Zberateľstvo automobilových modelov a iné koníčky

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
1967 Shelby GT-500 kovový model Auto World v mierke M 1:18

Keď má človek voľný čas, snaží sa ho vyplniť užitočne a zmysluplne. Každý sa snaží nájsť si to „pravé orechové“. Koníčky sú výborným relaxom a perfektnou zmenou voči každodennej rutine.

 

Pre niekoho to je šport, pre niekoho ručné práce a niekto sa rozhodne venovať zbieraniu vecí – čohokoľvek, čo mu prinesie potešenie.  Pre mnohých je prezeranie si svojej zbierky cenností jednoducho pôžitkom.

 

Zberateľstvo je jedným z najrozšírenejších koníčkov na svete. Ľudia zbierajú naozaj čokoľvek od známok, cez mince, servítky, modely áut, vlakov, hračky, až po rôzne čudné artefakty ako sú vlasy, zuby, oblečenie slávnych osobností.

 

Proste fantázii sa medze nekladú.

Zberateľstvu sa ľudia nevenujú z rovnakých dôvodov. Sú zberatelia celých kolekcií a tí urobia čokoľvek, aby získali chýbajúci kúsok. Iní zberateľstvo vnímajú ako finančnú investíciu, ktorá sa časom zhodnotí. Prevažujú však tzv. hobby zberatelia, ktorí zbierajú predmety len tak pre radosť. Pohnútkami pre založenie zbierky je najčastejšie potešenie z jej vytvárania, súperenie s ostatnými zberateľmi, spolupatričnosť v komunite zberateľov a pod.

 

Zberateľstvo automobilových modelov sa považuje po filatelii za druhý najrozšírenejší zberateľsky odbor na svete. Zberatelia sa často združujú do zberateľských klubov, resp. záujmových združení.

 

Ako sme už spomínali v článku "Zbieranie modelov autíčok naštartovali MATCHBOX a Hot Wheels", pôvod výroby automobilových modelov je v hračkách vyrábaných niekedy na prelome 19. a 20. storočia, ktoré už vtedy viac či menej verne napodobňovali skutočné automobily, resp. iné dopravné prostriedky svojej doby a vyrábali ich hračkárske firmy vo vtedy najvyspelejších priemyselných krajinách západného sveta – t.j. v Nemecku, Francúzsku, Anglicku a USA.

Modely áut sa vyrábajú v rôznych mierkach. Suverénne najrozšírenejšie mierky automobilových modelov sú 1:43, 1:64, 1:87 a 1:18. V popularite ďalej nasledujú v približnom poradí mierky 1:24, 1:25 a 1:72.

 

Vzhľadom na technický pokrok sú modely áut čím ďalej tým prepracovanejšie, presnejšie a niektoré modely, prevažne vo väčších mierkach, aj funkčné. Napriek tomu, že na trhu je množstvo modelov vyrábaných aj z plastu, zberatelia väčšinou dávajú prednosť kovovým modelom tzv. „die-cast“.

 

Ako všetky formy zberateľstva aj tu vznikajú rôzne podkategórie a členenia. Niektorí zberatelia sa zamerajú na výrobné značky modelov áut a snažia sa mať kompletné kolekcie Matchbox, Hot wheels, Johnny Lightning, Auto World, Dinky a to len v jednej mierke alebo vo všetkých ním vyrábaných mierkach. Kvôli rozsahu produkcie niektorých výrobcov sa často zberatelia rozhodnú zamerať sa na produkciu z určitého časového obdobia.

 

Ďaľším zameraním môže byť zbieranie automodelov určitej série alebo výrobnej