Čo je to aspartam a prečo si treba dávať pozor na výrobky, ktoré ho obsahujú?

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Mikuláš je za dverami a s ním aj čas nákupných košíkov plných sladkostí. Mnohí ani netušíme, čo obsahujú rôzne čokoládky, ktoré paradoxne predávajú hlavne v obchodoch so zdravou výživou. Týmto článkom naozaj nechcem robiť zlú reklamu tomuto druhu predajní, keďže v nich nakupujem často pre bohatý výber skutočne hodnotných výrobkov, alebo doplnkov stravy.

 

Moja dcéra nedávno prišla z mesta a pochválila sa mi, že si kúpila super zdravú, i keď dosť drahú čokoládku. Veď bola zo zdravej výživy a neobsahuje cukor. Pozorne som si prečítala zloženie. Áno, bol tam aj aspartam, a tak som môjmu miláčikovi, ktorému záleží na vlastnom zdraví vysvetlila, že tá skvelá, drahá čokoládka zas až taká neškodná nie je.

 

Prečo?

 

Lebo aspartam.

Po tom, čo si vypočula moju prednášku, čokoláda putovala do koša.

 

Čo je to aspartam? Wikipédia hovorí, že je to umelé sladidlo 180-krát sladšie ako cukor. Toto náhradné sladidlo sa v súčasnej dobe používa vo väčšine „light“ nápojov a v potravinách. Na potravinách je toto náhradné sladidlo označované ako aspartam alebo E 951.

 

Škodlivosť: Americký úrad síce povolil sladenie aspartamom, zároveň ale zdokumentoval 92 škodlivých príznakov pri jeho častej konzumácii. Medzi inými uvádza otupelosť, bolesti hlavy, únavu, závrate, bolesti žalúdka, búšenie srdca, zvyšovanie hmotnosti, podráždenosť, úzkosť, stratu pamäti, halucinácie, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučanie v ušiach, depresie, stratu sluchu, kŕče, stratu chuti, nespavosť, slabosť.

 

Wikipédia už nehovorí o tom, ako aspartam vznikol. Bol náhodne objavený v roku 1965 chemikom farmaceutickej spoločnosti Searle Company pri pokuse o vytvorenie lieku na žalúdočné vredy. Spoločnosť nechala látku, ktorá mala výraznú, sladkú chuť otestovať so zámerom používania tejto chemikálie namiesto cukru. Následne na to ju FDA (vládna agentúra USA) schválila. No netrvalo dlho a začali sa objavovať závažné zdravotné komplikácie, ktoré aspartam spôsoboval. Farmaceutická firma následne čelila veľkej kritike a po troch nezávislých vedeckým výskumoch, ktoré potvrdzovali, že je aspartam zdraviu škodlivý, agentúra FDA používanie tohto sladidla zakázala.

 

Dlho to však nevydržalo. Keď máte moc, tak máte aj potrebné páky na dosiahnutie svojich zámerov. V tej dobe bol totiž prezidentom spoločnosti Searle Company Donald Rumsfeld (bývalý minister obrany USA), ktorý vzápätí podnikol kroky k tomu, aby bolo používanie aspartamu opäť schválené. Podarilo sa mu ho pretlačiť aj s výdatnou pomocou vtedy novozvoleného prezidenta USA Ronalda Reagana. Napriek množstvu štúdií, ktoré dokazujú, že aspartam zapríčiňuje viac než 90 závažných zdravotných problémov ako napríklad: rakovinu, leukémiu, bolesti hlavy, kŕče, epilepsiu...

 

Ľudia takmer vôbec nie sú informovaní o škodlivosti tohto sladidla. Tlaky na utajovanie závažných skutočností idú totiž z tých najvyšších miest. Keby ľudia poznali pravdu, tak neverím tomu, že by sa tie výrobky v takom množstve predávali. Naopak verím, že by prirodzenou cestou vymizli z pultov predajní. Kde niet dopyt, tam je ponuka zbytočná... Ak ľuďom skutočne záleží na vlastnom zdraví, neostáva im iné, len aby sa sami zaujímali o to, čo konzumujú. Aspartam sa v súčasnosti nachádza už vo veľmi veľkom množstve produktov.

 

Ktoré výrobky najčastejšie obsahujú aspartam:

 

  • nízkokalorické nápoje (aspartam nemá žiadne kalórie, napriek jeho sladkej chuti)
  • žuvačky
  • „zdravé“  čokolády
  • cukríky
  • kekse
  • diétne potraviny
  • mrazené dezerty
  • jogurty, pudingy
  • lieky

 

Na internete je mnoho informácií o škodlivosti aspartamu, z ktorých môžete čerpať. Dva z veľmi dobrých, zaujímavých zdrojov:               

http://www.svetkolemnas.info/novinky/kontroverzni-realita/45-jak-se-dostala-bojova-latka-aspartam-e-951-do-naseho-jidelnicku                                                                             

http://www.badatel.net/aspartam-5-prekvapivych-faktov-najpouzivanejsom-umelom-sladidle/

 

Obrázokn zdroj: María Victoria Heredia Reyes, unsplash.com
26
Super článok
26
3
3
Nič moc
O autorovi
Michaela Michelová Michaela Michelová
Narodila som sa s divokou krvou v žilách... Celé roky som si myslela, že ma nikto nedokáže skrotiť... až som si jedného krásneho dňa uvedomila, že som skrotila sama seba :)
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť