- 30.08.2014
- 0
- 22174
- 15
- 1
- iamcool.sk
- Blog
- Blog
- Vzdelávanie
- Ďalšie príklady nástrah našej krásnej slovenčiny | Silvia Lesayová
Ďalšie príklady nástrah našej krásnej slovenčiny
Slovenčina patrí k najťažším jazykom na svete a keď si tak prezerám e-maily a články na internete, určite oprávnene. V mojom ďalšom článku o pravopisných a gramatických nástrahách našej rodnej reči sa opäť vrátime na základnú školu. Niekto z vás si čo to zopakuje, iný sa snáď aj niečo naučí. Tak poďme na to.
o hodinu alebo za hodinu?
Správne sú oba výrazy. Len si treba dávať pozor, v akej súvislosti ich použijeme.
„o hodinu“ používame na označenie času, nejakej predpovede, vtedy, keď sa niečo stane, niečo v (blízkej) budúcnosti.
Príklad: Už o chvíľu sa dozviete mená dvoch výhercov.
„za hodinu“ vyjadruje časový úsek, počas ktorého sa niečo deje, trvanie nejakého úkonu.
Príklad: Za necelé dva dni si stihol prečítať celú knihu.
Kedy sa píše typ a kedy tip?
Vyslovujeme ich rovnako, avšak majú odlišný význam. Je to však pomerne jednoduché.
„tip“ s mäkkou samohláskou používame vtedy, keď hádame, myslíme si, že sa niečo stane, napr. pri hádaní čísel v rôznych tipovacích súťažiach a podobne a taktiež pri odporúčaní, radení niekomu.
Príklad: Môj tip je, že hokejisti Martina porazia Žilinčanov 2:1. Mám pre teba skvelý tip na zvýšenie návštevnosti tvojej webovej stránky.
„typ“ s tvrdou samohláskou sa často používa ako synonymum k slovu druh.
Príklad: Pre každý typ pleti je dôležité používať správne kozmetické výrobky. Sú typy ľudí, s ktorými si jednoducho nesadnete.
Prídavné mená - vzor matkin
O prídavných menách, konkrétne skloňovaní podľa vzorov páví a pekný, som vám napísala v mojom predchádzajúcom článku. Avšak na to, aké "i" správne napísať, si treba dávať pozor aj pri vzore matkin. V rôznych pádoch a aj rodoch sa objavujú chytáky, kedy človek nevie, aké i/y správne zvoliť.
Príklad: S Evinými rodičmi sa poznám už roky. Anniným šťastím v nešťastí bolo, že pri páde si zlomila len palec na nohe.
Ako sa správne skloňujú prídavné mená podľa vzoru matkin, si môžete pozrieť v priložených obrázkoch.
Prídavné mená - vzor otcov
Podobne, ako pri vzore "matkin", tak aj pri vzore otcov sa pri prídavných menách a ich skloňovaní môžu vyskytnúť problémy so správnym pravopisom. Hold, slovenčina nie je ľahká. Avšak tieto dva vzory sú si celkom podobné, veď posúďte sami v priložených obrázkoch správneho skloňovania podľa vzoru otcov.
Príklad: Včera sme sa konečne stretli aj s Petrovými vnukmi.
Ako sa správne skloňujú prídavné mená podľa vzoru otcov, si môžete pozrieť v priložených obrázkoch.
Na portáli alebo na portály?
Slovo portál je neživotné podstatné meno mužského rodu. Podľa jeho tvaru množného čísla - napr. dva portály by sa mohlo zdať, že skloňovanie podľa vzoru dub je v tomto prípade jasnou voľbou. Avšak, nie tak celkom. Môže za to 6. pád - lokál. Pri vzore dub je to nasledovne: o kom, o čom? O dube. A v prípade nami skúmaného slova, portálu? O kom, o čom? O portále? Asi nie. Slovo portál sa totiž skloňuje zmiešaným spôsobom. Potom sa nemožno čudovať, že človek má v tom zmätok a pri niektorých jeho tvaroch nevie, aké i/y napísať. Preto si pamätajte. V nominatíve množného čísla má príponu tvrdé „y“, napr. tri portály, skloňuje sa podľa vzoru dub. Avšak v lokáli jednotného čísla, podobne ako aj iné prevzaté slová zakončené na -ál (areál, materiál) je zakončené na mäkké -i, podľa vzoru stroj – na portáli, na stroji.
Ako správne písať zátvorky?
Napriek tomu, že sa jedná o pomerne jednoduché riešenie, s týmto problémom sa stretávam pomerne často. Preto si stačí zapamätať: či už pred slovom alebo za slovom, ktoré dávame do zátvorky, nikdy nedávame medzeru.
Príklad: Zbožňujem smoothie. Najskôr si pokrájam ovocie (banán, jahody) na menšie kúsky a potom ich rozmixujem.
Ako a kedy písať pred spojkou alebo čiarku?
Musím sa priznať, že toto je aj moja večná dilema. Kedy pred spojku "alebo" vložiť čiarku? Táto spojka sa radí priraďovacím spojkám, konkrétne k vylučovacím aj k nevylučovacím spojkám. Podľa toho sa aj čiarka prípadne píše. Pokiaľ ide o vylučovací spôsob, čiarku píšeme vždy.
Príklad: Spravíš si domáce úlohy, alebo zostaneš doma!
Inak povedané: buď si spravíš domáce úlohy, alebo zostaneš doma (buď - alebo). Ide jednoznačne o vylučovací spôsob, pri ktorom čiarku píšeme.
V prípade, ak spojka nevyjadruje vylučovací spôsob, je príklad nasledovný:
Príklad: Skúste opísať svoje kladné stránky alebo nejakým spôsobom ich charakterizujte.
Nakoľko obe použité slovesá sú si podobné, rovnocenné, ide akoby o synonymá: opísať/charakterizovať, čiarku nepíšeme.
Ak sú vo vete použité napr. dve spojky alebo, pričom jedna z nich je na začiatku vety, čiarku píšeme (alebo - alebo).
Príklad: Alebo prihraj, alebo strieľaj!
Ako ste sa mohli dočítať, slovenčina nás môže niekedy riadne potrápiť. Obzvlášť, spojka alebo. Ak si v tomto prípade neviete dať rady, či pred ňu vložiť čiarku alebo ju vynechať, netrápte sa. Verte, že hrubica so zámenou mäkkého i s ypsilonom, bije do očí viac :-).
- Zaradené v: Blog Vzdelávanie
- Seriál: Gramatika a pravopis v slovenčine
- Značky: gramatika text blog bloger napísať pravopis slovenčina
- 16.01.2017
Michaela Michelová - blogerka a autorka 5-tich najčítanejších článkov na iamcool.sk v roku 2016
- 04.07.2014
Nie ste prihlásený.
Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu