- Blog
- Seriál: Prečo blogovať?
- 21.07.2014
- 0
- 4478
- 25
- 1
Ahojte,
Volám sa Peter Čelko. Písaniu, blogovaniu a budovaniu dobrého mena na internete sa venujem viac ako sedem rokov. Považujem sa za spisovateľa. Podľa mňa je v každom z nás kus spisovateľa, neveríte?
Nemusíte hneď vedieť, ako napísať knihu. Stačí, že viete ako napísať žiadosť. Každý človek denno-denne komunikuje v písomnej forme. Ruku na srdce, kto z vás neposiela maily, vianočné smsky, alebo staré dobré listy?
Ak poviete ľuďom, že ste spisovateľ, tak sa na vás s najväčšou pravdepodobnosťou budú veľmi škaredo pozerať. Však taký človek predsa nič nerobí. Ako sa tým môže živiť?
Toto sú veľmi dobré otázky, ale k ich zodpovedaniu sa dostaneme možno niekedy nabudúce. Dnes si povieme, prečo sa oplatí vedieť veľmi dobre písať. Predstavíme si výhody, ktoré získate pravidelným písaním. Poďme na to.
Pri písaní sa váš mozog zapája tak isto ako pri hovorení. Informácia ide z hlavy rovno na papier. Urobte si malý test. Skúste napísať pár viet. Stavím sa s vami, že ste si ich v duchu hovorili.
Mozog je ako sval. Čím intenzívnejšie ho trénujete, tým je “väčší” a “lepší”. Tým, že veľa čítate a píšete, rozvíjate svoje pozitívne myslenie a predstavivosť.
Mám kamaráta zo strednej školy. Veľmi dobrý chalan, ale nevedel sa vyjadrovať. Nikdy som nepochopil, čo mi vlastne chcel povedať. Pravdepodobne by z neho nebol dobrý spisovateľ.
Jeho vety boli ako dlhý, nudný a ťažko pochopiteľný text. Dočítali by ste ho? Ja určite nie.
Vďaka Bohu za aplikácie ako sú Twitter a Snapchat. Sú to nástroje vzdelávania. Maximálny počet znakov, ktoré cez ne môžete poslať v jednej správe, vás núti rozmýšľať. Keď nespravíte text dostatočne zrozumiteľný, tak vás druhá strana proste nepochopí.
Pri písaní sa musíte vžiť do kože vášho čitateľa. Nie je dôležité, aby bol text zrozumiteľný pre vás, ale pre vašu cieľovú skupinu.
Neviete si ani len predstaviť, ako neskutočne trpím, keď mi priateľka edituje texty. Neraz povie, že niečomu nerozumie. Mňa ide rozhodiť od zlosti. Podvedome ju obviňujem z toho, že je blbá. Ale ona nie je. Práve naopak, je to veľmi inteligentné dievča. Chyba je vo mne. Napísal som niečo tak zle, že sa to proste nedá pochopiť.
Samotné písanie tvorí z tvorby textu len veľmi malú časť. Okrem písania ešte musíte veľa času venovať výskumu, optimalizácii pre vyhľadávače, tvorbe nadpisu, štylistickým a gramatickým úpravám a distribúcii obsahu.
Utrpenie spojené s písaním najlepšie vystihol na svojom blogu slovenský spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý citoval Zweiga:
Je to ustavičné hádzanie balastu cez palubu, ustavičné zhusťovanie vnútornej architektúry, kým väčšina spisovateľov sa nevie odhodlať, aby niečo zamlčali, čo vedia, sú sťaby zaľúbení do každého vydereného riadku a chcú sa predstaviť širšie a hlbšie, ako vlastne sú, mojou ctižiadosťou je vedieť viac, ako je navonok zrejmé.
Čo z toho vyplýva? Písanie je veľmi prospešná vec. Vďaka nemu sa naučíte lepšie myslieť, stručnejšie sa vyjadrovať, a dokonca sa z vás stane dobrý psychológ.
Ak sa však nenaučíte dobre písať, tak budete musieť veľa vecí vysvetľovať. To vám zaberie kopu času.
Ako všetci veľmi dobre vieme, čas sú peniaze. Preto investujte s rozumom. Buď sa naučte lepšie písať, alebo si na to najmite profesionála.
Autor príspevku je zakladateľom webu www.petercelko.sk
Nie ste prihlásený.
Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu