Slovenská gramatika a jej ďalšie chytáky

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.

Slovenčina v sebe ukrýva množstvo chytákov, na ktoré by sme si mali dávať pozor. Obzvlášť, ak pracujeme v administratíve, píšeme blogy, články. Jednoducho, písanie v našom rodnom jazyku je našou každodennou rutinou. Dnes sa, okrem iného, opäť vrátime k prídavných menám, čo to si povieme aj k podstatným menám a ich skloňovaniu, tak poďme na to.

 

Prídavné mená - vzor cudzí

 

V predchádzajúcich článkoch sme sa pozreli na skloňovanie prídavných mien podľa vzorov pekný, otcov a matkin. Problémy so správnym písaním i/y však môžu nastať aj pri poslednom vzore, vzore cudzí. Avšak, v tomto prípade je to pomerne jednoduché. Stačí si len zapamätať, že pri tomto vzore VŽDY píšeme mäkké i/í (budúci, terajší, svieži, tisíci, atď.).

Príklad: Porada sa bude konať nakoniec až budúci týždeň.

 

Ako sa správne skloňujú prídavné mená podľa vzoru cudzí, si môžete pozrieť v priložených obrázkoch.

Prídavné mená - vzor cudzí, jednotné číslo

Skloňovanie prídavných mien, vzor cudzí, jednotné číslo 

Prídavné mená - vzor cudzí, množné číslo

Skloňovanie prídavných mien, vzor cudzí, množné číslo 

Kedy sa píše dobiť a kedy dobyť?

 

Jedno slovo, s rozličným i/y, ktoré je však charakteristické aj odlišným významom. Tak kedy ktoré z nich správne použiť?

Sloveso dobyť s ypsilonom používame vo význame: zmocniť sa, zvíťaziť, získať niečo úsilím, námahou.

Príklad: Naši hokejisti si po dramatickom zápase s Ruskom napokon vydobyli víťazstvo.

Sloveso dobiť s mäkkým i používame vo význame: ublížiť niekomu fyzicky (dobiť niekoho), nabíjaním doplniť (dobiť zbraň, dobiť kredit, dobiť baterku).

Príklad: Asi si konečne aj ja zriadim paušál, pretože to dobíjanie kreditu ma už unavuje.  

 

Ako vyskloňovať „penále“?

 

Veľmi jednoducho. Nijako! Slovo penále patrí totiž do odrody tých podstatných mien, ktoré neskloňujeme. A tak si nemusíte s gramatikou vôbec lámať hlavu. Vo všetkých pádoch je tvar tohto podstatného mena rovnaký. Ide o nesklonné podstatné meno.

Príklad: Sociálna poisťovňa môže vymáhať pohľadávku či predpísať penále.

 

Kedy sa píše kryštál a kedy krištáľ?

 

Pri týchto podstatných menách môže veľmi ľahko dôjsť ku chybe, ku zámene mäkkého i s ypsilonom.

Podstatné meno kryštál s ypsilonom, s tvrdou hláskou „l“ na konci, skloňujeme podľa vzoru dub. V nominatíve množného čísla = dva kryštály. Ide o pevné teleso, s pravidelnou štruktúrou, napr. kryštály ľadu, kryštálový cukor

Príklad: Nezabudni kúpiť kryštálový cukor.

Podstatné meno krištáľ s mäkkým i, s mäkkou hláskou „ľ“ na konci, skloňujeme podľa vzoru stroj. V nominatíve množného čísla = dva krištále. Napr. v súvislosti s čistotou, Swarovského krištále.

Príklad: More bolo priam krištáľovo čisté.

 

Bizarný alebo bizardný?

 

Čudný, podivný zvláštny. Aj také sú synonymá prídavného mena bizarný. Ak ste sa však stretli s podobou bizardný, vedzte, že je to nespisovne. Spisovne je slovo bizarný, resp. bizarne.

Príklad: Tá stará skriňa v sebe ukrývala skutočne bizarné kúsky oblečenia. 

 

Ako správne písať interpunkčné znamienka?

 

Poznáme ich všetci. Bodka, čiarka, otáznik, výkričník, dvojbodka, bodkočiarka a tri bodky. Všetky sa píšu bez medzery a hneď za slovom. Medzera sa robí až za nimi. Text, vložený do zátvoriek alebo úvodzoviek, sa medzerou od týchto interpunkčných znamienok neoddeľuje. V prípade, že v texte nasledujú dve interpunkčné znamienka po sebe (napr. bodka a čiarka), medzera medzi ne takisto nepatrí.

 

19
Super článok
19
1
1
Nič moc
O autorovi
Silvia Lesayová Silvia Lesayová
Asistentka v investičnej a softvérovej spoločnosti, športová aktívno-pasívna nadšenkyňa, milovníčka zvierat a aj príležitostná copywriterka :-).
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť