Ako pracovať na sebe

  • 31.03.2016
  • Matt
  • 0
  • 2981
  • 1
  • 0

V dnešnej dobe viac ako inokedy predtým vyvstáva potreba kvalifikovaných a schopných ľudí, ktorí rozumejú tomu, čo robia.

 

Preto je žiaduce, aby sa človek pripravoval po technickej i osobnostnej stránke. Každý, kto sa chce mať lepšie, by mal mať zvládnuté rýchločítanie (>600wpm), rýchlopísanie na PC (>60wpm), krízový manažment, prezentačné zručnosti, nemal by sa báť zmien, mal by sa vedieť rýchlo adaptovať na nové podmienky, asertívne a efektívne komunikovať. Nemenej dôležitá je práca na svojom finančnom vzdelaní. Je potrebné zvládať emócie, operatívne riešiť problémy.

 

Keďže človek má viac druhov inteligencie, mal by ich primerane rozvíjať. Samozrejme sa predpokladá, že ste si už zistili, aký ste učebný typ.

 

Je možné na sebe pracovať aj z pohodlia domova. Existuje veľké množstvo zahraničných ale aj slovenských blogov, stránok, univerzít, ktoré ponúkajú hodnotné vzdelanie (o tom ale inokedy). Len je k tomu potrebná veľká dávka vnútornej motivácie a vytrvalosti.

 

Pre menej motivovaných je možnosť absolvovať kurzy, školenia, semináre osobne či stretať sa s podobne naladenými ľuďmi, ktorí si navzájom pomáhajú. Aj na Slovensku sa poriadajú "svetové" konferencie či programy pre ľudí, ktorí chcú niečo dokázať. Netreba zabúdať ani na knihy či vysokoškolské prednášky, ktoré sú verejné.

 

K tomuto všetkému je potrebný systematický prístup. Trénovať mozog a pozornosť si môžete aj pri žonglovaní či šachu. Kľúčom ale je nezačať si veľa vecí naraz. Môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť. Najväčším hnacím motorom je vášeň a radosť z objavovania nových vecí.

 

V dnešnom svete platia iné pravidlá, aké tu boli pred niekoľkými desiatkami rokov. Flexibilnejší vedie. Veľa vecí nie je zábavných, pokiaľ v nich nie sme dobrí. Treba prekonať tzv. bariéru frustrácie. Jedná sa o obdobie, počas ktorého sme si vedomí, že nám to nejde.

 

Základom všetkého je time management. Existuje také pravidlo: pokiaľ si nedokážeš zapamätať, čo si robil na nete v daný deň, ani tam radšej nechoď.

 

Rád pomáham druhým usmernením a dobrou radou. Budem rád, ak mi svoje postrehy vyjadríte v komentároch, prípadne doplníte užitočné odkazy s hodnotným obsahom.

1
Super článok
1
0
0
Nič moc
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť