Bistabilné relé - ako sa pripojiť

Blížiace sa kurzy

Zariaďovanie domu alebo bytu nie je vôbec také jednoduché, ako si mnohí myslia. V tomto prípade je okrem iného veľmi dôležité zamerať sa nielen na módny vzhľad interiéru, ale je veľmi dôležité dbať aj na funkčnosť miestností, pretože by mali byť príjemné a najmä pohodlné pre náš život.

Aké inovácie teda môžete zaviesť do svojho interiéru? Bistabilné relé umožňuje ovládať zariadenie z niekoľkých rôznych bodov pomocou paralelne zapojených spínačov. Vďaka tomu je možné zapínať a vypínať osvetlenie z rôznych miest.

 

Spínače pre svetlá na rôznych miestach - je to možné?

 

Módny interiér je dôležitý, ale ako už bolo spomenuté, dôležitá je aj funkčnosť. Z tohto dôvodu je vhodné zamerať sa okrem iného na rôzne svetelné prvky v našich interiéroch. Elektrická energia je v tomto prípade veľmi dôležitá, čo si často neuvedomujeme, ale pomocou osvetlenia môžeme dať našim miestnostiam aj úplne iný charakter. Ak sa rozhodneme pre moderné ovládanie osvetlenia, môžeme svoj dom alebo byt nielen zmodernizovať, ale aj prispôsobiť umelé osvetlenie dennej dobe alebo dokonca ročnému obdobiu. Mnohí z nás si často kladú otázku, ako zvýšiť funkčnosť svojich miestností a ako sa postarať o osvetlenie.

 

Čo treba zohľadniť pri výbere rôznych zariadení na ovládanie osvetlenia?

 

V prvom rade je potrebné pripraviť rôzne inštalačné schémy. Len tak si môžete byť istí, ako vyzerá schéma a ako prebiehajú elektrické vedenia. Takto už vieme, čo môžeme urobiť a aká aplikácia bude v našich interiéroch fungovať. Elektrické schémy sú základom každej práce a mali by sme na to pamätať.

 

V každom interiéri je veľmi dôležité vybrať nielen správnu intenzitu svetla, ale dôležité sú aj tlačidlá. Vypínače svetla, ktoré stláčame na osvetlenie našich interiérov, by mali byť umiestnené nielen v správnej vzdialenosti od seba, ale aj tam, kde sa najčastejšie nachádzame. Preto je vhodné prehodnotiť dostupné systémy a rozhodnúť sa pre moderné kontroly. Inštaláciou špeciálnych relé https://www.tme.eu/sk/katalog/rele_40/ môžeme na rôzne miesta namontovať viacero tlačidiel svietidiel, ktoré budú fungovať nezávisle od seba. Na takúto prácu však určite budeme potrebovať špeciálne bistabilné relé. Práve vďaka bistabilným relé je možné vykonávať zmeny v našich interiéroch a takéto riešenie vôbec nestojí veľa. Aká je cena bistabilného relé a ako ho môžeme nainštalovať?

rele

Ako pripojiť bistabilné relé?

 

Pri prevádzke bistabilného relé je dôležité pamätať na to, že by malo byť správne prispôsobené prúdovému obvodu, ktorý preteká našimi zariadeniami. Tým sa zabezpečí, že sa počas prevádzky nepoškodí, a nevhodný výber modelu zariadenia alebo nepridanie ďalších relé alebo stýkačov môže jednoducho spôsobiť, že nám elektrický prúd vyhorí. Na to by sme mali myslieť už na začiatku inštalácie a pri značnom zaťažení zvážiť pridanie ešte jedného relé.

 

Je dôležité vedieť, že tieto bistabilné relé majú dva obvody:

 

  • ovládací, ktorý sa nachádza medzi impulznými tlačidlami a bistabilným relé,
  • výkonný, ktorý sa často označuje ako prevádzkový alebo prúdový obvod. 

 

Nachádza sa medzi bistabilným relé a spotrebičom prúdu, napríklad svietidlami.

 

Ako teda bezpečne pripojiť takéto relé?

 

V prvom rade by sme sa v tomto prípade mali pripojiť k našej elektrickej skrinke a počas týchto prác jednoducho odpojiť prívod elektrickej energie. Až potom budeme môcť okrem iného pridať ďalšie tlačidlá a prepínače. Nesmieme sa rozhodnúť pridať tlačidlo v čase, keď elektrina nie je úplne vypnutá. Keď sa rozhodnete nainštalovať bistabilné relé vo svojom dome alebo byte, mali by ste dbať najmä na svoju bezpečnosť.

 

Na čo by ste teda mali pri inštalácii bistabilného relé ešte myslieť?

 

Okrem toho sa určite prihláste na internet a skontrolujte presné technické špecifikácie zariadenia. Je to veľmi dôležité, pretože v závislosti od modelu, ako aj od zaťaženia siete v dome, budete musieť pridať ďalšie relé, ako už bolo spomenuté. Môžete si vybrať medzi schodiskovými a krížovými spínačmi.

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Admin iamcool.sk Admin iamcool.sk
Buď aj ty autorom, buď cool. Vďaka kvalitnému obsahu, ktorý bude pre čitateľov prínosný si môžete vybudovať meno a osobnú značku.

Každý, kto niečo vie, to môže naučiť ďalších. Stačí vyhlásiť kurz, určiť minimálny počet účastníkov, určiť si cenu za svoj čas a know-how.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť