Fotografia je radosť - "uhol pohľadu"

Uhol pohľadu. Čo je pre mňa pekné, čo ma napĺňa príjemným pocitom, harmóniou, to vôbec nemusí platiť na niekoho iného, napr. na vás. Jasná vec. Avšak sú určité veci, pri ktorých to platí menej a ktoré sú viac menej “uniformné”. Platí to ako v živote, tak aj vo fotografii, lebo aj fotografia je/môže byť o "uhle pohľadu". Napísané ľudsky, ak si budeme dávať pozor na malé drobnosti jedna a tá istá fotka môže vyvolať/vyvoláva úplne iné pocity. Ešte inak, jedna a tá istá fotka sa môže zmeniť z menej dobrej na dobrú.

 

A čo je najdôležitejšie tá, ktorá fotka je cenná pre vás, lebo reprezentuje vaše hodnoty. Vaše hodnoty by mali byť hlavnou postavou v našom pomyselnom filme a nie moje či niekoho iného. Platí to pre každého, kto si fotí sám pre svoju radosť. Aby to nebolo len o slovách, dajme si hneď pár príkladov. 

Cítite ten rozdiel? Zrejme áno. Možno to neviete pomenovať. Ak áno, tak sa vám ospravedlňujem, vychádzam sám zo seba - ja som to nevedel.

 

Pekne po poriadku: Prvá fotka, kde je horizont (tá pomyselná čiara ktorá rozdeľuje zem od neba) rovný, vyžaruje stabilitu. Tam, kde rovný nie je, práve naopak, tam vnímame určitý nepokoj resp. nejaký nesúlad. Aké jednoduché a ako veľmi to môže zmeniť pocity z fotiek. Mnou uvedené pravidlá nie sú čiernobiele, len si pozrite následujúcu fotografiu.

 

Šikmý horizont

Šikmý horizont

Tu je už vidieť že to bol zámer a nie “chyba". Môže to napomôcť dynamike obrazu, fotky. Aké jednoduché, že? Stačí len tak málo, občas si spomenúť na tú pomyselnú čiaru.

 

Ak ste sa dostali až sem pri čítaní, to ma úprimne teší. Jedna otrepaná, ale zrejme pravdivá fráza - jeden obrázok vystačí za tisíc slov. Poďme ďalej. Do môjho výberu sa ďalej dostalo pravidlo stred vs. “bok”. Pozrite si nasledujúce fotky: