Trávite viac ako 10 hodín denne v sedavej polohe? Buďte v strehu, fyzická nečinnosť je nebezpečná

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Sedavý spôsob života a fyzická nečinnosť môžu byť pre zdravie nebezpečnejšie, ako si myslíte. Nadmerné sedenie je spojené s vyšším rizikom vzniku závažných zdravotných problémov. O aké problémy ide a ako im predísť?

 

Čo hovoria výskumy

 

Ľudské telo nie je stavané na sedavý spôsob života, aj keď moderná doba nás tlačí práve týmto smerom. Sedíme takmer pri každej činnosti - od práce za kancelárskym stolom až po komfortné leňošenie na sedacej súprave pri pozeraní TV. V priemere tak človek trávi 9,5 hodiny denne pasívnym sedením.

 

Toto správanie, ktoré si častokrát ani neuvedomujeme, zvyšuje riziko:

  • chronických bolestí,
  • nadváhy a cukrovky 2. typu,
  • ochorení kardiovaskulárneho systému,
  • niektorých druhov rakoviny,
  • porúch duševného zdravia.

 

Podľa štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise American Heart Association majú ľudia, ktorí trávia viac ako 4 hodiny denne pred TV o 50% vyššiu pravdepodobnosť infarktu ako tí, ktorí pred obrazovkou sedia menej než 2 hodiny.

stres

Ako bojovať so sedavým spôsobom života

 

Odborníci zaoberajúci sa fyziológiou cvičenia odporúčajú vykonávať aspoň 30 minút strednej až intenzívnej aktivity počas dňa. Verte, že je to ľahšie, ako si myslíte. Stačí vám osvojiť si jednoduché návyky. Tu je pár tipov:

 

V práci

Zabudnite na výťah a eskalátory - choďte pešo. Namiesto posielania e-mailov kolegovi, ktorý sedí vo vedľajšej kancelárii, mu zdeľte informáciu osobne. Premiestnite odpadkový kôš na druhú stranu miestnosti, aby ste sa museli postaviť vždy, keď budete chcieť niečo vyhodiť. Pri telefonovaní sa prechádzajte po miestnosti a podobne.

 

Doma

Upravte svoje domáce prostredie. Rovnako, ako je výkon fyzickej aktivity jednoduchší so správnym vybavením, tak aj vhodné prostredie, ktoré vás nebude “nútiť” neustále sedieť má svoj význam - napr. odstráňte z gauča kopy pohodlných vankúšov, nastavte si časovač, ktorý vypne TV po presiahnutí stanoveného času a iné.

 

Spojte viacero aktivít dohromady. Ak si predsa len chcete pozrieť večerné správy alebo film, postavte pred stolík pod TV stacionárny bicykel alebo stepper a cvičte. Alebo pri tom žehlite. Samozrejme v stoji pri žehliacej doske.

 

 

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť