4 dôvody prečo sa aj vy musíte naučiť písať

Ahojte,

 

Volám sa Peter Čelko. Písaniu, blogovaniu a budovaniu dobrého mena na internete sa venujem viac ako sedem rokov. Považujem sa za spisovateľa. Podľa mňa je v každom z nás kus spisovateľa, neveríte?

 

Nemusíte hneď vedieť, ako napísať knihu. Stačí, že viete ako napísať žiadosť. Každý človek denno-denne komunikuje v písomnej forme. Ruku na srdce, kto z vás neposiela maily, vianočné smsky, alebo staré dobré listy?

 

Úvod

 

Ak poviete ľuďom, že ste spisovateľ, tak sa na vás s najväčšou pravdepodobnosťou budú veľmi škaredo pozerať. Však taký človek predsa nič nerobí. Ako sa tým môže živiť?

 

Toto sú veľmi dobré otázky, ale k ich zodpovedaniu sa dostaneme možno niekedy nabudúce. Dnes si povieme, prečo sa oplatí vedieť veľmi dobre písať. Predstavíme si výhody, ktoré získate pravidelným písaním. Poďme na to.

 

Zdokonalíte si rozum

 

Pri písaní sa váš mozog zapája tak isto ako pri hovorení. Informácia ide z hlavy rovno na papier. Urobte si malý test. Skúste napísať pár viet. Stavím sa s vami, že ste si ich v duchu hovorili.

 

Mozog je ako sval. Čím intenzívnejšie ho trénujete, tým je “väčší” a “lepší”. Tým, že veľa čítate a píšete, rozvíjate svoje pozitívne myslenie a predstavivosť.

 

Budete sa vyjadrovať stručne a jasne

 

Mám kamaráta zo strednej školy. Veľmi dobrý chalan, ale nevedel sa vyjadrovať. Nikdy som nepochopil, čo mi vlastne chcel povedať. Pravdepodobne by z neho nebol dobrý spisovateľ.

 

Jeho vety boli ako dlhý, nudný a ťažko pochopiteľný text. Dočítali by ste ho? Ja určite nie.

 

Vďaka Bohu za aplikácie ako sú Twitter a Snapchat. Sú to nástroje vzdelávania. Maximálny počet znakov, ktoré cez ne môžete poslať v jednej správe, vás núti rozmýšľať. Keď nespravíte text dostatočne zrozumiteľný, tak vás druhá strana proste nepochopí.

 

Stane sa z vás lepší psychológ

 

Pri písaní sa musíte vžiť do kože vášho čitateľa. Nie je dôležité, aby bol text zrozumiteľný pre vás, ale pre vašu cieľovú skupinu.

 

Neviete si ani len predstaviť, ako neskutočne trpím, keď mi priateľka edituje texty. Neraz povie, že niečomu nerozumie. Mňa ide rozhodiť od zlosti. Podvedome ju obviňujem z toho, že je blbá. Ale ona nie je. Práve naopak, je to veľmi inteligentné dievča. Chyba je vo mne. Napísal som niečo tak zle, že sa to proste nedá pochopiť.
 

Naučíte sa trpezlivosti

 

Samotné písanie tvorí z tvorby textu len veľmi malú časť. Okrem písania ešte musíte veľa času venovať výskumu, optimalizácii pre vyhľadávače, tvorbe nadpisu, štylistickým a gramatickým úpravám a distribúcii obsahu.

 

Utrpenie spojené s písaním najlepšie vystihol na svojom blogu slovenský spisovateľ Michal Hvorecký, ktorý citoval Zweiga:

Je to ustavičné hádzanie balastu cez palubu, ustavičné zhusťovanie vnútornej architektúry, kým väčšina spisovateľov sa nevie odhodlať, aby niečo zamlčali, čo vedia, sú sťaby zaľúbení do každého vydereného riadku a chcú sa predstaviť širšie a hlbšie, ako vlastne sú, mojou ctižiadosťou je vedieť viac, ako je navonok zrejmé.

 

Záver

 

Čo z toho vyplýva? Písanie je veľmi prospešná vec. Vďaka nemu sa naučíte lepšie myslieť, stručnejšie sa vyjadrovať,  a dokonca sa z vás stane dobrý psychológ.

 

Ak sa však nenaučíte dobre písať, tak budete musieť veľa vecí vysvetľovať. To vám zaberie kopu času.

 

Ako všetci veľmi dobre vieme, čas sú peniaze. Preto investujte s rozumom. Buď sa naučte lepšie písať, alebo si na to najmite profesionála.

 

Autor príspevku je zakladateľom webu www.petercelko.sk

25
Super článok
25
1
1
Nič moc
O autorovi
Peter Čelko Peter Čelko
Radím malým a stredným podnikateľom ako osloviť čo najviac potenciálnych klientov pri extrémne nízkych nákladoch.

Tvorbe kvalitného obsahu a jeho šíreniu prostredníctvom webu a sociálnych sietí sa venujem viac ako 7 rokov. Napísal som cez 200 blogpostov.Bol som finalistom European Appcup v Bruseli. Skúsenosti som naberal ako člen startup akcelerátora Wayra CEE v Prahe (pod patronátom spoločnosti Telefónica)

Vďaka mojej práci sa podarilo:

- Predať 100 lístkov na TEDxBanskáBystrica za menej ako týždeň, bez investície jediného eura do tradičného marketingu
- Spôsobiť 320% medzimesačný nárast v počte vyčistených skládok vďaka našej kampani na sociálnych sieťach
- Predať 80 mikín v priebehu jediného dňa, bez toho aby si ich klienti mohli reálne vidieť a vyskúšať
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť