Ako na rodinný rozpočet

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Vie vaša rodina hospodáriť? Dokážete si každý mesiac odložiť z toho, čo vám v rozpočte zvýši? Pokiaľ nie, nasledujúce rady sú určené presne pre vás. Spísali sme 5 presných pravidiel, ktoré vám pomôžu dostať váš rozpočet opäť do zelených čísel!

1. Nemíňajte za mesiac viac, ako zarobíte

 

Prvým jednoduchým pravidlom by malo byť, že za mesiac neminiete viac, ako zarobíte. Aby ste tento stav dosiahli, musíte si zapisovať všetky príjmy a výdaje domácnosti, pretože jedine tak dosiahnete dokonalý prehľad. Jednoducho si zriadite malé domáce účtovníctvo. Ak platíte všetko cez účet alebo platobnou kartou, bude to hračka.

 

Dôležité je tvoriť si každý mesiac aj rezervu, ideálne týmto spôsobom:

  • zriadite si samostatný účet, ideálne sporiaci účet, kde môžete peniaze nielen ukladať, ale sa tu aj zhodnocujú
  • na základe štatistík príjmov a domácností si určíte sumu, ktorú si budete odkladať
  • nastavíte si trvalý príkaz z vášho bežného účtu na sporiaci účet
  • dôležité je, aby peniaze odišli hneď prvého v danom mesiaci, aby ste ich nestihli minúť
Ako na rodinný rozpočet

Ako na rodinný rozpočet

2. Zbavte sa kreditky a kontokorentu

 

Druhým pravidlom je zbaviť sa predražených úverov. Najdrahšie pôžičky nemusia byť len nebankové rýchle pôžičky. Dobrým príkladom úverov s vysokým úročením sú aj dva druhy typických bankových produktov a to kreditná karta a povolené prečerpanie k účtu.

 

Na prvý pohľad sú pritom oba úvery výhodné. Kreditky môžu mať bezúročné obdobie a kontokorent je ideálna železná rezerva. Ak však podľahnete pokušeniu, môžete na tom škaredo prerobiť. Žiadnou výnimkou nie sú úroky aj 15 % a v prípade omeškania s vrátením úveru sankčné úroky.

 

3. Posvieťte si na účty

 

Na pravidelné výdaje spojené s bývaním a životom odchádza z mesačného rozpočtu veľký balík peňazí. Elektrina, plyn, voda, televízia, telefóny, poistenie a bankové služby - to sú najčastejšie účty, ktoré bežná domácnosť platí každý mesiac.

 

Najlepším spôsobom, ako ušetriť v tejto oblasti, je porovnať si aktuálnych poskytovateľov týchto služieb s konkurenciou. Nebojte sa ponúk alternatívnych operátorov, dodávateľov energií alebo bánk poskytujúcich služby cez internet. Prejsť k lacnejšej alternatíve je oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie, ako si myslíte.

4. Nakupujte s rozumom

 

Druhou položkou, na ktorú ide pravidelne veľký objem peňazí každý mesiac, sú nákupy. Práve tejto oblasti sa týka naša štvrtá rada, ako ušetriť v rodinnom rozpočte. Základnou zásadou by malo byť, že budete kupovať vždy len to, čo potrebujete.

 

Aby ste náhodou „neuleteli“, vytvárajte si napríklad počas týždňa nákupný zoznam a raz za týždeň choďte nakupovať podľa neho. Vyhľadávajte pritom akcie a lacnejšie alternatívy, samozrejme bez toho, aby utrpela kvalita. Skúste si potraviny a iný spotrebný tovar vyhľadať v online letákoch. Vyvarujte sa však toho, že budete kupovať všetko, čo je v zľave, takýmto štýlom pochopiteľne neušetríte nič. Obchody mávajú často v akcii rovnaké veci, ale za rôznu cenu. Často je táto cena úplne odlišná a hoci napríklad v Tesco letáku môžu mať produkt označený v akcii, u konkurencie môžete nájsť ten istý produkt aj o polovicu lacnejšie.

 

5. Ak si požičiavate, tak len na nutné veci a zodpovedne

 

Naše piate pravidlo sa týka pôžičiek a úverov. V dnešnej dobe je ťažké odolať lákavým ponukám a reklamám s nízkymi úrokmi. Ak sa rozhodnete zobrať úver, musí to byť len na to, čo je praktické a potrebujete to. Vec, ktorú budete cez pôžičku financovať, musí mať dlhšiu dobu úžitku, ako bude mať pôžička dobu splatnosti.

 

Určite si nepožičiavajte:

  • na drahé auto, na ktorého prevádzku nebudete mať
  • na dovolenky, výlety, krátkodobé zážitky
  • na luxusné darčeky

 

Súčasťou zodpovedného požičiavania si by malo byť aj porovnanie pôžičiek. Hoci sú na prvý pohľad všetky ponuky lákavé, verte, najviac ušetríte ich porovnaním. Dnes už viete získať informácie za pár minút aj cez internet, takže za trocha času a energie to rozhodne stojí!

 

Pevne veríme, že vám týchto 5 rád pomôže k lepšiemu hospodáreniu s rodinným rozpočtom!

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť