5 lifestylových otázok pre ľudí v plnej sile

Blížiace sa kurzy
Kurz: "Koučing a self koučing v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "Komunikácia, rétorika a asertivita v praxi života"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Kurz: "SKVELÝ OBCHODNÍK | obchodné zručnosti a psychológia predaja"
Individuálne, Bratislava
Dr. marek Horňanský, mba.
Tvoj lifestyle snov?

Cítite sa v plnej sile. Štartujete svoju kariéru snov, prípadne rozbiehate svoj skvelý start-up. Alebo ste už ďalej a naplno prežívate svoj produktívny život. Tak potom tu pre vás máme 5 otázok ohľadne vášho lifestylu – na dôchodku.

 

Áno, čítate správne. Aj vás sa to týka, aj vy raz pôjdete na dôchodok. A aby mal rovnaký šmrnc a štýl, ako vaša mladosť a produktívny vek, musíte si odpovedať už teraz na týchto 5 otázok.

 

Plánujete pracovať aj na dôchodku?

 

Ak je práca neoddeliteľnou súčasťou vášho života, mali by ste si premyslieť, čo by ste chceli robiť, keď odídete na dôchodok. Budete pracovať pre tú istú spoločnosť, pôjdete na voľnú nohu alebo rozbehnete projekt, ktorý celý čas nosíte v hlave? Vaše rozhodnutie výrazne ovplyvní objem peňazí, ktorý budete mať na dôchodku k dispozícií. Pokiaľ je vaším snom skutočne odísť na zaslúžený odpočinok, treba sa na to začať dôkladne pripravovať počas aktívneho života. Aby sa odpočinok nezmenil na boj o prežitie.

 

Chcete sa odsťahovať?

 

Niekto sa chce vrátiť na miesta kde prežil mladosť, iný chce ísť za deťmi alebo na svoju obľúbenú chalupu. Treba si premyslieť, aké investície si takáto zmena vyžaduje a ako sa potom zmenia životné náklady.

V prípade odchodu a predaja súčasnej nehnuteľnosti treba zvážiť, či nebude potrebné splatiť hypotéku a v prípade, že sú životné náklady vo vašej destinácii snov vyššie, ako súčasné, treba si začať tvoriť rezervu čo najskôr, aby realizácia zmien prebehla bez komplikácií.

Plánujete cestovať?

Plánujete cestovať?

 

Cestujúci dôchodcovia nie sú len poznávacím znamením Ameriky. Návšteva vysnených miest po celom svete je súčasťou plánov pre mnohých budúcich dôchodcov. Ak radi cestujete a chcete v tom pokračovať aj po ukončení kariéry, treba to započítať do plánov a vytvoriť si dostatočnú rezervu, aby ste ich mohli pohodlne realizovať.

 

Čomu sa chcete venovať?

 

Dôchodok by nemal byť o prežívaní, ale o prežití chvíľ, na ktoré ste sa tešili možno celý život. Rybárska chata pri obľúbenom jazere, domček na samote v krajine, ktorú tak radi maľujete, prípadne finančne náročnejší koníček. To všetko treba mať na mysli a vytvoriť si rezervy. Rovnako treba zohľadniť aj aktivity na podporu zdravia.

 

Chcete pokračovať v súčasnom životnom štandarde?

 

A zlatý klinec na koniec. Špeciálne dôležitá otázka, pretože výrazne ovplyvňuje vaše finančné potreby po tom, čo prestanete pracovať. Ak plánujete ponechať svoje výdavky na rovnakej úrovni ako počas pracovného života, budete si musieť zabezpečiť ďalší príjem, či už to bude z práce, úspor alebo investícií.

Chill

Mnoho ľudí si začne robiť plány na dôchodok až na sklonku kariéry, ale to je zvyčajne neskoro a zažívajú sklamanie, pretože si uvedomujú rozdiel medzi tým, čo by chceli a na čo budú mať peniaze.

 

Odpovedzte si na tieto otázky a spočítate si, ako by mali vaše financie vyzerať pri odchode na dôchodok. Samozrejme nezabudnite zohľadniť infláciu.

 

Možno budete musieť svoje plány trochu upraviť, ale čím skôr s plánovaním a vytváraním zdrojov začnete, tým väčšiu máte pravdepodobnosť, že sa vám splnia vaše sny o skvelom dôchodku.

 

Ďalšie články o tom, ako čo najlepšie využívať peniaze vo svojom živote nájdete TU.

2
Super článok
2
0
0
Nič moc
O autorovi
Miroslav Melo Miroslav Melo
O ekonomike, ekonómií, podnikaní a financiách. Verím, že vedieť znamená dobre sa rozhodovať a správne rozhodnutia sú míľnikmi na ceste k cieľu. Preto som založil www.InteligentneNaFinancie.sk a www.podnikanievzahranici.sk
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť