auto WorldJohnny Lightning ….

Detailné kovové modely áut značky Auto World a Johnny Lightning | modelkit.eu

Detailné kovové modely áut značky Auto World a Johnny Lightning | modelkit.eu

Angličák Hot wheels

Hot Wheels

 

Najväčším konkurentom značky MATCHBOX bola práve značka Hot Wheels a to až do roku 1997, kedy značku odkúpila už spomínaná firma Mattel.

 

Kovové modely áut značky Hot Wheels boli prvýkrát zaradené do výroby v roku 1968. Rovnako ako séria 1-75 značky MATCHBOX boli pôvodne tieto modely áut určené pre deti a boli zaradené do predaja spolu s rôznymi pretekárskymi dráhami.

 

Absolútne prvou kolekciou bola v roku 1968 séria The Original Sweet 16, ktorá bola zároveň prvou za série Red Line – kolieska majú na svojich bokoch červené pruhy. Celá séria mala neskutočný úspech a donútila ostatných výrobcov, aby prehodnotili svoje výrobné koncepty. Nasledovala rovnako úspešná séria Show & Go a mnoho ďalších. Modely áut sa postupne vylepšovali s dôrazom na kolieska a práve tieto sú poznávacími znakmi niektorých sérií.

 

Prieskumy firmy Mattel odhadujú, že s modelmi áut Hot Wheels vyrastalo cca 41 miliónov detí, priemerný dospelý zberateľ má v zbierke viac ako 1500 modelov a deti vo veku 5-15 rokov vlastnia približne 40 autičiek.

Kvôli dopytu medzi zberateľmi boli postupne vyrábané limitované edície len pre zberateľov, ktorých cena sa často šplhá až na 5-miestnu sumu.

 

V roku 1985 Mattel v spolupráci s firmou Epyx Software vydal prvú počítačovú hru Hot Wheels, ktorá zaznamenala veľký úspech.

 

V súčasnosti existuje veľa webových stránok a skupín, ktoré sa venujú výlučne zbierkam Hot Wheels. Samozrejme ani ostatné značky nezaostávajú, pretože každá značka má svojich fanúšikov.

 

Skupiny na sociálnej sieti Facebook:

Hot Wheels Czech Republic

HOT WHEELS COLLECTORS SK/CZ

matchbox Czech Republic pouze prezentace

 

Zdroje, z ktorých sme čerpali:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_Wheels

https://cs.wikipedia.org/wiki/Matchbox

Legenda – automobilové modely „MATCHBOX“

 

3
Super článok
3
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť