Fotografia je radosť - "uhol pohľadu"

Blížiace sa kurzy
Týždeň Rovnováhy na objavuj.com
Individuálne, Online kurz
Martin Lajprík
Začíname blogovať
Individuálne, Košice, Michalovce
Lukáš Mikulaško

Uhol pohľadu. Čo je pre mňa pekné, čo ma napĺňa príjemným pocitom, harmóniou, to vôbec nemusí platiť na niekoho iného, napr. na vás. Jasná vec. Avšak sú určité veci, pri ktorých to platí menej a ktoré sú viac menej “uniformné”. Platí to ako v živote, tak aj vo fotografii, lebo aj fotografia je/môže byť o "uhle pohľadu". Napísané ľudsky, ak si budeme dávať pozor na malé drobnosti jedna a tá istá fotka môže vyvolať/vyvoláva úplne iné pocity. Ešte inak, jedna a tá istá fotka sa môže zmeniť z menej dobrej na dobrú.

 

A čo je najdôležitejšie tá, ktorá fotka je cenná pre vás, lebo reprezentuje vaše hodnoty. Vaše hodnoty by mali byť hlavnou postavou v našom pomyselnom filme a nie moje či niekoho iného. Platí to pre každého, kto si fotí sám pre svoju radosť. Aby to nebolo len o slovách, dajme si hneď pár príkladov. 

Cítite ten rozdiel? Zrejme áno. Možno to neviete pomenovať. Ak áno, tak sa vám ospravedlňujem, vychádzam sám zo seba - ja som to nevedel.

 

Pekne po poriadku: Prvá fotka, kde je horizont (tá pomyselná čiara ktorá rozdeľuje zem od neba) rovný, vyžaruje stabilitu. Tam, kde rovný nie je, práve naopak, tam vnímame určitý nepokoj resp. nejaký nesúlad. Aké jednoduché a ako veľmi to môže zmeniť pocity z fotiek. Mnou uvedené pravidlá nie sú čiernobiele, len si pozrite následujúcu fotografiu.

 

Šikmý horizont

Šikmý horizont

Tu je už vidieť že to bol zámer a nie “chyba". Môže to napomôcť dynamike obrazu, fotky. Aké jednoduché, že? Stačí len tak málo, občas si spomenúť na tú pomyselnú čiaru.

 

Ak ste sa dostali až sem pri čítaní, to ma úprimne teší. Jedna otrepaná, ale zrejme pravdivá fráza - jeden obrázok vystačí za tisíc slov. Poďme ďalej. Do môjho výberu sa ďalej dostalo pravidlo stred vs. “bok”. Pozrite si nasledujúce fotky:

Čo ste si všimli ako prvé? Predpokladám, že psíka, je to ona a je krásna. Plne vás chápem. Logicky, ako druhé? Ten istý objekt je raz v strede a raz nie. Ktorá fotka sa vám páči viac?

Pomôžem, tá kde NIE je v strede objekt. Ak chceme vytvoriť napr. harmóniu, stred môže byť ideálnym riešením, pozri fotky nižšie. Tu som chcel  poukázať na fakt, že nie je nevyhnutné vždy a všetko fotiť do stredu. Platí to predovšetkým vtedy, keď sa nejedná o “portrét” (keď sa sústreďujeme iba na “objekt” bez okolia) a dôležitú úlohu zohráva aj samotné okolie. Podrobnejšie sa ešte tejto téme budeme venovať v neskorších článkoch.


Aby to nebolo iba o slovách, ukážme si príklad aj z druhého konca. Ktorá fotka sa vám páči viac? Zrejme to bude jasné aj bez odpovede :)

Budova na stred

Budova na stred

Budova mimo stred
Budova mimo stred

Ešte jeden príklad, keď je stred vynikajúcou voľbou :)

Strom na stred

Strom na stred

Milujem psíkov. Možno aj vy a možno nie. Nasledujúci príklad však krásne ilustruje ďalšie vybrané pravidlo, že foťte z úrovne očí. Dosiahnete tým najprirodzenejší efekt. Ani toto nie je exaktné pravidlo, niekedy je opodstatnené fotiť z hora (vtáčia perspektíva) alebo z dola (žabia perspektíva).

 

Pozrite si tie isté fotky, tá istá situácia, len iný uhol pohľadu.

Pes z hora

Pes z hora

Pes z úrovne očí
Pes z úrovne očí

Vidíte dodržaním týchto pár pravidiel budú vaše fotky krajšie. Viete čo je na tom najlepšie? Budú krajšie pre Vás.


Fotografia je radosť resp. by mala byť aj o radosti. Pre zopakovanie. Odfotografujete si niečo čo máte radi. Super. Máte z toho radosť. Opovažujem sa tvrdiť, že ak urobíte z fotografického hľadiska krajšiu fotku, tá radosť bude násobne vyššia. A o tom to celé je. Len to vyskúšajte. Urobte fotku s rovným horizontom porovnajte s obdobnou starou fotkou. Objekt je jeden a ten istý. Avšak, aké sú vaše pocity? Básnická otázka. Nezabúdajte, fotografia je radosť; foťte to, čo máte radi a sústreďte sa na uhol pohľadu. Je to len a len o vás. Vaše fotky, vaše preferencie :)


Michal
Vidím, lebo verím!
 

banner-468x60-4.jpg

PS: Nie som fotograf, fotografia ma iba baví a to veľmi. Absolvoval som interaktívny kurz o kompozícii.
PPS: Fotky boli fotené smartphonom alebo jednoduchým kompaktom, automatický režim.

5
Super článok
5
2
2
Nič moc
Komentáre

Nie ste prihlásený.

Ak chcete pridať komentár, vpíšte svoje prihlasovacie údaje. Systém Vás automaticky prihlási. Ak nemáte konto na iamcool.sk, urobte si krátku registráciu

Blížiace sa kurzy
Najnovšie komentáre
Najčítanejšie články
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zatvoriť