Zberateľstvo automobilových modelov a iné koníčky

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
1967 Shelby GT-500 kovový model Auto World v mierke M 1:18

Keď má človek voľný čas, snaží sa ho vyplniť užitočne a zmysluplne. Každý sa snaží nájsť si to „pravé orechové“. Koníčky sú výborným relaxom a perfektnou zmenou voči každodennej rutine.

 

Pre niekoho to je šport, pre niekoho ručné práce a niekto sa rozhodne venovať zbieraniu vecí – čohokoľvek, čo mu prinesie potešenie.  Pre mnohých je prezeranie si svojej zbierky cenností jednoducho pôžitkom.

 

Zberateľstvo je jedným z najrozšírenejších koníčkov na svete. Ľudia zbierajú naozaj čokoľvek od známok, cez mince, servítky, modely áut, vlakov, hračky, až po rôzne čudné artefakty ako sú vlasy, zuby, oblečenie slávnych osobností.

 

Proste fantázii sa medze nekladú.

Zberateľstvu sa ľudia nevenujú z rovnakých dôvodov. Sú zberatelia celých kolekcií a tí urobia čokoľvek, aby získali chýbajúci kúsok. Iní zberateľstvo vnímajú ako finančnú investíciu, ktorá sa časom zhodnotí. Prevažujú však tzv. hobby zberatelia, ktorí zbierajú predmety len tak pre radosť. Pohnútkami pre založenie zbierky je najčastejšie potešenie z jej vytvárania, súperenie s ostatnými zberateľmi, spolupatričnosť v komunite zberateľov a pod.

 

Zberateľstvo automobilových modelov sa považuje po filatelii za druhý najrozšírenejší zberateľsky odbor na svete. Zberatelia sa často združujú do zberateľských klubov, resp. záujmových združení.

 

Ako sme už spomínali v článku "Zbieranie modelov autíčok naštartovali MATCHBOX a Hot Wheels", pôvod výroby automobilových modelov je v hračkách vyrábaných niekedy na prelome 19. a 20. storočia, ktoré už vtedy viac či menej verne napodobňovali skutočné automobily, resp. iné dopravné prostriedky svojej doby a vyrábali ich hračkárske firmy vo vtedy najvyspelejších priemyselných krajinách západného sveta – t.j. v Nemecku, Francúzsku, Anglicku a USA.

Modely áut sa vyrábajú v rôznych mierkach. Suverénne najrozšírenejšie mierky automobilových modelov sú 1:43, 1:64, 1:87 a 1:18. V popularite ďalej nasledujú v približnom poradí mierky 1:24, 1:25 a 1:72.

 

Vzhľadom na technický pokrok sú modely áut čím ďalej tým prepracovanejšie, presnejšie a niektoré modely, prevažne vo väčších mierkach, aj funkčné. Napriek tomu, že na trhu je množstvo modelov vyrábaných aj z plastu, zberatelia väčšinou dávajú prednosť kovovým modelom tzv. „die-cast“.

 

Ako všetky formy zberateľstva aj tu vznikajú rôzne podkategórie a členenia. Niektorí zberatelia sa zamerajú na výrobné značky modelov áut a snažia sa mať kompletné kolekcie Matchbox, Hot wheels, Johnny Lightning, Auto World, Dinky a to len v jednej mierke alebo vo všetkých ním vyrábaných mierkach. Kvôli rozsahu produkcie niektorých výrobcov sa často zberatelia rozhodnú zamerať sa na produkciu z určitého časového obdobia.

 

Ďaľším zameraním môže byť zbieranie automodelov určitej série alebo výrobnej etapy – napr. len modely s klasickými kolieskami „regular wheels“.

1967 Shelby GT-500 kovový model Auto World v mierke M 1:18

Zvláštnou kategóriou sú zberatelia sústredení na automodely konkrétnej automobilky – napr. zbierajú len automodely značky Škoda, Citroen, Porsche, Mercedes, Ferrari ... jednoducho podľa svojho vkusu – v jednej alebo vo všetkých dostupných mierkach. Iní si vyberú presný model jednej značky skutočnej automobilky a snažia sa mať ho vo všetkých mierkach.

 

Niektorí zberatelia sa zaoberajú len určitým časovým obdobím. Chcú vlastniť automodely z medzivojnového obdobia, z obdobia prvej Československej republiky, povojnových rokov. Alebo si vyberú možnosť zbierať modely autobusov, nákladných áut, poľnohospodárskych strojov, bojových vozidiel....

 

Ako vidíte možností je neúrekom a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

 

Zberatelia majú naozaj skoro neobmedzené možnosti. Tento koníček je totiž veľmi nákladný a často ide na úkor osobných potrieb. Práve preto vznikajú rôzne spolky, združenia zberateľov a burzy, kde je možnosť nákupu alebo výmeny zberateľských modelov.

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť