Aké okná a dvere vybrať na novostavbu?

Stavebný boom je stále v plnom prúde. Banky poskytujú lacné úvery, a tak sa stavia jedna novostavba za druhou. V stavebníctve sa už ani nerozlišuje sezóna a "nesezóna", pretože teplá zima dovoľuje robiť väčšinu prác aj v januári, februári. Veľa zákazníkov teda prichádza vybrať si tie správne okná a dvere pre svoj nový dom. Niektorí v tom majú veľmi jasno, iní potrebujú poradiť viac. Preto sa v nasledujúcich riadkoch budem sústrediť na tie najzásadnejšie rozdiely medzi ponúkanými oknami a dverami na našom trhu.

Plastové okná

Plastové okná

Plastové okná vs. hliníkové okná

 

Pri výbere okien si treba zodpovedať základnú otázku, a to aký typ stavby chcete. Už pri projektovaní je zodpovedaných veľa otázok, pokiaľ je komunikácia s projektantom otvorená. Ten vie na základe použitých stavebných materiálov na hrubú stavbu, strechu, zateplenie určiť aj to, aké vlastnosti by mali mať okná. Celková tepelno-izolačná súhra jednotlivých materiálov je veľmi dôležitá, pretože nie pre každého je vhodný taký istý výrobok.

 

Plastové okná sú vhodné takmer všade. Základným rozdielom medzi nimi je stavebná hĺbka rámu a použité sklo. Zjednodušene povedané, tieto dva prvky určujú hlavné vlastnosti okna. Pre jednoduchšie typy stavieb aj dnes stačia základné profily (napríklad Aluplast IDEAL 4000 alebo Salamander Streamline SL 76). Dá sa v nich použiť aj izolačné dvojsklo, aj trojsklo. Sú častou voľbou aj pri rekonštrukciách bytov alebo rodinných domov. Je to najmä z toho dôvodu, že pri rekonštrukcii sa berie do úvahy fakt, že tieto objekty boli stavané z materiálov dostupných v danej dobe. Takže je celkom zbytočné do nich vymieňať okná s vlastnosťami vhodnými pri nízkoenergetické alebo pasívne domy.

 

Pre novostavby je dnes bežné používať nové materiály a technológie ako zateplené tehly, rekuperácia, tepelné čerpadlá a mnohé iné, preto aj pri výbere okien sa dbá na čo najnižšie tepelné úniky a výbornú izoláciu. Tu sú teda vhodné okná s veľmi širokým rámom (až do 92mm), používa sa výlučne izolačné trojsklo v kombinácii s teplým rámikom, aby celkový prestup tepla cez výplňovú konštrukciu (teda cez okno) bol čo najmenší. Pri takýchto typoch okien (napr. Salamander bluEvolution 92) sa používajú aj rôzne ďalšie vychytávky, ako napríklad skryté pánty alebo skryté odvodnenia. Pri plastových oknách je samozrejmosťou celoobvodové vystuženie rámu a aj krídla. Napriek tomu je bežné, že plastové okno tzv. "sadne". Teda po čase sa môže horšie otvárať alebo zatvárať. Je to preto, že plast sa prirodzene pod vplyvom zmeny teploty rozťahuje a sťahuje. Preto každá dobrá firma, ktorá dodáva okná, zabezpečuje aj servis ku svojim oknám.

 

Hliníkové okná sú vysoko kvalitným produktom, po ktorom je dopyt najmä v oblastiach s väčším výkyvom teplôt, alebo pri veľmi moderných novostavbách rodinných alebo polyfunkčných domov. Tu sú rovnako rôzne možnosti hrúbky profilov, rôzne možnosti zasklenia alebo kovania. Hliníkové okná poskytujú zákazníkovi širokú možnosť variability - neexistujú takmer žiadne obmedzenia. Keďže hliník je veľmi pevný materiál, dajú sa z neho vyrábať rôzne nadrozmerné zostavy, ktoré v plaste nie sú technicky možné. Pri týchto oknách si treba správne vybrať typ profilu, aby ste okrem pevnosti mali aj dokonalú tepelnú izoláciu. Napriek tomu, že technológia stále napreduje, hliníkové okno bude mať vždy o čosi horšie tepelno-izolačné vlastnosti ako plastové. Na druhej strane, stálosťou a životnosťou sa mu nevyrovná momentálne nič. Naviac, ak si myslíte, že hliníkové okná sú len sivé, je to omyl. Výber farieb je oveľa väčší ako pri plastových oknách, pretože sa dajú striekať do všetkých odtieňov RAL a rovnako sa dajú aj laminovať. Všetko je to len otázkou vkusu a preferencií zákazníka.

Dvere

Dvere

PLASTOVÉ DVERE VS. HLINÍKOVÉ DVERE

 

Rovnaká otázka ako pri oknách nastupuje aj pri dverách. Čo je lepšia voľba, plast alebo hliník? Pri dverách je úplne bežné, že napríklad pri rekonštrukciách domov prídu na radu až ako posledné (potom zväčša býva už len oprava fasády). Preto si treba aj tu vedieť vybrať a zvážiť všetky možnosti.

 

Nie je to tak dávno, čo sa na rodinné domy používali len plastové dvere. Cenovo sú veľmi dostupné, rôzne možnosti farieb a ozdobných výplní, ľahko sa dajú zladiť s farbou okien. Vyrábajú sa presne na mieru, teda pre každého zákazníka podľa jeho individuálnych potrieb. Opäť ide o vystužený plast, teda ani tu o pevnosti nie sú žiadne pochybnosti. Dvere sú však vystavené oveľa väčšej záťaži a frekvencii používania ako väčšina okien. Teda aj ich opotrebenie je výraznejšie.

 

Preto sa do popredia začali dostávať čoraz viac hliníkové dvere. Najprv to boli hlavne bytové spoločenstvá, ktoré vymieňali staré drevené dvere väčšinou za hliníkové. Hliníkové dvere sú odolnejšie voči poškodeniu, nepodliehajú zmenám teplôt (ako aj hliníkové okná). Preto tak "netrpia", keď ich v bytovke jeden používateľ zavrie kľučkou, druhý odtlačí nohou, ďalší s nimi treskne, a podobne. Aj plastové dvere sa stále používajú pri bytovkách, ale je to najmä kvôli množstvu financií, ktoré sú k dispozícii. Hoci je na prvý pohľad za menej peňazí veľa muziky, pri bytovkách sa životnosť plastových dverí dá len ťažko odhadnúť. Všetko závisí od obyvateľov domu. Preto sa dnes karta obrátila a väčšia časť dopytu sa pri bytových domoch presunula na hliníkové dvere a o plastové je menší záujem.

 

Pri rodinných domoch sa trend rovnako posunul skôr k hliníkovým dverám, najmä ak ide o novostavby. Okrem vyššie spomenutých vlastností, hliníkové dvere sú plné farebných možností a tvarov. Napríklad pri dnešnom trende sivých okien (od tmavej antracitovej až po svetlé metalické odtiene) sa dostávajú k slovu hliníkové dvere inej farby ako okná. Veľmi populárne sú odtiene červenej a zelenej. Preferujú sa skôr jednoduchšie tvary alebo geometrické vzory v kombinácii s dlhými madlami.

 

ZÁVER

 

Okná a dvere sú jednou z hlavných položiek pri rekonštrukcii alebo pri novostavbe. Na trhu je veľké množstvo profilov a možností, z ktorých sa dá vybrať. Treba sa riadiť podľa svojich individuálnych potrieb a prispôsobiť ich rozpočtu. Okno, ktoré je správna voľba u suseda, nemusí byť to najlepšie aj pre Vás. Dobrý predajca si Vás vypočuje a navrhne vhodné riešenie pre Vašu stavbu.

11
Super článok
11
0
0
Nič moc
O autorovi
Petra Zubová Petra Zubová
Od roku 2007 pracujem vo firme pôsobiacej na trhu plastových a hliníkových okien. Neskôr sme do sortimentu pridali aj interiérové dvere a plávajúce podlahy. Hlavným cieľom firmy je individuálny prístup ku každému zákazníkov, a tým naplnenie jeho vlastných a špecifických potrieb. Každý má iný vkus, iný typ stavby, inú možnosť investície - preto sa snažíme v našej firme nájsť ideálne riešenie pre každého zákazníka.
Študovala som na Obchodnej akadémii Dr. Milana Hodžu v Trenčíne a následne CU of Seattle v Trenčíne a v Bratislave. Svoje ekonomické zameranie využívam každý deň v praxi, keďže našu firmu vediem.
Na iamcool.sk píšem výhradne svoje názory, ktoré asi nebudú vždy súhlasiť s tým, čo sa dočítate v rôznych periodikách alebo portáloch venovaných stavbe a bývaniu ako takému. Za každým z nich si však stojím, pretože sú výsledkom z praxe.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Dody
Dody, 04.07.2017 o 15:47
Zdravím, my keď sme vyberali okná a dvere do našej novostavby, mali sme jasno v tom že chceme plastová. Podľa mňa sú viac odolné voči prírodným vplyvom, a tým že už sa robia aj vo farbe dreva, je to aj pekné na oko. Hľadali sme hlavne podľa ceny a u vekry nám to vyhovovalo asi najviac, a myslím že okná od nich budú aj kvalitné. Máme ich už viac ako rok, a nemáme s nimi žiadny problém.
Petra Zubová
Petra Zubová, 04.07.2017 o 15:58
Pozdravujem,
základ je, aby bol zákazník spokojný, bez ohľadu na značku okna, ktorú si nakoniec vyberie. Ja môžem hovoriť o tých, s ktorými mám skúsenosti, a to sú vyššie spomenuté. Vo všeobecnosti majú plastové okná jednu veľkú výhodu, a to že sú v podstate bezúdržbové (podobne ako hliníkové), a zároveň sú cenovo dostupné kvôli rôznym cenovým kategóriám a prevedeniam. Každé okno predané na SVK musí spĺňať technické parametre, aby prešlo technickou skúškou a mohlo byť ponúkané trhu. Teda štandardy sú jasne zadefinované. Takže si myslím, že pokiaľ ste boli pri výbere spokojný s cenou, prístupom firmy a jej pracovníkov, tak by Vám spokojnosť mala vydržať :)
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť