S technológiou zabúdame základné zručnosti a schopnosti

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Technológie sú zvyčajne navrhnuté tak, aby robili náš život jednoduchším. No niekedy až príliš. Vďaka nim sa častokrát stávame pohodlnými až lenivými. Niektoré zručnosti, ktoré ešte prednedávnom boli našou každodennou rutinou, sa už dnes z nášho života pomaly vytrácajú. Teda, ak sa u niektorých už nevytratili úplne. Neveríte? Tak v tom prípade vám odporúčam prečítať si nasledujúce riadky.

Abeceda - písané písmo

Písanie rukou

 

Počítač, notebook, netbook, tablet, smartphone ... Technika, vďaka ktorej sa písané písmo z našich denno denných činností vytráca každým dňom viac a viac. Veď si spomeňte. Kedy ste naposledy písali rukou obchodný list alebo nejaký článok? Asi už veľmi dávno, však? Pravdepodobne sa ohradíte tým, že na čo. Veď aj tak by som to prepisoval do PC, tak prečo si robiť dvojakú robotu. A potom, keď po nás niekto chce napísať niečo písaným písmom rukou, sa akosi tvar písmen, ktorý bol kedysi úhľadným krasopisom, zrazu mení na kostrbatý. Spomeniete si napríklad na tvar veľkého písaného písmena Q, H alebo G? Pokiaľ nemáte doma prváčika, nedivila by som sa, ak by ste len márne lovili v pamäti. Preto určite nezaškodí využiť aspoň na písanie poznámok papier a pero.   

Počítanie - kalkulačka

Počítanie

 

Musím sa priznať, že počas školy bola matematika pre mňa viac menej utrpením. Netvrdím, že som nosila domov štvorky a päťky (i keď aj to sa niekedy stalo), ale jednoducho, tento predmet nebola moja šálka kávy. A tak, keď nám počas niektorých matematických úkonov dovolili použiť kalkulačku, bola som viac než šťastná. Teraz, keď už mám od školy pokoj, si bez kalkulačky neviem predstaviť ani jeden výpočet. Dokonca aj malú násobilku, ktorú som kedysi vedela aj „o polnoci“, si zadám do kalkulačky, pre istotu. A to nehovorím o jednoduchých príkladoch sčítavania a odčítavania. Je až neuveriteľné, ako si človek, namiesto toho, aby potrápil mozgové závity, zvolí tú jednoduchšiu alternatívu.

Mapa a navigácia

Orientačné schopnosti

 

Najmä vodiči mi teraz určite dajú za pravdu, že navigačné zariadenie možno považovať za jeden z top vynálezov. Nielenže nás bez problémov privedie z bodu A do bodu B, ale ešte nám to vyhľadá najkratšiu trasu. Jednoducho, perfektný vynález, ktorý čoraz viac ruinuje prácu starých dobrých máp. Spoliehame sa na naň všade a za každým, je súčasťou aj našich smartphonov. Ale tak, ako každé iné technické zariadenie, aj to navigačné nás môže ľahko zradiť v podobe pokazenia, vybitia, zlého signálu. To sa vám ale s klasickou mapou stať nemôže. Preto nie je na škodu zadovážiť si aj tú starú dobrú mapu, ktorá vás určite len tak ľahko nezradí.

Pamäť a čísla

Pamäť a čísla

 

V časoch, a nebolo to tak dávno, keď sme o mobiloch a smartphonoch ani nechyrovali, bolo viac než bežné zapamätať si telefónne čísla svojich blízkych a priateľov. Osobne som s tým vôbec nemala problém. No v dnešnej dobe sú niektorí z nás radi, že vôbec vedia aspoň to svoje telefónne číslo. Všetko máme uložené v smartphonoch a iných zariadeniach, na ktoré sa úplne spoliehame. Ale potom, ak sa nám jedno z týchto zariadení v kritickej chvíli vybije alebo pokazí, sme stratení a na techniku, ktorú sme vychvaľovali, nadávame. Nuž, nadávať však môžeme len na nás samých. Preto nezaškodí vtlačiť do pamäti aspoň zopár dôležitých čísiel, veď človek nikdy nevie.  

Komunikácia

Komunikácia

 

V dnešnej dobe sme viac sociálni na sociálnych sieťach ako face to face. Udržujeme na nich naše kamarátske a niekedy aj rodinné vzťahy, namiesto toho, aby sme sa stretli osobne a porozprávali sa. Smutné, ale taká je doba.

 

Kedysi bolo úplne bežné prehodiť zopár slov s úplne cudzím človekom, z ktorého sa postupom času mohol stať dobrý priateľ či nebodaj partner. Dnes si každý hľadí svojho a chvíle, keď je obklopený cudzími ľuďmi si vypĺňa hrou na telefóne, prezretím mailov, počúvaním hudby a podobne. Oslovenie cudzím človekom považujeme skôr za nepríjemné a častokrát v tom hľadáme nejaký nekalý úmysel.

 

Stalo sa mi, pomerne nedávno, čakala som na zastávke na autobus. Prišla staršia pani. Najskôr sa ma spýtala na čas, potom na číslo autobusu, že kam idem, kde bývam a pracujem. Otázok bolo postupne viac než dosť a musím sa priznať, boli mi viac nepríjemné ako príjemné. Na čo to chce vedieť? Ako dokáže byť niekto tak otravne zvedavý? Kde je ten autobus? V duchu som sa pýtala. Preto bolo pre mňa doslova vykúpením, keď autobus konečne prišiel. Rýchlo som doň nastúpila a šla čo najviac dozadu dúfajúc, že pani sa tam počas nastupovania nestihne presunúť. Keď sa na to však pozriem s odstupom času, predsa o nič nešlo a danej pani som krivdila. Možno sa len dlho s nikým nerozprávala a jednoducho potrebovala prehodiť zopár slov s hocikým.

 

Je to zvláštne, ako sa ľudia menia a veci, ktoré pre nich boli kedysi normálne a vítané, sú už skôr nepríjemné. Takmer vo všetkom hľadáme skrytý význam a prevažne negatívny.

Nie som síce dôchodca, ale aj za tých ešte pomerne pár odžitých rokov som si všimla, ako sa doba zmenila a aj vplyvom techniky stále rýchlo mení. Kde sú tie časy, keď sme v papiernictve vyberali pohľadnice k Vianociam a iným sviatkom a tešili sa z nich. Teraz sa u nás doma pohľadnica objaví len sporadicky. Nahradili ju smsky, priania na sociálnych sieťach, e-maily ...

 

Som zvedavá, aká technika tu bude už o takých 10 rokov. Ako nám náš život na jednej strane uľahčí, no na druhej ho o nejaké tie schopnosti a zručnosti ukráti ...

14
Super článok
14
0
0
Nič moc
O autorovi
Silvia Lesayová Silvia Lesayová
Asistentka v investičnej a softvérovej spoločnosti, športová aktívno-pasívna nadšenkyňa, milovníčka zvierat a aj príležitostná copywriterka :-).
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť