- 18.11.2016
- 0
- 2932
- 1
- 0
- iamcool.sk
- Blog
- Blog
- Vzdelávanie
- 5 spôsobov ako naplno rozvíjať svoju kreativitu | Miroslav Beňo
5 spôsobov ako naplno rozvíjať svoju kreativitu
Po väčšinu histórie si ľudia mysleli, že kreativita je niečo, s čím sa treba narodiť. Výsledkom je, že ešte aj dnes prevláda mnoho mýtov, ktoré pritom nikdy neboli vedecky potvrdené. Avšak nielenže zavádzajú, spôsobujú, že ľudia ani len neskúsia túto svoju prirodzenú schopnosť rozvíjať.
Kreativita je sériou viacerých prvkov a myšlienkových procesov, ktoré sú vlastné všetkým ľuďom. Aby ste ju mohli efektívnejšie využívať, vyskúšajte nasledujúcich 5 rád overených praxou.
Neprestaňte sa vzdelávať
Géniovia jednoducho mali šťastie. Nápady im chodili samé od seba. Blbosť. Všetci géniovia mali veľa vedomostí a strávili mesiace aj roky štúdiom.
Nie je možné, aby ste urobili nejaký objav alebo vymysleli niečo nové, ak nemáte ani poňatia o svojej oblasti. Spisovatelia vedia dobre písať, lebo majú rozsiahle životné skúsenosti a pozorujú život okolo seba.
Ak chcete vymyslieť liek na nejakú chorobu, nedokážete to bez vedomostí z biochémie, alebo vírusoch. Alebo chcete vytvoriť nový vynález? Ak nebudete mať vedomosti z inžinierstva, asi sa vám to sotva podarí.
Každému veľkému objavu, vynálezu a výtvoru predchádzala doba príprav, premýšľania a štúdia. Čím viac vedomostí budete mať, tým väčší prehľad budete mať a tým väčšia pravdepodobnosť, že si všimnete niečo, čo iný prehliadali. Ale najprv tomu musíte venovať pozornosť. Inými slovami, najprv sa o tom musíte niečo dozvedieť.
Hľadajte vedou overené postupy
Dnes už nie je problém nájsť potrebné informácie. Skôr sa v nich topíme. Problém je viac ako kedykoľvek predtým nájsť kvalitné a overené informácie. Mnoho „odborníkov“ ešte stále učí, že pravá hemisféra mozgu je kreatívna a ľavá je logická. Pritom moderná neuroveda zistila, že kreativita nie je o nejakej kreatívnej oblasti mozgu, ale o súhre medzi viacerými časťami mozgu. Alebo brainstorming, jedna z najznámejších techník kreatívneho myslenia, sa stále učí v pôvodnej verzií, hoci ak urobíte opak hlavného pravidla, podľa výskumu Charlan Nemethovej z roku 2003 získate kvalitnejšie a lepšie nápady.
V dobe, kedy ktokoľvek môže šíriť svoj názor, najlepšia voľba je riadiť sa vedou overenými postupmi.
Učte sa od veľkých majstrov
Už viete, že sa máte vzdelávať. Ale ide aj o to, od koho sa učíte. Medzi ľuďmi, ktorí vynikajú svojimi schopnosťami nad ostatnými si môžete všimnúť jednu dôležitú vec. Učia sa z toho najlepšieho, čo je dostupné. A nespokoja sa s priemerom.
Stačí sa pozrieť na Davida Ogilvyho, jedného z najväčších majstrov marketingu a kreativity. Vo svojej knihe Ogilvy on advertising venoval jednu celú kapitolu 6 majstrom reklamy, ktorých prácu odporúčal dôkladne študovať.
Od koho sa učíte vy? Beriete hneď prvý zdroj, ktorý nájdete? Alebo si dáte prácu, a vyhľadáte to najlepšie?
„Ak som dovidel ďalej, tak vďaka tomu, že som stál na pleciach obrov.“ - Isaac Newton
„Ak vidíme ďalej, tak preto, lebo stojíme na rebríku, ktorý postavili tí, čo prišli pred nami.“- Bill Bernbach
Majte myseľ dieťaťa
Ken Robbinson vo svojej prezentácií na ted.com povedal: „Tomuto verím z celého srdca, že nevyrastáme do tvorivosti, odrastáme z nej. Alebo lepšie povedané, sme od nej odnaučení.“
Keď vidíte, ako sa deti hrajú, často tak robia veľmi originálnymi spôsobmi. Alebo lepšie povedané, nechávajú svoju kreativitu a predstavivosť voľne plynúť. Avšak, ako vyrastajú, začne sa od nich očakávať „dospelejšie“ správanie, čo má za následok stratu týchto prirodzených schopností. A to je škoda, pretože sa tak okrádame o jednu z najdôležitejších schopností tejto doby.
V štúdií Child’s Play: Facilitating the Originality of Creative Output by a Priming Manipulation zobrali vedci 76 študentov a rozdelili ich do dvoch skupín. Prvej povedali, aby napísali, čo by robili, keby dnes bola škola zatvorená celý deň. Druhá skupina mala za úlohu to isté, avšak s jednou malou zmenou. Povedali im aj, aby sa vžili do role 7 ročného dieťaťa. A výsledok? Druhá skupina vymyslela viac originálnych nápadov ako prvá.
Používajte online nástroje alebo programy na rozvoj kreativity
Vďaka počítačom a internetu máme neuveriteľné možnosti, o ktorých naši predchodcovia ani len nesnívali. A to sa netýka len kalkulačiek, matematických programov alebo programov na fakturáciu pre podnikateľov. To isté platí aj pre učenie a rozvoj kreativity. Neverili by ste, koľko užitočných programov je dnes dostupných a to úplne zadarmo.
Či už na rozvoj svojej kreativity používate myšlienkové mapy, zapisujete si poznámky a nápady do zápisníka, píšete články, alebo máte v počítači digitálnu knižnicu, na všetko nájdete množstvo užitočných programov alebo online aplikácií, ktoré efektivitu vašej práce dokážu znásobiť.
Evernote na poznámky, v ktorom môžete zosynchronizovať svoje nápady naprieč viacerými zariadeniami, generátory blogových tém, keď píšete články, programy na anotáciu PDF súborov a ich triedenie na základe súvislostí (napr. Mendeley alebo Quiqqa), to všetko si dnes môžete vyhľadať na int