Blogovacie platformy

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

V dnešnej dobe môže blogovať naozaj každý. Dokonca ani nemusíte mať zakúpenú vlastnú doménu. Stačí, že využijete niektorú z voľne dostupných blogovacích služieb. Každá z nich má svoje plusy, ale aj mínusy. Dnes si rozoberieme tri najčastejšie používané platformy.

 

Povieme si, prečo áno a prečo nie. Pozrieme sa na zúbok službám ako sú Wordpress, Tumblr a Blogger. Sústredíme sa na to, ako vám ktorá tá platforma pomôže, kedy a prečo by ste mali používať práve ju. Poďme teda na vec.

 

Wordpress

 

Wordpress nie je len skvelá platforma na blogovanie, ale sú na nej postavené aj celé stránky. Je jednoznačne najrozšírenejšia blogovacia platforma na svete. Odhaduje sa, že je na nej založených cca 60 miliónov stránok (http://www.forbes.com/sites/jjcolao/2012/09/05/the-internets-mother-tongue/). Môžete využívať výhody Wordpressu vo viacerých podobách. Je len na vás, ktorú si vyberiete.

 

Registrácia, domény a témy

 

Po jednoduchej a rýchlej registrácii si vyberiete názov domény, jej popis a šablónu. Táto určuje vzhľad vášho blogu. Môžete si vytvoriť viacero blogov pod jedným prihlasovacím menom. Tým nastavíte rozdielne alebo kľudne aj rovnaké témy, je to len na vás.

 

Dá sa nastaviť, aby ste mali web pod wordpressom aj pod vlastnou doménou (http://www.jaroslavdodok.com/). Donedávna sa dala zakúpiť priamo od Wordpressu, ale táto možnosť je pravdepodobne zrušená.

 

Ako sa používa Wordpress?

 

Ovládanie celého systému je do veľkej miery pomerne intuitívne. Nové príspevky pridávate ako nové stránky. Samotný editor do značnej miery pripomína MS Word. Samozrejmosťou je náhľad, nastavenia dátumu a času zverejnenia, návrat na koncept a podobne.


Plusy a mínusy Wordpressu

 

Medzi najväčšie klady Wordpressu patrí jeho celosvetová rozšírenosť. Vďaka tomu existuje obrovské množstvo tém, šablón a pluginov. Samotné ovládanie je do značnej miery intuitívne.

 

No nie je dokonalé. Wordpress by mal fungovať na báze WYSIWYG (What you see is what you get - dostaneš presne to, čo vidíš), ale nie je tomu úplne tak. Občas sa stane, že ukážka vám zobrazí text úplne inak, ako následne vyzerá v realite.

 

Nastavovanie a rôzne obmedzenia, ktoré z platformy vyplývajú, vám uberú pár rokov života, pokiaľ nie ste aspoň aký taký programátor.

 

Tumblr

 

Je považovaný za najzábavnejšiu blogovaciu platformu. Dokonale odráža osobnosť svojho zakladateľa Davida Karpa. Je mladý, dynamický a zábavný. Nie nadarmo je na ňom najväčší podiel mladých ľudí.

 

Podľa Gary Vaynerchuka je ideálnym formátom pre Animované GIFká. Nedá sa inak ako súhlasiť. Sú veľké skupiny mladých ľudí, ktoré chodia na Tumblr len kvôli Animated GIF.

 

Tumblr je tak trochu svojim charakterom ako Facebook. Aj keď má veľa písaného obsahu, tak ten vizuálny na ňom úplne dominuje.

 

Tumblr má zaujímavé funkcie

 

Na Tumblr síce celý web postavíte (http://www.jakubmazan.com/o-mne/), ale nie je to ono. Je skôr určený na blogovanie. Medzi zaujímavé funkcie patrí follow a retublr. Pravdepodobne podľa samotného názvu si správne tipnete, o čo sa jedná. 
 

Follow funguje presne tak ako na Twitteri alebo podobne ako odber na Facebooku. Budú sa vám zobrazovať všetky nové príspevky od sledovanej osoby.

 

Retumblr slúži ako zdieľanie. Pripne daný príspevok aj do vášho konta. 

 

Určite odporúčam túto platformu, ak chcete osloviť mladšiu generáciu, máte radi vizuálny obsah a viete tvoriť GIFká.

 

Blogger

 

Platforma založená a preferovaná spoločnosťou Google. Je presne taká ako samotný Google. Jednoduchá a rýchla. Príspevky vytvorené v Bloggeri by mali byť viacmenej preferované pri vyhľadávaní.

 

dosť veľké množstvo šablón, možnosť vytvoriť ľubovoľný počet blogov (pozor na rozdiel medzi blogom a blog postom) a priamo v sebe importované Analytics, umožňujúce sledovať počet zobrazení a ich zdroje.

 

Tvorba príspevkov na Bloggeri

 

V porovnaní s Wordpressom je to pravý WYSIWYG, teda, keď si nastavíte rovnakú šírku zobrazovaného blogu ako je ukážka.
Obrázky počas prípravy príspevku len jednoducho presuniete formou drag and drop. Nevýhodou sú ich prednastavené veľkosti.

 

Do šablóny si aj minimálne programátorsky gramotný človek, schopný vygoogliť základy HTML kódu, dorobí rôzne pridané moduly.

 

Blogger sa dá využiť aj na vytvorenie celej vlastnej stránky (www.petercelko.sk), ale nie je to to pravé orechové. Našťastie umožňuje aj zaradenie podstránok, ktoré nie sú priamo vytvorené v Bloggeri. Odporúčam túto platformu ľuďom, ktorí sa neradi dlho venujú tvorbe príspevkov a chcú z textu dostať presne to, čo do neho vložia.

13
Super článok
13
0
0
Nič moc
O autorovi
Peter Čelko Peter Čelko
Radím malým a stredným podnikateľom ako osloviť čo najviac potenciálnych klientov pri extrémne nízkych nákladoch.

Tvorbe kvalitného obsahu a jeho šíreniu prostredníctvom webu a sociálnych sietí sa venujem viac ako 7 rokov. Napísal som cez 200 blogpostov.Bol som finalistom European Appcup v Bruseli. Skúsenosti som naberal ako člen startup akcelerátora Wayra CEE v Prahe (pod patronátom spoločnosti Telefónica)

Vďaka mojej práci sa podarilo:

- Predať 100 lístkov na TEDxBanskáBystrica za menej ako týždeň, bez investície jediného eura do tradičného marketingu
- Spôsobiť 320% medzimesačný nárast v počte vyčistených skládok vďaka našej kampani na sociálnych sieťach
- Predať 80 mikín v priebehu jediného dňa, bez toho aby si ich klienti mohli reálne vidieť a vyskúšať
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Peter Čelko
Peter Čelko, 16.02.2015 o 13:46
Ďakujem za znovuuverejnenie článku :)

Od vtedy som prešiel na Wordpress a neviem si ho vynachváliť. Porovnávať Wordpress a Blogger je ako porovnávať Lamborgini a Trabant...
Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť