11 vecí, ktoré by ste nikdy nemali dať do životopisu!

Blížiace sa kurzy

Koľkokrát ste sa uchádzali o prácu, a nedostali ste žiadnu odpoveď?


A vy ste si povedali: ,,Asi ten môj životopis nikdy nikto nevidel, alebo jednoducho ho len prehodili na kôpku, nezaujal ich."
Ale viac pravdepodobné bude to, že Váš životopis nezaujal personalistu, alebo Vášho budúceho zamestnávateľa. 

 

Personalisti dostávajú desiatky - niekedy stovky životopisov na danú pozíciu. Nemajú čas, ani prostriedky na preskúmanie každého uchádzača starostlivo a po jednom, takže trávia pár minút rozhodnutím o tom či zaujal/nezaujal.

 

Môžete byť ten najideálnejší uchádzač, ale ak Váš životopis má len jeden preklep, je zle naformátovaný, alebo použijete nesprávne písmo, tak je dosť možné, že skončí na kôpke ,,nezaujal".
Myslíte na životopis ako na svadobné oznámenie, alebo iné dôležité oznámenia. Asi by ste neodoslali oznámenie o svadbe s preklepom, alebo s nepravdivým údajom.

 

Tak prečo by ste mali poslať životopis s niektorou z týchto chýb?

 

Pozrite si tipy, ako dosiahnuť, aby sa Vás životopis nedostal do koša.

 

1. VYHOĎTE VŠETKY NEPODSTATNÉ PRACOVNÉ SKÚSENOSTI


Áno, možno ste boli ,,kráľom v robení mliečnych koktailov" v reštaurácii, kde ste pracovali počas štúdia na strednej škole. Ale, ak sa chystáte na kariéru v inom odbore, je na čase sa tohto titulu zbaviť, aj všetkého toho neporiadku v životopise.

 

2. OSOBNÉ VECI V SKRATKE


Pozor! Nezahŕňajte Váš rodinný stav, náboženské presvedčenie, ale ani rodné číslo.
To mohlo byť štandardom v minulosti, ale všetky tieto informácie sú už dnes pre personalistu nepotrebné.
Ak ho to náhodou zaujíma, spýta sa to na osobnom stretnutí.

 

3. NEUVÁDZAJTE SVOJE KONÍČKY


Nikto sa o ne nestará. Ak to nie je relevantné pre prácu, o ktorú sa uchádzate, potom je to plytvanie miestom a stratou času spoločnosti.

 

4. NEPREZRÁDZAJTE SVOJ VEK


Ak nechcete byť diskriminovaný kvôli veku, tak sa vyhnite archaizmom a buďte kreatívny. Takto dáte najavo, že ste produktívny a tvorivý človek bez ohľadu na Váš vek.

 

5. NEZAHŔŇAJTE REFERENCIE


Ak chcú Vaši zamestnávatelia počuť referencie o Vás, tak sa Vás na to opýtajú. Povedzte svojím predošlým zamestnávateľom o tom, že im možno bude volať Váš budúci zamestnávateľ.
Ak napíšete Vaše referencie na záver svojho životopisu, prakticky iba mrháte cennými riadkami.

 

6. NEPOUŽÍVAJTE OSOBNÉ ZÁMENA


Váš životopis by nemal obsahovať slová ako "Ja", "Ona", "Môj" a podobne.
Nepíšte svoj životopis v tretej alebo prvej osobe, pretože je pochopiteľné, že všetko vo Vašom životopise je o Vás a o Vašich skúsenostiach.

 

7. NEPÍŠTE INÉ AKO PROFESIONÁLNE E-MAILOVÉ KONTO


Ak stále používate starú e-mailovú adresu, ako napríklad macicka123@azet.sk, alebo dokonca staré firemné konto, ktoré ste používali v predošlej firme, tak je na čase urobiť si novú e-mailovú adresu.
Najlepšie v tvare: meno.priezvisko@gmail.com
Zaberie to pár minút, je to zadarmo a vyzerá to v životopise profesionálnejšie.

 

8. NEPOMENÚVAJTE TELEFÓNNE ČÍSLO


Nie je žiaden dôvod prečo by ste mali písať slovo "Telefónne číslo" pred číslo, ktoré aktuálne používate.
Každý predsa vie, že ide o Vaše telefónne číslo a to isté platí aj pre e-mailovú adresu.

 

9. NEPÍŠTE SVOJE SÚČASNÉ FIREMNÉ KONTAKTNÉ ÚDAJE


Pokiaľ aktuálne ešte pracujete v nejakej firme, ale hľadáte si lepšie miesto, tak je nielen nebezpečné, ale aj hlúpe napísať do životopisu Vaše firemné kontaktné údaje.
Prečo?
Vážne by ste chceli, aby Vám potenciálni budúci zamestnávatelia volali do práce? Nezabúdajte na to, že Váš súčasný zamestnávateľ môže monitorovať Vaše e-maily a telefonáty cez firemný telefón.
Takže ak nemáte náladu byť okamžite vyhodený, alebo byť dokonca obvinený zo zneužitia firemných služieb, tak radšej tieto údaje v životopise vynechajte.

 

10. NEZAHŔŇAJTE INFORMÁCIE O PLATE


Tieto informácie sú nepotrebné a môžu vysielať zlú správu Vášmu budúcemu zamestnávateľovi. Váš životopis by tak isto nemal obsahovať informácie o požadovanom plate. Životopis je dokument, ktorý má slúžiť len na prezentáciu Vašich profesionálnych skúseností a zručností. Reč o plate príde neskôr na pohovore.

 

11. ZAUJMITE POZORNOSŤ AJ PÍSMOM


Nemusíte používať iba zastaralé písma ako Times New Roman.
Ale skúste použiť aj novšie ako Sans-serif, alebo Arial.
Zase dávajte pozor, aby ste to neprehnali. Písmom Comic Sans síce upútate pozornosť, ale nemusí to pre Vás dopadnúť dobre.
Samozrejme ide aj o to, o akú pozíciu sa uchádzate. Ak chcet