Klientelizmus? Sem s ním

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško
Paštrnák a Baštrnák

Nerád sa zaoberám politikou. Ale za posledné mesiace sa mi do "merku" dostala práve kvôli politike jedna téma - klientelizmus. Všetci tí Bašternákovia, Kočnerovia (alebo snáď Kočneri?) a podobní, ma donútili zamyslieť sa nad jednou vecou. Čo je to vlastne klientelizmus? A je skutočne zlý?

 

Na prvú otázku mi relatívne rýchlo odpovedal slovník:

 

klientelizmus -mu muž. r. publ. - uprednostňovanie istých klientov (vzhľadom na vlastné záujmy, výhody ap.), protekcionárstvo

 

Tá druhá mi však už dala zabrať viac.

 

Na prvý pohľad bola odpoveď nad slnko jasnejšia. Samozrejme, že klientelizmus musí byť zlý. Veď všade o ňom čítam, pozerám či počúvam len v negatívnych spojeniach. Vo vláde si medzi sebou prihrávajú kamaráti zákazky, obchádzajú transparentné tendre, len aby si nasypali do vrecka viac a viac EUR. Čistá zloba.

 

Ale potom som sa nad tým zamyslel z opačnej strany, z mojej. Z pohľadu "obyčajného človeka". A zistil som, že sa "klientelizmu" dopúšťam dennodenne.

 

Už o mne určite viete, že mám "úchylku" na malé pekárne, na miestne obchody.

Som teda "klientelista", keď zaplatím viac napríklad za čokoládu - ak môžem niečo v porovnateľnej kvalite zohnať zo supermarketu, za oveľa nižšiu cenu?

Svojim spôsobom áno. Lebo ak by sa niečoho podobného dopustil verejný činiteľ za štátne peniaze (Hej Ego, hádžem na teba CTečkom), ukameňovali by ho.

 

Ale pre mňa má nákup lokálnych vecí pridanú hodnotu. Poznám sa so svojim pekárom. Viem, že robí poctivo. Snaží sa. Buduje svoj malý biznis. Keď k nemu prídem, porozprávame sa ako starí známi. A toto mi stojí za tie peniaze navyše.

Pekár sa nebojí ukázať

To isté platí pri mojom podnikaní.

 

Ak potrebujem spraviť nejakú prácu, chovám sa ako úplný klientelista. Oslovím svojich priateľov a známych, o ktorých viem, že sa venujú tomu čo potrebujem (a keď sa pozriem na svoj Facebook či Twitter feed, vidím, že nie som jediný).

A je mi jedno, ak si zapýtajú aj o trocha viac, ako by som zaplatil niekde inde. Pokým je to na rozumnej úrovni, čert to ber. Ak dostanem kvalitnú prácu, vôbec nezáleží na tom, či ju urobil priateľ alebo cudzí človek.

 

Týmto nechcem ospravedlňovať chovanie našich politikov a šafárenie v štátnej správe.

 

Len poukázať na to, že problém nie je v klientelizme samotnom.

Klientelizmus nie je zlý, lebo každý robí radšej biznis s priateľmi, ako s úplne cudzími ľuďmi.

 

Problém je v ľuďoch, ktorí majú česť pod úrovňou stoky, a pre peniaze by urobili čokoľvek. Ktorým sa neprotiví nabrať si z cudzieho, alebo zo štátneho. Ktorí si myslia, že ich "obabrávanie" spoločnosti im prejde donekonečna.

Či už sú to politici, alebo ktokoľvek iný.

 

Takže, som vlastne klientelista?

Som.

Som klientelista s rovnou chrbticou.

A som na to poriadne hrdý.

 

 

Autor: Andrej Kras (ArPharazôn)

Obrázky: Paštrnák - HNonline

Chocolatier - Matt Chepeleff - cc-by

0
Super článok
0
0
0
Nič moc
O autorovi
Andrej Kras Andrej Kras
Copywriter (na konte mám viac ako 100 všemožných článkov), spisovateľ (hlavne fantasy), gamedesigner, štartovač.
Milujem všetko, v čom sa nachádza fantázia a vynaliezavosť.

V jednoduchosti je krása. Rád hľadám na veci iný, čo najjednoduchší pohľad.
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť