Môj osobný kurz finančnej gramotnosti

Blížiace sa kurzy

Môj osobný kurz finančnej gramotnosti alebo ako som (ne)bol pripravený na finančný trh

 

Pamätám si, keď som vyšiel zo strednej školy. Nastúpil som do svojej prvej práce (resp. začal som pracovať popri externom štúdiu) a na moje nie veľmi tučné konto začali prvýkrát nabiehať “väčšie bubáky”. A ako inak – začal som rozmýšľať, čo s nimi.

 

Mal som v tom čase  nejaké ciele, neboli konkrétne ani nejak extra veľké, jednoducho som si chcel odkladať peniaze, aby som ich neminul a v budúcnosti efektívne využil. Priznám sa nevedel som kam sa uberať, ale pustil som sa do toho.

 

Svoj postup som s odstupom času rozdelil do štyroch kurzov.

 

Čo som teda vykonal?                                                      

 

I. kurz finančnej gramotnosti

 

To, čo by možno urobila väčšina z nás. Opýtal som sa rodičov. Predsa len sú starší (pochopiteľne mladí duchom), skúsenejší a istý čas sa o mňa úspešne finančne starali.

 

II. kurz finančnej gramotnosti

 

V druhej fáze som zvolil najuniverzálnejšieho poradcu menom internet. Však na nete je dnes už všetko. Dúfal som, že nájdem spoľahlivú stránku alebo informáciu, ktorá mi v disponovaní s peniazmi pomôže. Našiel som naozaj všeličo finančné i nefinančné, ale žiadnemu z nájdených virtuálnych zdrojov som úplne nedôveroval. Pravdu povediac, ani nerozumel. Pár informácií som ale nahonobil.

 

III. kurz finančnej gramotnosti

 

Prichádza tretia fáza. Išiel som na to fyzicky. Pobehal som rôzne dostupné finančné inštitúcie. Stretol som sa aj s rôznym prístupom (ktorým sa ale teraz nebudem zaoberať) a zisťoval, čo a ako sa dá vyriešiť. Možno sa vám to zdá príliš, ale keď do niečoho idem, zvlášť keď sa to týka peňazí, chcem vedieť na čom som.

 

Zhrnutie prvých troch kurzov

 

Po prvom kurze som bol bohatší o rady od rodičov, no nevedel som posúdiť či sa k nim mám prikloniť. Poradili mi, aby som sa išiel opýtať aj do inštitúcie, prípadne niečo pohľadal na internete. Čo som aj patrične vykonal, ako som sa zmienil vyššie. Po druhom internetovom kurze som sa cítil zmätene a po treťom som bol už úplne mimo. Príval pojmov a výrazov, ktorým som nerozumel vo mne vzbudzovali skôr strach ako dôveru.

 

IV. kurz finančnej gramotnosti

 

A teraz prichádza na rad posledný štvrtý kurz. Viete, čo bolo riešením mojej dilemy? Stretnutie s odborníkom. Ozajstným odborníkom. A prečo bol odborník? Lebo mi vysvetlil niekoľko mýtov o finančnej gramotnosti. Lebo sa vo finančnom svete naozaj pohyboval a neboli to iba teórie.

 

Odborník ma usmernil a keďže som chcel vedieť viac, vysvetlil mi viac. Viac natoľko, až som začal vykonávať činnosť v tejto oblasti, ale to je iný príbeh.

 

Po neskoršej úvahe som usúdil, že niektorým informáciám som mohol porozumieť skôr. Aj som o nich vedel, ale nerozumel som ako fungujú. Napríklad štátna prémia alebo podpoistenie.

 

Pojem štátna prémia je všeobecne známy. Ale viete, kde ju môžete získať? V akom produkte? Za akých podmienok môžete získať plnú štátnu prémiu? Viete o tom, že každý rok sa mení jej výška?

 

Alebo podpoistenie – viete čo to je? Viete, že keď máte podpoistenú nehnuteľnosť, dostávate sa do finančného rizika? 

 

Áno – určite sa nájdu aj takí, ktorí odpovedali kladne. To je super a teším sa z toho. Nájdu sa aj mnohí, ktorí nevedia odpovedať kladne ani na jednu z otázok. Nič sa však nedeje, všetko sa dá naučiť.

 

Následne som sa spýtal sám seba – kde som k týmto informáciám mal prísť? A prečo sa finančná gramotnosť neučí v škole? Nebol by život mnohých ľudí jednoduchší, keby boli o financiách viac informovaní? A nielen rodičmi, kamarátmi, či známymi, ktorí nemusia hospodáriť s peniazmi najrozumnejšie.

 

Ak chceme našu spoločnosť niekam posunúť, tak finančná gramotnosť by mala byť jedným z hlavných predmetov na každej škole bez rozdielu. A posunúť ju rozhodne chceme.

 

PS: Ak sa vám tento článok páčil a pomohol vám, dajte vedieť o ňom vaším priateľom a známym. Prípadne mi dajte vašu spätnú väzbu dole do komentu. 

 

Copywrite: V.Tuhá

12
Super článok
12
9
9
Nič moc
O autorovi
Michal miťo Tóth Michal miťo Tóth
Mám rád ľudí.

Vždy som inklinoval k práci s ľuďmi a práci s ľudmi sa už 5 rokov aktívne venujem.

Rád pomáham ľuďom a aktuálne už tri roky pracujem ako finančný konzultant, nakoľko som sa rozhodol pomáhať ľuďom v tejto oblasti.

Rád prednášam, zbieram skúsenosti a zúčastňujem sa stretnutí rečníkov Toastmasters.

Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť