Palacinkáreň MAK - kde sa mení obyčajné na neobyčajné

Blížiace sa kurzy

Už dlho som nepísal o nejakom zaujímavom slovenskom biznise, a je na čase to napraviť.

 

Tentokrát to nebude nič "neuveriteľné".

Žiadny život zachraňujúci nápad (ako Gravity Light), ani nič čo by vyčistilo oceány po celom svete.

 

Bude to práve naopak - o niečom bežnom, obyčajnom.

A zároveň neobyčajnom, čarovnom.

 

O palacinkách.

(veď čo je magickejšie, ako teplé palacinky :))

MAjiteľka Diana so svojimi výtvormi

Na Palacinkáreň MAK som narazil, keď sme sa potulovali po Trenčíne, a hľadali zaujímavé miesto, kde zapadnúť a osláviť narodeniny.

Čírou náhodou sme pri prechode námestím zbadali tabuľku, a po neúspešnom pokuse dať si niečo nealkoholické v Kubánskom rumovom bare sme sa rozhodli, že tomu predsa len dáme šancu.

 

Neľutujem.

 

Úplne groteskne vyznie fakt, že na celej palacinkárni ma najmenej zaujali palacinky.

 

Nepochopte to zle, boli fakt dobré - okrem zaujímavých sladkých príchutí ako napríklad Pomaranč s kinderčokoládou či Čučoriedky s bielou čokoládou, som si mohol vybrať aj z niekoľkých slaných príchutí. Dokonca aj bryndzovej so slaninou!

Viac palaciniek!

Ale môj mozog - ktorý neustále žasne nad Slovenskými podnikateľmi - zaujali hlavne 3 iné, zaujímavé veci.

 

Zápal.

Diana, ktorá je majiteľkou a matadorkou panvíc (akože opeká tie palacinky :) ) v jednej osobe, má neskutočnú energiu, a viditeľnú radosť z práce. Ak toto čítate zo zahraničia, možno si hovoríte, či to nie je skôr samozrejmosť. Ale my zo Slovenska by sme vám odpovedali, že je to fakt hodné zmienky. Pretože v záplave reštaurácii a barov, kde máte pocit, že svojou objednávkou čašníka či krčmára otravujete, je Diana svetlou výnimkou.

 

Počas nášho posedenia som sledoval asi tucet ľudí, ktorí sa palacinkárňou premleli. A mal som pocit, že jej záleží na každom jednom zákazníkovi. Na každej jednej palacinke.

 

V podstate je to hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol napísať tento blog. Jej prístup k zákazníkom je totiž niečo, čo by sme na Slovensku potrebovali všade.

Nechať si záležať na kvalite svojej práce, bez ohľadu na to, akú malú, či bežnú vec robíme.

Veď čo už môže byť obyčajnejšie ... ako palacinka.

MAK logo

Dobrý dizajn.

Druhou vecou, ktorá ma dostala, bol dizajn.

 

Hoc nie som z Bratislavy, všimol som si, že ľudia v našom hlavnom meste si potrpia na dobrý dizajn viac ako inde na Slovensku. Priznám sa, to posledné čo som v Trenčíne hľadal, bol kvalitný vizuál.

A práve tu ma chytil MAK nepripraveného.

 

Začalo to čistým, dobre nadizajnovaným logom, ktoré zachytilo moju pozornosť v záplave nudných nápisov a reklám uprostred trenčianskeho námestia.

Počas rozhovoru som sa dozvedel, že logo jej navrhol profesionál (Lukáš Kuba) - a musím povedať, že rozdiel bolo fakt vidno.

 

Dorazili ma však priestory palacinkárne.

 

MAK je maličký podnik.

A keď hovorím maličký, tak tým myslím 3 stoly a jeden pozdĺžny stôl popri stene s barovými stoličkami. Do kuchyne si môžete doslova "čiahnuť", a všetko varenie sa deje na pulte len pár desiatok centimetrov od vášho stola.

Napriek tomu však človek necíti stiesnenosť, lebo celý priestor je výborne zvládnutý, a minimalisticky zariadený.

Vyzerá to proste skvele.

Palacinky z palacinkárne MAK

Cena.

Mak nie je najlacnejšie miesto, kam si ísť sadnúť. Jedna pšeničná palacinka stojí okolo 1,80€, pohánková ešte o 40 centov viac.

 

A viete čo?